АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/143/15-а
Категорія - 10.2.4, рядок звіту - 87 Провадження № 2-а/170/7/15
Шацький районний суд Волинської області
18 березня 2015 року смт.Шацьк
Шацький районний суд Волинської області у складі
головуючого - судді Жевнєрової Н.В.,
за участю секретаря - Остапчук Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про визнаннядій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про визнання дій відповідача про відмову у перерахунку призначеної їй пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що управлінням Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу". Однак при обчисленні розміру пенсії не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят і ювілейних дат, грошової винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування. 02.03.2015 року ОСОБА_1 письмово звернулася до управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням зазначених виплат. Листом від 03.03.2015 року №3/К-01 їй повідомлено, що у задоволенні її заяви відмовлено. Однак такі дії управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області позивач вважає протиправними, оскільки, виходячи з положень законів України "Про державну службу", "Про оплату праці", вказані виплати входять до структури заробітної плати. Крім того в даному випадку застосуванню підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, тобто положення ст. 66 закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за змістом яких отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Тому позивач просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області щодо відмови у перерахунку їй пенсії державного службовця протиправними і зобов'язати управління провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, грошової винагороди за вислугу років, індексації заробітної плати та інших складових заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування, за період з 03.09.2014 року на весь період, протягом якого у неї наявне право на отримання пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», і при перерахунку пенсії згідно з судовим рішенням базовий місяць (базові місяці) для нарахування індексації пенсії не переглядати.
У поданому суду письмовому запереченні щодо позову відповідач просить у задоволенні позову відмовити, вважає вимоги позивача безпідставними. Відповідач посилається на те, що для включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят і ювілейних дат та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування, до заробітку, з якого визначається розмір пенсії, немає жодних правових підстав, оскільки вказані виплати не входять до структури заробітної плати в розумінні положень статей 1, 2 Закону України "Про оплату праці". Тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
В судове засіданні позивач ОСОБА_1 не з'явилася, подала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання представника не направив. Суду подано письмову заяву, у якій начальник управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області просить проводити розгляд справи за відсутності представника відповідача, проти задоволення позову заперечує з підстав, викладених в письмовому запереченні, просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області, що підтверджується рішенням про призначення пенсії (а.с. 6).
За зверненням ОСОБА_1 від 02.03.2015 року їй листом управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області від 03.03.2015 року №3/К-01 було відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з відсутністю правових підстав для такого перерахунку (а.с. 7-8).
З довідки управління пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області від 02.03.2015 року №618/04-50-33 вбачається, що ОСОБА_1, яка працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області на посаді головного бухгалтера, до заробітку, з якого визначено розмір пенсії, не включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, грошової винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати, з яких фактично сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування (а.с. 9).
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування; за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Передбаченої законом.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 цього закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати.
Згідно зі ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення, а також здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи та до державних і професійних свят та ювілейних дат.
Відповідно до пунктів 1, 4 Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 року №212, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та ювілейних дат, грошова винагорода за вислугу років, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім цього статтею 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так згідно з ч. 1 ст. 66 цього закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, тому ці виплати, з яких було сплачено страхові внески, також враховуються в заробіток для обчислення пенсії.
В даному випадку положення законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці" щодо спірних відносин є загальними і за наведених обставин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, визначені у ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у ст. 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, слід враховувати в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Отже посилання відповідача на те, що вказані позивачем виплати, на які нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є необґрунтованими.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що управлінням пенсійного фонду України в Шацькому районі неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, тому такі дії відповідача слід визнати протиправними і зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії державного службовця у розмірі 86 відсотків від заробітної плати, за вказаний нею період, шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, грошової винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в рішенні від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Крім того, згідно з абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Разом з тим, розмір пенсії позивача повинен бути підвищеним не внаслідок дії згаданих чинників, а на підставі судового рішення, яким фактично відновлено порушені права позивача, тому підстави застосування нового базового місяця для нарахування індексації пенсії позивача при збільшенні її розміру в результаті виконання судового рішення відсутні. Таким чином, під час перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно з судовим рішенням базовий місяць для нарахування індексації пенсії має лишатися незмінним.
На підставі статей 33, 37 Закону України "Про державну службу", статей 1, 2 Закону України "Про оплату праці", статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 159, 160 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 86 відсотків від заробітної плати та включити до заробітку, з якого визначалась пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, грошової винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування, з 03.09.2014 року, відповідно до положень статті 37 Закону України "Про державну службу"; при перерахунку пенсії згідно з судовим рішенням базовий місяць (базові місяці) для нарахування пенсії ОСОБА_1 не переглядати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, складеної в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.В.Жевнєрова