Постанова від 16.03.2015 по справі 161/117/15-а

Справа № 161/117/15-а

Провадження № 2-а/161/69/15

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2015 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Пушкарчук В.П.

при секретарі Акайомовій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у встановленому законом розмірі,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у встановленому законом розмірі.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до І-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом ІІ групи в зв'язку з захворюванням, пов'язаним із виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пенсію, розмір якої не може бути меншим ніж 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідач в період з січня по липень 2014 року нараховував і виплачував пенсію йому в меншому розмірі, ніж визначений законом, оскільки норми Порядку № 1210 не підлягали застосуванню в період з січня по липень 2014 року.

Просить суд, визнати незаконними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Луцьку провести перерахунок пенсії з 01.06.2014 року по 31.07.2014 року включно.

Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій вказував, що позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовільнити.

Представники відповідача подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, вказувала що позов не визнає та заперечує щодо його задоволення.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 8). Позивачу встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджено довідкою МСЕК серії МСЕ № 024752 (а.с. 9).

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

В ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" чинної з 22 травня 2008 року, передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Із змісту ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що за основу нарахування пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно чинного законодавства визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Однак, Кабінетом Міністрів України на виконання вказаного положення ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильські катастрофи" 23.11.2011 року прийнято постанову № 1210 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на підставі якої позивачу провадиться нарахування і виплата основної та додаткової пенсій.

Положення п. 28 розділу II Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, яким були внесені зміни до ст. 50 та ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" і які обмежували права інвалідів ІІ групи, віднесених до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% процентів мінімальної пенсії за віком та призначення державної пенсії інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по ІІ групі інвалідності в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, Рішенням Конституційного суду України у справі № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, вище наведені положення ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" є чинними у редакції до внесення змін до них Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

На даний час Закони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про державний бюджет України на 2012 рік" та "Про державний бюджет України на 2013 рік", які також обмежували права інвалідів ІІ групи, віднесених до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% процентів мінімальної пенсії за віком та призначення державної пенсії інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по ІІ групі інвалідності в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, - втратили чинність.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню: ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої державна пенсія для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по 1 групі інвалідності не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком та ст. 50 цього Закону України, в редакції, відповідно до якої інвалідам ІІ групи, віднесеним до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Підставою застосування постанови № 1210 набуто після прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року № 1622-VII, яким внесено зміни до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", а саме - доповнено Прикінцеві положення пунктом 6-7 такого змісту: "Установити, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ... застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік".

Згідно ст. 2 Закону № 1622-VII, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Закон № 1622-VII опубліковано в офіційному виданні - "Голос України" 02.08.2014 р. № 146. Тобто відповідні зміни до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" набрали чинності 03.08.2014 року.

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо неправомірності дій Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.06.2014 року по 31.07.2014 року включно в межах заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 159, 160, 163, 167 КАС України, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області провести перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 основного розміру пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 червня 2014 року по 31 липня 2014 року включно з врахуванням виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Луцького міськрайонного суду В.П. Пушкарчук