Справа № 161/1173/15-а
Провадження № 2-а/161/97/15
23 березня 2015 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого - судді Присяжнюк Л.М.,
при секретарі - Фурман Ю.В.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом звернулася в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії з 12.03.2014 року. Однак при призначенні їй пенсії, відповідачем до довідок на призначення їй пенсії не були включені не були включені нараховані і виплачені суми заробітної плати, на які нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у т.ч. матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 23772 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 6190 грн., індексацію заробітної плати 275,78 грн., премію за підсумками року в мусі 1229 грн. Вважає, що при призначенні пенсії державного службовця для обчислення пенсі не були включені вищевказані виплати, чим безпідставно занижено місячний розмір нарахованої їй пенсії. Просить визнати неправомірними дії УПФ України в м. Луцьку Волинської області щодо неврахування: матеріальної допомоги на оздоровлення - 23772 грн., вирішення соціально-побутових питань - 6190 грн., щомісячної індексації - 275,78 грн.,премії за підсумками року - 1229 грн., які отримані перед зверненням за призначенням пенсії за період з березня 2012 року до лютого 2014 року при призначенні їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу"; зобов'язати УПФ України в м. Луцьку Волинської області провести перерахунок розміру, призначеної їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії за підсумками року, індексації заробітної плати збільшивши її місячний розмір на 1048 грн.; зобов'язати УПФ України в м. Луцьку Волинської області провести перерахунок пенсії за весь період з часу її призначення і виплатити їй донараховану суму пенсії.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача Буй А.Т. у судове засідання не з'явився, подав на адресу суду заяву, якою просив розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги не визнав із врахування письмового заперечення.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши подані суду докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку з 12.03.2014 року як одержувач пенсії по віку, що призначена останній згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу".
25.12.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із урахування виплаченої їй матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії за підсумками року, індексації заробітної плати (а.с.15).
Як вбачається із відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку № 615/П-01 від 06.01.2015 року, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на ст. 33 Закону України "Про державну службу" та вказано, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомоги на оздоровлення, премія за підсумками року, індексація заробітної плати не належать до надбавок включених до вищевказаного закону (а.с.8-9).
Як вбачається із досліджених судом матеріалів справи, при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії у 2014 році, позивачем подавались довідки № 517/3/9-04/3/2-14-14 від 1.03.2014 року із відомостями про складові заробітної плати за станом на 11.03.2014 року, № 517/3/9-04/3/2-14 від 11.03.2014 року із відомостями про складові заробітної плати за період із березня 2012 року по лютий 2014 року, з яких вбачається, що на всі виплати включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування (а.с.12-13).
Окрім того, із довідки № 2813/3/9-04/3/2-14 від 05.12.2014 року встановлено, що за період з 01.03.2012 року по 28.02.2014 року позивачу було нараховано премію за підсумками року в розмірі 1229 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 23772 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 6190 грн., індексацію заробітної плати в розмірі 6190 грн., на які також було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.14).
Однак, суд приходить до висновку, що такі мотиви відповідача у відмові позивачу перерахувати пенсію та подані заперечення є безпідставними, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини першої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, отримані ОСОБА_1 суми виплат, з яких фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в її дохід, як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Однак, згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позивачка пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом 27.01.2015 року. А тому, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто починаючи з 27.07.2014 року. Позовні вимоги поза межами строку звернення до суду, слід залишити без розгляду.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 99-100, 122, 138, 159-163, 167 КАС України, на підставі ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії УПФ України в м. Луцьку Волинської області щодо неврахування ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 23772 грн., вирішення соціально-побутових питань в розмірі 6190 грн., щомісячної індексації в розмірі 275,78 грн.,премії за підсумками року в розмірі 1229 грн., які отримані перед зверненням за призначенням пенсії за період з березня 2012 року до лютого 2014 року при призначенні їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати УПФ України в м. Луцьку Волинської області провести перерахунок розміру, призначеної їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії за підсумками року, індексації заробітної плати збільшивши її місячний розмір.
Зобов'язати УПФ України в м. Луцьку Волинської області провести перерахунок пенсії за період з 27.07.2014 року і виплатити їй донараховану суму пенсії.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про перерахунок пенсії за період з 12.03.2014 року по 27.07.2014 року - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Луцького міськрайонного суду Присяжнюк Л.М.