Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 березня 2015 р. Справа № 805/520/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області
до Мар'їнської районної організації політичної партії «Вперед Україно» м. Курахове
про припинення юридичної особи
Позивач, Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мар'їнської районної організації політичної партії «Вперед Україно» про припинення юридичної особи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що відповідач перебуває на обліку в Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області як платник податків та інших обов'язкових платежів, проте при здійсненні своєї діяльності порушує вимоги діючого законодавства України, а саме з 01.01.2012 року не подає декларації та документи податкової звітності, що не дає можливості контролюючим органам здійснювати контроль за додержанням вимог податкового та іншого законодавства, заборгованості по платежам до бюджету не має.
Позивач до судового засідання не з'явився, про дату, місце і час слухання справи належним чином повідомлений, надав до саду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, місце і час слухання справи належним чином повідомлений, письмових заперечень суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 41, ст. 122, ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи у письмовому провадженні за наявними в справі матеріалами та доказами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Мар'їнська районна організація політична партія «Вперед Україно» зареєстрована як юридична особа за організаційно правовою формою: політична партія, включена до ЄДРПОУ за №35740982, перебуває на податковому обліку Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області з 06.05.2008 року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач з 01.01.2012 року не подає декларації та документи податкової звітності, що є грубим порушенням чинного законодавства України. Цей факт зафіксовано в акті камеральної перевірки податкової звітності №3/15-014-2 Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області від 21.01.2015 року, що знаходиться в матеріалах справи.
Позивачем надано довідку від 19.01.2015 року № 72/05-25-25-1 про відсутність у суб'єкта підприємницької діяльності - відповідача заборгованості перед бюджетом станом на 19.01.2015 рік та довідку Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про відсутність відкритих розрахункових рахунків в установах банку від 02.01.2015 року №29/10/18-014.
Згідно підпункту 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
При цьому, частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб-підприємців» закріплено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Таким чином, порядок реєстрації та припинення діяльності політичних партій встановлено Законом України «Про політичні партії в Україні» №2365-III від 05.04.2001 року.
Статтею 2 вказаного Закону України визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
В силу частини 4 статті 11 даного Закону після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.
Згідно пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Між тим, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії є неприбутковими організаціями, внаслідок чого діяльність відповідача не має на меті одержання прибутку, тому Мар'їнська районна організація політичної партії «Українська платформа» не може вважатись суб'єктом підприємницької діяльності.
Частиною сьомою статті 11 Закону України «Про політичніпартії» передбачено, що реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, на місцевому рівні, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
У відповідності до статті 23 Закону України «Про політичні партії» політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Приписами статті 19 Закону України «Про політичні партії» визначаються заходи, які можуть вживатися до політичних партій. Так, уразі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: 1) попередження про недопущення незаконної діяльності; 2) заборона політичної партії.
Статтею 21 Закону України «Про політичні партії» закріплено, що політична партія може бути за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.
Окрім того, в силу частини 1 статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють, зокрема, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії.
Суд зазначає, що питання, пов'язані із припиненням політичної партії (її структурних осередків), регулюється виключно спеціальним законом, яким є Закон України «Про політичні партії в Україні», а тому при вирішенні даного спору не можуть бути застосовані норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Отже, з аналізу норм діючого законодавства вбачається, що право на звернення до суду з позовом про припинення діяльності політичної партії чинним законодавством України надано органу, який зареєстрував політичну партію, Генеральному прокурору України або Міністерству юстиції України, до яких позивач не відноситься.
Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Таким чином, суд дійшов висновку, що правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 94, 162,183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Мар'їнської районної організації політичної партії «Вперед Україно» про припинення юридичної особи - відмовити.
Повний текст постанови складено та підписано 12 березня 2015 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.