Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
05 березня 2015 р. № 820/125/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Сальниковій Г.А.,
за участю представників сторін: - не прибули, відповідач - Гаєвська І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія" до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Індустріальної ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області з приводу зміни внесених до Інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія" з податку на додану вартість за період серпень, вересень 2014 року на показники податку на додану вартість період серпень, вересень 2014 року, згідно з відомостями акту перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791;
- зобов'язати відповідача відновити в інформаційних базах даних показники декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія" з податку на додану вартість за період серпень, вересень 2014 року згідно поданих декларацій;
- визнати протиправними дії відповідача з приводу внесення до Інформаційної системи "Податковий блок" акту перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791;
- зобов'язати Індустріальну ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Інформаційної системи "Податковий блок" акт перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідач неправомірно та безпідставно вніс зміни до інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія" згідно з відомостями акту перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791, а тому для відновлення прав та законних інтересів підприємства слід зобов'язати відповідача відновити в електронній базі даних показники декларацій позивача та вилучити з Інформаційної системи "Податковий блок" акт перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791.
Відповідач проти позову заперечував, пославшись на те, що жодних коригувань (змін) до Інформаційної системи "Податковий блок" на підставі акту від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791 по відношенню до підприємства проведено не було, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання 05.03.2015року не прибув, проте через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи з його відсутності.
Представник відповідача у зазначеному судовому засіданні підтримав свою правову позицію по справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню виходячи з такого.
Як було встановлено під час розгляду справи, з 25.11.2014 року по 26.11.2014року працівниками Індустріальної ОДПІ на підставі направлення від 25.11.2014року № 2346 та згідно із п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України проведено позапланова виїзна документальна перевірки ТОВ «Харківська енерго-сервісна компанія» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ «Денекс Груп» за період з 01.08.2014року по 30.09.2014року, за наслідками чого складено акт від 03.12.2014 року №4068/20-36-22-03-07/37090791.
Згідно з висновками вказаного акту, в діяльності платника податків податковим органом виявлено наступні порушення:
- п. 185.1, ст. 185, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань, по декларації з ПДВ, всього на загальну суму 328309, 00грн.;
- п.198.3, п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого за перевіряємий період завищено суму податкового кредиту, по декларації з ПДВ, всього на загальну суму 156300, 70грн.
На підставі висновків вищезазначеного акту перевірки, податковим органом, на думку позивача, внесено зміни до інформаційної системи "Податковий блок" показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія".
Позивач, не погодившись із вказаними діями податкового органу щодо проведення перевірки та внесенні змін до інформаційних баз даних, звернувся до суду із вищезазначеним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу здійснення вказаних дій на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про наступне.
Положеннями п. 1.1 ст. 1 ПК України встановлено, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно підпункту 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Приписами пункту 71.1 статті 71 ПК України встановлено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Відповідно до статті 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом Державної податкової служби України № 1197 від 24.12.2012 року "Про введення в експлуатацію інформаційної системи "Податковий блок" (далі - Наказ № 1197) з 01.01.2013 року введено в експлуатацію ІС "Податковий блок" в органах державної податкової служби всіх рівнів".
Згідно пункту 2.1 Наказу № 1197, існуючі інформаційні системи, в тому числі АС "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", експлуатувалися паралельно з інформаційною системою "Податковий блок" до 31.01.2013 року.
Наказом ДПА України № 1198 від 24.12.2012 року "Про введення в дію Тимчасового регламенту експлуатації інформаційної системи "Податковий блок" (далі - Наказ № 1198), з 01.01.2013 року затверджено та введено в дію Тимчасовий регламент експлуатації інформаційної системи "Податковий блок".
Положенням підпункту 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що у цьому Кодексі поняття податкова інформація - вживається у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію".
Згідно статті 16 Закону України № 2657-ХІІ від 02.10.1992 року "Про інформацію" (далі - Закон № 2657-ХІІ), податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
Окрім того, Наказом ДПА України "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" затверджено Примірний порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів. У подальшому, у тексті Примірного порядку слово "Порядку" замінено словами "Методичних рекомендацій".
Відповідно до п.1.3 розділу 1 зазначених Методичних рекомендацій, для їх реалізації створені такі програмні продукти, зокрема, система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України. Вказана система формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що внесення даних до Інформаційної системи "Податковий блок" показників податкової звітності є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій. Зазначені дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав оскільки є лише відображенням відомостей щодо факту проведення перевірки та її результатів.
Таким чином, що дії відповідача по внесенню змін до Інформаційної системи "Податковий блок" акту перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791 та показників декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія", згідно з відомостями вказаного акту перевірки не тягнуть правових наслідків для позивача, а отже внесення даних в автоматизовану систему не порушує прав позивача.
Окрім того, як зазначив представник відповідача у судовому засіданні, податковий орган жодних коригувань (змін) в податкових деклараціях з ПДВ щодо ТОВ "Юрполіс Компані" не проводив.
З приводу заявлених позовних вимог про зобов'язання відповідача вилучити з Інформаційної системи "Податковий блок" акт перевірки від 03.12.2014 року № 4068/20-36-22-03-07/37090791, то суд зазначає, що така вимога не підлягає задоволенню, оскільки поглинається вимогою про зобов'язання суб'єкта владних повноважень поновити відновити в інформаційних базах даних задекларовані позивачем показники податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період серпень, вересень 2014 року, яка має захистити права та охоронювані законом інтереси позивача та гарантувати дотримання і захист прав та інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, коли ці порушення ще не припинені.
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в Ухвалі від 01.07.2014року по справі № К/800/17592/14.
За правилами частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що позивач не надав суду достатніх доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківська енерго-сервісна компанія" до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 12.03.2015року.
Суддя Горшкова О.О.