ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
13 березня 2015 року м. Київ № 826/4137/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1
до Служби у справах дітей Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації
про визнання незаконним та скасування висновку № 107-6754/40 від 31.10.2014 року, зобов'язати розглянути заяву та прийняти рішення,
До Окружного адміністративного суду м.Києва звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Служби у справах дітей Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації про визнання незаконним та скасування висновку № 107-6754/40 від 31.10.2014 року, зобов'язати розглянути заяву та прийняти відповідне рішення.
28.10.2014 року на засіданні комісії з питань захисту прав дітей Святошинська районна в м.Києві державна адміністрація рекомендувала визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, разом з матір'ю, громадянкою ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, за наслідками якого Службою у справах дітей Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації зроблено висновок № 107-6754/40 від 31.10.2014 року.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Слід зазначити, що нормативно-правовий акт - це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.
Правовий акт індивідуальної дії - це правовий акт компетентного органу або посадової особи, виданий на підставі юридичних фактів і норм права, що визначає права, обов'язки або міру юридичної відповідальності конкретних осіб.
Обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і правового акту індивідуальної дії є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта (суб'єктів), дотримання якої забезпечується правовими механізмами.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати незаконним та скасувати висновок Служби у справах дітей Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації №107-6754/40 від 31.10.2014 року про визначення місця проживання дитини, зобов'язати розглянути заяву про визначення місця проживання дитини та прийняти відповідне рішення.
Згідно ст.19 Сімейного кодексу України При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Пунктом 1 ч.1 ст.15 Цивільним процесуальним кодексом України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що висновок №107-6754/40 від 31.10.2014 року Служби у справах дітей Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, не є актом індивідуальної дії, що створює права та обов'язки, а носить лише рекомендаційний характер, у зв'язку з цим оскаржуваний висновок підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Суд на виконання вимог ч.6 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України роз'яснює позивачу, що правова оцінка висновку №107-6754/40 від 31.10.2014 року Служби у справах дітей Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, має надаватися Святошинським районним судом міста Києва під час розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації про визнання незаконним та скасування висновку № 107-6754/40 від 31.10.2014 року, зобов'язати розглянути заяву та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, керуючись п. 1 ч.1 ст. 109, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Відмовити у відкритті провадження ОСОБА_1 в адміністративній справі за його позовом до Служби у справах дітей Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації про визнання незаконним та скасування висновку № 107-6754/40 від 31.10.2014 року, зобов'язати розглянути заяву та прийняти відповідне рішення.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадженні в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187, Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями
Суддя А.С. Мазур