18 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 500/587/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Присакар О.Я.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
розглянувши в м. Одесі в порядку письмового провадження на підставі ч. 8 ст. 183-2 КАС України апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17 лютого 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У лютому 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області (далі Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області) про визнання протиправною відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань та індексацію з 12 грудня 2014 року.
В обґрунтування позову зазначалось, що ОСОБА_1 з 16 серпня 2013 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу». 12 грудня 2014 року позивач звернулась до Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 11 грудня 2014 року за № 11918/3/15-02-05, проте відповідачем відмовлено у зазначеному перерахунку. На думку позивача, Управлінням ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області порушено положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці».
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17 лютого 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії за довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 11 грудня 2014 року за № 11918/3/15-02-05, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати», та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 12 грудня 2014 року.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, начальник Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, а саме положення ст. ст. 33 та 37 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 щодо обчислення пенсії державним службовцям. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що позивач з 16 серпня 2013 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».
12 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці від 11 грудня 2014 року за № 11918/3/15-02-05.
Листом від 19 грудня 2014 року за № 193/З-01 позивачу відмовлено у такому перерахунку.
Обставини справи сторонами не оспорюються.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції обґрунтовано послався на Закон України «Про державну службу» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація та матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправною відмови та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу є правильним.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову міськрайонного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17 лютого 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: