ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 березня 2015 року № 826/275/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А., суддів: Гарника К.Ю., Кармазіна О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
з позовомВсеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України»
доДержавної екологічної інспекції України
провизнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Всеукраїнська громадська організація «Комітет конституційно-правового контролю України» звернулась до суду з позовом до Голови Державної екологічної інспекції України ОСОБА_2 (далі по тексту - Голова Держекоінспекції України ОСОБА_2.), в якому просив:
- визнати бездіяльність Голови Державної екологічної інспекції України ОСОБА_2, що полягає у порушенні вимог ч. 4 ст. 8 Типового положення - не оприлюдненні на офіційному веб-сайті Державної екологічної інспекції України документів, підготовлених та наданих йому Ініціативною групою з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Державній екологічній інспекції України, відповідно до чинного законодавства України, - протиправною;
- визнати дії Голови Державної екологічної інспекції України ОСОБА_2 щодо не оприлюднення підготовлених та наданих йому Ініціативною групою з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Державній екологічній інспекції України, відповідно до чинного законодавства України, а розміщення на офіційному веб-сайті Державної екологічної інспекції України інформації про проведення відкритого засідання з обрання нового складу ініціативної групи 20.01.2015 р. - протиправними;
- зобов'язати Голову Державної екологічної інспекції України ОСОБА_2 здійснити заходи по негайному оприлюдненню документів, підготовлених та наданих йому Ініціативною групою з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Державній екологічній інспекції України відповідно до ч. 4 ст. 8 Типового положення, на офіційному веб-сайті Державної екологічної інспекції України з встановленою Ініціативною групою датою проведення Установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Державній екологічній інспекції України;
- зобов'язати Голову Державної екологічної інспекції України ОСОБА_2 утриматися від формування та затвердження складу іншої (альтернативної) ініціативної групи з підготовки та проведення установчих зборів по формуванню нового складу громадської ради при Державній екологічній інспекції України за ініціативою Державної екологічної інспекції України та вчиняти будь-які інші дії з підготовки та проведення установчих зборів по формуванню нового складу громадської ради при Державній екологічній інспекції України без участі повноважної Ініціативної групи законно створеної Громадською радою при Державній екологічній інспекції України 04 грудня 2014 р. (Протокол № 7 засідання Громадської ради при Державній екологічній інспекції України).
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в порушення приписів Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (далі по тексту - Типове положення) Головою Держекоінспекції України не забезпечено опублікування на офіційному веб-сайті інспекції документів, підготовлених та наданих йому Ініціативною групою з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Державній екологічній інспекції України. Натомість, суб'єктом владних повноважень на зазначеному сайті була розміщена інформація про проведення відкритого зібрання для визначення складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Державній екологічній інспекції України, що також протирічить вимогам Типового положення.
Представник Держекоінспекції України в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Натомість представником Державної екологічної інспекції України надано письмові пояснення, в яких останній зазначив, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року №20-р «Про звільнення ОСОБА_2 з посади голови Державної екологічної інспекції України», Державною екологічною інспекцією України видано наказ від 23 січня 2015 року №17-О «Про звільнення ОСОБА_2 з посади Голови Державної екологічної інспекції України за одноразове грубе порушення трудових обов'язків (пункт 1 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю України»). З огляду на викладене, на момент розгляду справи судом ОСОБА_2 не перебуває у трудових відносинах з Державною екологічною інспекцією України.
Враховуючи отримання зазначеної інформації, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 січня 2015 року замінено первісного відповідача Голову Держекоінспекції України ОСОБА_2 на нового відповідача - Державну екологічну інспекцію України (далі по тексту - відповідач, Держекоінспекція України) та призначено справу до судового розгляду в складі трьох суддів.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення частин 4 та 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
Як зазначає позивач у адміністративному позові, 04 грудня 2014 року Громадською радою при Держекоінспекції України було прийнято рішення про формування ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Держекоінспекції України, яке оформлено протоколом засідання №7.
09 грудня 2014 року на засіданні Ініціативної групи було затверджено повідомлення про подання заяв для участі в Установчих зборах по формуванню нового складу Громадської ради при Держекоінспекції України та порядок проведення Установчих зборів, що викладено у протоколі засідання Ініціативної групи №1 від 09 грудня 2014 року.
25 грудня 2014 року листом за вих. №808/4-14 голова Ініціативної групи надав Голові Держекоінспекції України зазначені вище матеріали з вимогою виконати положення абзацу 4 пункту 8 Типового положення - провести оприлюднення на офіційному веб-сайті Держекоінспекції України наданих і затверджених Ініціативною групою матеріалів.
Однак, відповідних дій вчинено не було.
Натомість, 25 грудня 2014 року на офіційному веб-сайті Держекоінспекції України було розміщено інформацію про оголошення Держекоінспекцією України проведення відкритого зібрання, за участю представників інститутів громадянського суспільства, на якому буде прозоро та публічно визначено склад ініціативної групи з підготовки Установчих зборів по формуванню нового складу Громадської Ради при Держекоінспекції України.
Тим часом, інформація, яка була надана Ініціативною групою станом на 12 січня 2015 року - дату звернення до суду, для оприлюднення на офіційному веб-сайті Держекоінспекції України не розміщена.
Посилаючись на допущення суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності та вчинення протиправних дій, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З метою залучення громадян до участі в управлінні державними справами, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності зазначених органів постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики (далі по тексту - Порядок №996).
Проведення консультацій з громадськістю має сприяти налагодженню системного діалогу органів виконавчої влади з громадськістю, підвищенню якості підготовки рішень з важливих питань державного і суспільного життя з урахуванням громадської думки, створенню умов для участі громадян у розробленні проектів таких рішень.
Крім того, названою постановою затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, в якому зазначено, що Громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.
До складу громадської ради можуть бути обрані представники громадських, релігійних, благодійних організацій, професійних спілок та їх об'єднань, творчих спілок, асоціацій, організацій роботодавців, недержавних засобів масової інформації та інших непідприємницьких товариств і установ, легалізованих відповідно до законодавства України (далі - інститути громадянського суспільства).
Пунктом 7 Типового положення закріплено, що склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатури, які добровільно заявили про бажання брати участь у роботі громадської ради та внесені інститутами громадянського суспільства.
Кількісний склад громадської ради визначається установчими зборами. Строк повноважень складу громадської ради - два роки.
До складу громадської ради може бути обрано не більше ніж по одному представнику від кожного інституту громадянського суспільства.
Відповідно до пункту 8 названого положення для формування складу громадської ради орган утворює ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства.
Якщо при органі вже утворена громадська рада, то не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення її повноважень вона утворює ініціативну робочу групу з підготовки установчих зборів для формування нового складу ради.
Аналіз наведених приписів дає підстави для висновку, що ініціативна група з підготовки установчих зборів може бути створена органом при якому має бути створена громадська рада або самою громадською радою, якщо така вже створена і діє при органі.
Отже, визначальним питанням для вирішення справи є встановлення суб'єкта створення ініціативної групи.
Як вбачаться зі змісту постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №688 до неї внесено зміни шляхом доповнення пунктом 7 наступного змісту:
«Припинити повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року.
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям вжити заходів до формування нового складу громадських рад відповідно до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого цією постановою.».
Відповідні зміни набули чинності 06 грудня 2014 року.
За відсутності доказів на підтвердження створення після 22 лютого 2014 року громадської ради при Держекоінспекції України, яка 04 грудня 2014 року приймала рішення про формування ініціативної групи, враховуючи, що відповідно до пункту 7 Типового положення, громадська рада утворюється строком на 2 роки, а повноваження названої вище громадської ради при Держекоінспекції України закінчувались у лютому 2015 року, суд приходить до висновку, що в силу пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року №996 року повноваження такої ради припиненні з 06 грудня 2014 року.
Отже станом на момент виникнення спірних правовідносин, саме на орган - Держекоінспекцію України відповідно до приписів пункту 8 Типового положення покладено обов'язок по утворенню ініціативної групи з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства, що і стало причиною для розміщення на офіційному веб-сайті інспекції відповідного повідомлення.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б підтвердили обґрунтованість позовних вимог, позивач суду не надав.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності та виходячи з того, що під час розгляду справи доводи позивача не знайшли свого підтвердження, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до Державної екологічної інспекції України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Н.А. Добрівська
Судді: К.Ю. Гарник
О.А. Кармазін