ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
27 лютого 2015 року № 826/20832/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Європолекс» до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протизаконними дій та зобов'язання вчинити дії,
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Європолекс» (надалі - ТОВ «Європолекс», позивач) до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Департамент містобудування та архітектури, відповідач) про визнання дій дозвільного органу Київської міської державної адміністрації та Департаменту містобудування та архітектури, пов'язані з розглядом та фактичною відмовою ТОВ «Європолекс» щодо надання містобудівних умов та обмежень реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим багаторівневим паркінгом адміністративного будинку Київської міської ради профспілок по вул. Хрещатик, 16 у м. Києві, протизаконними; зобов'язання дозвільного органу Київської міської державної адміністрації, Департаменту містобудування та архітектури видати ТОВ «Європолекс» містобудівні умови та обмеження для здійснення реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим багаторівневим паркінгом адміністративного будинку Київської міської ради профспілок по вул. Хрещатик, 16 у м. Києві.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ТОВ «Європолекс» неодноразово зверталось до дозвільного органу для отримання містобудівних умов та обмежень, проте, жодного офіційного рішення так і не отримав, як і не отримав обґрунтовану відмову у видачі містобудівних умов та обмежень.
В той же час, відповідач своїми протизаконними листами про необхідність доопрацювання містобудівного розрахунку фактично відмовив позивачу у наданні містобудівних умов та обмежень, але у спосіб не передбачений чинним законодавством України, чим порушив законні права та інтереси позивача.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, подав суду письмові заперечення, у яких проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, та зазначив, що Департамент містобудування та архітектури діяв у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали судом встановлено наступне.
Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» є власником Будинку профспілок у м. Києві по вул. Хрещатик, 16.
В січні 2012 року власником прийнято рішення про укладення інвестиційного договору «добудови будівлі по вул. Хрещатик, 16» та доручено Господарському управлінню Київської міської ради профспілок підписати відповідний інвестиційний договір.
Згідно з укладеним між Господарським управлінням Київської міської ради профспілок та ТОВ «Європолексом» інвестиційним договором № 9 від 03.02.2012 р. об'єкт інвестування представляє собою реконструйований 7 (сьомий) поверх та надбудовані два поверхи над адміністративною будівлею прибудований, надбудований та введений в експлуатацію багатофункціональний офісно-комерційний комплекс з закладами громадського харчування, паркінгом, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 16.
Пунктом 1.3 інвестиційного договору визначено, що реконструкція та будівництво об'єкта інвестування - це сукупність дій, спрямованих на здійснення реконструкції та будівництва прибудованих та надбудованих приміщень в об'єкті інвестування.
Позивач до Департаменту містобудування та архітектури у порядку статті 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" подавав заяви від 08.06.2012р. № 01010-000033088-006 та від 18.04.2013р. № 01018-000082323-006 щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для реконструкції адміністративного будинку Київської міської ради профспілок з влаштуванням підземного багаторівневого механізованого паркінгу по зазначеній адресі.
За результатами розгляду вказаних заяв та доданих пакетів документів Департаментом містобудування та архітектури листами від 22.06.2012р. № 8143/0/18-1/27-12 та від 13.05.2013р. №7066/0/12/27-13 повідомлено ТОВ «Європолекс» про необхідність доопрацювання містобудівного розрахунку в частині об'ємно-просторових та архітектурно-планувальних рішень, а саме - композиційної ув'язки запланованого об'єкту з існуючою суміжною забудовою та комплексного вирішення забудови та благоустрою кварталу.
ТОВ «Європолекс» не виконавши вимоги Департаменту містобудування та архітектури та не усунувши попередніх зауважень, повторно подало заяву до Дозвільного центру (реєстраційний номер № 01104-000166481-069 від 02.02.2015р.).
Департамент містобудування та архітектури повторно надав відмову щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим дворівневим паркінгом адміністративного будинку по вул. Хрещатик, 16 у Шевченківському районі м. Києва, повторно запропонувавши позивачу усунути попередні зауваження.
Також, відповідачем додатково повідомлено ТОВ «Європолекс», що містобудівний розрахунок виконано в 2012 р. без врахування містобудівної ситуації та стану будівель після подій кінця 2013 початку 2014 років. Визначення планувальних обмежень реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим багаторівневим паркінгом адміністративного будинку Київської міської ради профспілок на вул. Хрещатик, 16 можливо формувати лише за поданим містобудівним розрахунком та концепцією реконструкції, відтворення території в межах вул. Костьольна, вул. Хрещатик, Майдан незалежності та прилеглої до вул. Інститутська, також мають бути враховані матеріали архітектурного конкурсу «Територія гідності».
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806-IV від 06.09.2005р.видача (переоформлення, видача дублікатів, анулювання) документів дозвільного характеру, оформлених дозвільними органами, зазначеними в абзаці одинадцятому частини першої статті 1 цього Закону, та реєстрація декларацій здійснюються через дозвільний центр за принципом організаційної єдності.
Згідно ч. 9 ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, зазначений в абзаці одинадцятому частини першої статті 1 цього Закону, протягом не більш як десяти робочих днів з дня одержання від державного адміністратора заяви, документів, що додаються до неї, та копії опису, якщо інше не передбачено законом, оформляє відповідний документ дозвільного характеру або письмове повідомлення суб'єкта господарювання про відмову у видачі документа дозвільного характеру та передає протягом одного робочого дня державному адміністратору відповідні документи (письмове повідомлення) через представника такого дозвільного органу, надсилає поштою та/або в електронній формі за допомогою засобів телекомунікацій.
У письмовому повідомленні про відмову у видачі документа дозвільного характеру зазначаються передбачені законом підстави для такої відмови.
Питання надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011р., відповідно до ч. 3 статті 29 якого, містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Згідно ч. 5 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.
Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011р. №109, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.07.2011р. за № 912/19650) (далі - Порядок).
Згідно пунктів 2.1 та 2.2. Порядку, 2.1 містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу,у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою;ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі);викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності);черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру);фотофіксація земельної ділянки (з оточенням);містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що до Департаменту містобудування та архітектури через міський дозвільний центр надійшла заява від ТОВ «Європолекс» щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим дворівневим паркінгом адміністративного будинку по вул. Хрещатик, 16 у Шевченківському районі м. Києва.
На зазначене звернення ТОВ «Європолекс» щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, Департамент листом від 22.06.2012р. № 8143/0/18-1/27-12 надано відповідь, у якій зазначено, що ділянка на якій розташовані об'єкт реконструкції, знаходяться в межах центральної планувальної зони, Центрального історичного ареалу, архітектурної зони, на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ». Для Центральної планувальної зони, Генеральним планом розвитку м. Києва до 2020 р. визначені обмеження щодо висоти будівель, що споруджуються згідно спеціальних обґрунтувань, але не вище 27 м.
Обґрунтування можливості здійснення реконструкції з добудовою на даній території, а також параметри прибудови, визначаються історико-містобудівним обґрунтуванням.
Відповідно до вимог п. 1.9 ДБН Б.2.2-2-2008 в зонах охорони пам'яток запроваджується режим, що має сприяти збереженню як самих пам'яток, так і містобудівного та композиційного значення. Режим зон охорони регламентують основні архітектурні риси, масштаб, висоту і розміри в плані об'єктів нової забудови та існуючої, що підлягає реконструкції. Вибіркові реконструкції і збільшення розмірів окремих будівель, які не порушують традиційного характеру середовища, в охоронній зоні можуть виконуватись за погодженням із відповідним органом охорони культурної спадщини у відповідності із відповідним органом охорони культурної спадщини у відповідності з розробленими і погодженими історико-містобудівними обґрунтуваннями, нове будівництво можливе лише у виключних випадках і тільки за проектами, розробленими на основі історико-містобудівних обґрунтувань.
ТОВ «Європолекс» повторно звернулося до відповідача із заявою від 08.04.2013р. №01018-000082323-006 щодо отримання містобудівних умов та обмежень.
За результатами розгляду пакету документів, Департамент листом від 13.05.2013р. № 7088/0/12/27-13 зазначив, що для подальшого опрацювання зазначеного питання необхідно доопрацювати містобудівний розрахунок в частині об'ємно-просторових та архітектурно-планувальних рішень, а саме - композиційної ув'язки запланованого об'єкту з існуючою суміжною забудовою та комплексного вирішення забудови та благоустрою кварталу.
Окрім того, відповідач у вказаному листі зазначив, що після надання необхідних документів, Департамент повернеться до розгляду вказаного питання.
Організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» звернулась з відповідним листом від 28.08.2013р. № 469/07 щодо надання містобудівних умов та обмежень земельної ділянки для реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим дворівневим паркінгом адміністративного будинку по вул. Хрещатик, 16 у Шевченківському районі м. Києва до Київської міської державної адміністрації.
На виконання доручення заступника голови Київської міської державної адміністрації від 02.09.2013р. № 29067 у Департаменті містобудування та архітектури розглянуто зазначене звернення та повторно проінформовано (лист від 27.09.2013 № 17346/0/12-3/27-13) заявника та Київську міську державну адміністрацію про необхідність доопрацювання містобудівного розрахунку.
На повторне звернення, яке надійшло до дозвільного центру № 01103-156573-069 Департамент містобудування та архітектури надав повторну розгорнуту відповідь із зазначенням на доопрацювання містобудівного розрахунку, а саме в частині доповнення: схемою архітектурно-планувального рішення з експлікацією об'єктів;обґрунтуванням необхідності площ на суміжних територіях; транспортне моделювання;інформацією щодо кількості працюючих в проектованому адміністративному будинку;надання пояснення щодо невідповідності викладених намірів в тексті та графічній частині (за по поверховими планами 2-х рівне вий паркінг, за розміром 4-х рівне вий паркінг); схемою загрузки паркінгу на розрахункову кількість машино-місць, тощо).
Крім того, відповідач у зв'язку із відсутністю містобудівної документації (детального плану території, плану зонування), визначення меж проектування, формування містобудівних умов та обмежень запропонував позивачу надати (містобудівний розрахунок, перед проектні пропозиції, пішохідно-транспорту схему) для отримання рекомендацій архітектурно-містобудівної ради із залученням представників громадськості інвестиційні пропозиції з питання планування, забудови та іншого використання території, яка входить до Центрального історичного ареалу.
Департаментом також запропоновано надати засвідчену в установленому порядку копію документа про право власності (користування) земельною ділянкою.
Разом з тим, згідно Спільного рішення Міністерства культури України та Київської міської державної адміністрації від 30.04.2014р. № 258/6 Департаментом містобудування та архітектури впроваджується діяльність з організації Всеукраїнського конкурсу на визначення кращої ідеї меморіального комплексу Героям Небесної Сотні в м. Києві.
Для широкого інформування громади міста Департамент містобудування та архітектури організував виставку «просто неба» на Майдані Незалежності в серпні 2014 року.
Для забезпечення прозорості процесу організації конкурсу за пропозиціями громадськості була сформована Рада громадських експертів, яка складається з фахівців в галузях: історія, архітектура, культурологія, філософія, екологія, соціологія тощо.
В процесі громадського обговорення громадською радою міста поставлено питання щодо проведення міжнародного конкурсу. В серпні 2014 року голова Київської міської державної адміністрації В. Кличко в презентації « 100 днів мера» наголосив, що конкурс має стати міжнародним.
У зв'язку із зазначеними обставинами, Департаментом зазначено, що реконструкція з прибудовою адміністративного будинку Київської міської ради профспілок можлива за умови ув'язки його архітектурно-планувального та об'ємного просторового рішення з перспективними об'єктами (реконструкція Європейської площі, меморіал Героям Небесної сотні) та існуючою забудовою (Український дім, частина вулиці Інститутської, Майдану Незалежності), належного транспорту обслуговування прилеглих кварталів, у т.ч. планувальні рішення заїздів та виїздів з паркінга, а також благоустрою прилеглої території.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, не усунувши попередніх зауважень, ТОВ «Європолекс» повторно подало заяву до Дозвільного центру (реєстраційний номер № 01104-000166481-069 від 02.02.2015) на що Департамент містобудування та архітектури повторно надав відмову щодо видачі містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки для реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим дворівневим паркінгом адміністративного будинку по вул. Хрещатик, 16 у Шевченківському районі м. Києва, запропонувавши знову усунути попередні зауваження.
Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що Господарське управління Київської міської ради профспілок, яке за інвестиційним договором здійснює функції замовника, звернулось до архітектурно-будівельної компанії «Жежерін» для містобудівного розрахунку реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим багаторівневим (4 рівня) паркінгом адміністративного будинку Об'єднання профспілок, організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» по вул. Хрещатик, 16.
Як вбачається з пояснювальної записки за завданням Об'єднання профспілок, організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» та ТОВ «Європолекс» здійснене просторове моделювання прибудови до існуючого будинку профспілок у його дворовій частині нового корпусу, висотні позначки поверхів та даху якого пов'язані з існуючою будівлею.
За висновком архітектурно-будівельної компанії запропонована реконструкція будинку профспілок з прибудовою у дворі, яка не передбачає зміни фасаду будинку, не вплине на архітектурний облік вулиці Хрещатик і майдану Незалежності, що відповідає вимогам законодавства України щодо охорони історико-культурної спадщини».
З представлених архітектурно-будівельною компанією об'ємно-просторових рішень вбачається, що будь-якої надбудови над адміністративним будинком ТОВ «Європолекс» не заплановано.
ТОВ «Європолекс» замовлене історико-містобудівне обґрунтування, яке передує «опрацюванню проектної документації на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів».
Згідно з листами-заявками ТОВ «Європолекс», на який здійснено посилання в історико-містобудівному обґрунтуванні та які додані до нього останній замовив його для реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим трирівневим паркінгом адміністративного будинку Об'єднання профспілок, організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 16.
За висновками історико-містобудівного обґрунтування, враховуючи дворове розташування прибудови, максимальна висота об'єкта проектування не повинна перевищувати 45 м (12 надземних поверхів). До історико-містобудівного обґрунтування додані запропоновані архітектурно-будівельною компанією «Жижерін» об'ємно-просторові моделювання, жодне з яких не передбачає надбудову існуючого адміністративного будинку Об'єднання профспілок, організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок». Відповідно міністерство культури України та органи охорони культурної спадщини погодили здійснене історико-містобудівне обґрунтування.
Таким чином, в інвестиційному договорі, містобудівному розрахунку та історико-містобудівному обґрунтуванні мова йде про різні за обсягами проекти реконструкції.
Зокрема, за інвестиційним договором передбачається надбудови та прибудови.
В той же час, при зверненні до інших організацій (архітектурно-будівельної компанії «Жежерін» та Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень, Управління охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації, департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України), які насамперед розглядають замовлений проект з точки зору збереження центрального історичного ареалу м. Києва, мова йде виключно про прибудову у дворі.
Як передбачено в п. 1.5 інвестиційного договору частка Господарського управління Київської міської ради профспілок може виділятися виключно у вигляді 15% надбудованих двох поверхів та паркувальних місць.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що ТОВ «Європолекс», Господарське управління Київської міської ради профспілок та Об'єднання профспілок, організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» вирішили отримати дозвільні документи на прибудову приміщень у дворі, а в реальності на додаток до прибудови здійснити ще й надбудову адміністративної будівлі Об'єднання профспілок, організація профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок».
Окрім того, як стверджує відповідач, ТОВ «Європолекс» вже здійснив надбудову двох поверхів, яка була призупинена прокуратурою Шевченківського району міста Києва.
Враховуючи зазначені обставини, суд приходить до висновку, що дії Департаменту містобудування та архітектури не можуть вважатися протиправними, оскільки відповідач діяв в межах чинного законодавства.
Окрім того, враховуючи зазначені обставини, у суду відсутні підстави для зобов'язання дозвільного органу Київської міської державної адміністрації, Департаменту містобудування та архітектури видати ТОВ «Європолекс» містобудівні умови та обмеження для здійснення реконструкції з дворовою прибудовою та підземним механізованим багаторівневим паркінгом адміністративного будинку Київської міської ради профспілок по вул. Хрещатик, 16 у м. Києві.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень виконав покладений на нього законом обов'язок і довів суду правомірність своїх дій.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, в зв'язку із чим, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Беручи до уваги положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Європолекс» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко