Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
06 березня 2015 року Справа № П/811/450/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Нагібіної Г.П. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до розпорядника інформації директора товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа» Крамаренка Леоніда Віталійовича про визнання протиправною відмову у наданні інформації, -
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Крамаренко Леоніда Віталійовича директора товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа» (надалі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у наданні інформації за обов'язковим письмовим запитом позивача на доступ до публічної інформації;
- зобов'язати відповідача надати повну інформацію на письмовий запит позивача згідно Закону.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з метою належного громадського контролю та на підставі норм Законів України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації» він 23.01.2015р. звернувся до відповідача із письмовим запитом про надання публічної інформації, а саме просив:
1) надати письмову інформацію про вартість та перелік товарів, які придбавалися товарною біржею «Кіровоградська аграрна біржа» протягом 2014р.;
2) надати письмову інформацію про вартість та перелік послуг, які надавалися товарній біржі «Кіровоградська аграрна біржа» протягом 2014р.;
3) надати письмову інформацію про розміри, види благодійної допомоги та іншої допомоги, що надавалися фізичним та юридичним особам за кошти товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа» протягом 2014р.;
4) надати письмову інформацію про розмір оплати праці працевлаштованих осіб (працівників) на товарній біржі «Кіровоградська аграрна біржа» протягом 2014р.;
5) надати письмову інформацію про склад аукціонного комітету товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа» діючого на дату одержання запиту;
6) надати письмову інформацію про те, чи передбачено Законом проведення товарними біржами, в т.ч. товарною біржею «Кіровоградська аграрна біржа»?;
7) надати письмову інформацію про те, чи передбачено Законом встановлення зі сторони товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа» у своїх правилах (регламентах) проведення публічних торгів з продажу необробленої деревини будь-яких обмежень щодо вільного формування ціни на лот?
На наданий запит, 02.02.2015р. позивач отримав відповідь про відмову у надані інформації (а.с.8, далі оскаржувана відповідь), яку позивач вважає незаконною оскільки така відмова суперечить положенням Закону України «Про доступ до публічної інформації» та порушує права позивача як громадянина України у зв'язку з непрозорістю інформації щодо продажу деревини у Кіровоградській області.
Відповідачем подано письмове заперечення на позов, яким вимоги позову не визнаються та вказується, що позивачем некоректно сформульовані питання у інформаційному запиті, оскільки відповідач, є розпорядником інформації, яка стосується лише умов проведення аукціонів та формування ціни лише на продаж деревини, а також питання 6 та 7 стосуються фактично необхідності тлумачення норм права, що не відноситься до компетенції відповідача.
Крім того, відповідач зазначив, що запитувана інформація, без конкретної визначеності, відноситься до категорії конфіденційної, згідно Положення про комерційну таємницю та конфіденційну інформацію товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа».
На підставі пункту 1 частини 1 статті 1832 КАС України розгляд справи здійснено у порядку скороченого провадження.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону.
Стаття 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає розпорядників інформації для цілей цього Закону, зокрема пункт 4 частини першої цієї статті визначає розпорядником інформації суб'єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Наказом Державного комітету лісового господарства України від 19 лютого 2007 р. № 42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини», затверджено Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини.
Пунктами 1.2 та 1.3 вказаного Положення передбачено, що реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі.
Аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.
Статтею 1 Закону України "Про товарну біржу" визначено, що товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням.
З статуту відповідача долученого до матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований, як товарна біржа з метою здійснення діяльності визначеної Законом України "Про товарну біржу".
Відповідач є розпорядником інформації в розумінні пункту 4 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» лише в частині наданні інформації щодо реалізації правами по продажу необробленої деревини.
Отже, відповідач зобов'язаний надавати інформацію на запит в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» лише в частині питань, які стосуються підготовки та проведення торгів необробленою деревиною. Запити стосовно інших питань про діяльність товарної біржі знаходяться поза межами Закону України «Про доступ до публічної інформації», а відповідач в таких випадках не є розпорядником інформації суб'єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку.
Інформаційний запит направлений позивачем відповідачеві містив сім питань.
У першому питання позивач просив надати інформацію про вартість та перелік товарів, які були придбані протягом 2014 р. без конкретизації, що дана інформація потрібна лише в частині реалізації необробної деревини. Враховуючи відсутність конкретизації питань, суд дійшов висновку, що запитувана інформації у пунктах 1 - 5 запиту взагалі не стосуються умов та цін по реалізації необробленої деревини, а тому відповідач не був зобов'язаний надавати позивачеві запитувану інформацію.
Зміст питань 6 та 7 свідчить, що позивачем фактично запитується правова інформація, а саме зміст Закону, при цьому не зазначається, якого саме закону.
Стосовно пункту 4 запиту, в якому позивач просив надати інформацію про склад Аукціонного комітету ТБ «Кіровоградська аграрна біржа» діючого на дату одержання, суд зазначає, що позивач має право отримати інформацію лише стосовно складу аукціонного комітету ТБ «Кіровоградська аграрна біржа», яким проводяться торги необробної деревини.
Проте, з урахуванням змісту запиту, суд також погоджується із запереченнями відповідача, у яких останній зазначив, що отримавши запит без конкретизації відніс запитувану інформацію до категорії конфіденційної.
Для організації та проведення аукціонних торгів необробленою деревиною створюється Аукціонний комітет, проте склад аукціонного комітету для проведення торгів необробленою деревиною за своїм складом може бути іншим від складу аукціонного комітету щодо продажу інших товарів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що запитувана позивачем інформація про вартість товарів, які були придбані протягом 2014 р., про вартість послуг, які надані у 2014 р., про розміри благодійної допомоги та про розмір оплати праці найманих працівників без зазначення того, що запитувані дані повинні стосуватись питання щодо підготовки та проведення торгів по реалізації необробної сировини, правомірно віднесені відповідачем до категорії комерційної та конфіденційної інформації.
Так, у пунктах 6 - 7 інформаційного запиту, позивач ставив питання про наданні інформації щодо наявності у «Законі» правових норм, які регулюють проведення повторних чи додаткових торгів та щодо обмежень вільного формування цін.
Так, суд дійшов висновку, що позивачем взагалі не зазначено, який саме «Закон» він мав на увазі у своєму запиту, що унеможливлює взагалі надати якусь вмотивовану відповідь.
Крім того, надання інформації щодо змісту Законів знаходиться поза межами компетенції відповідача, оскільки відповідно до частини 3 статті 17 Закону України «Про інформацію» з метою забезпечення доступу до законодавчих та інших нормативних актів фізичним та юридичним особам держава забезпечує офіційне видання цих актів масовими тиражами у найкоротші строки після їх прийняття.
В даному випадку, відповідач не є суб'єктом видання «Закону» на який є посилання у запиті. Отже, позивач з метою з'ясування змісту Закону мав звернутись до офіційних друкованих чи інтернет видань.
Враховуючи вищезазначене, суд також погоджується із позицією відповідача, яка полягає в тому, що останній не є суб'єктом, який наділений повноваженням щодо тлумачення норм «Закону», назву якого позивачем навіть не конкретизовано.
Враховуючи вищевикладене суд не вбачає в діях відповідача порушень Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 94, 160, 163, 1832 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до розпорядника інформації директора товарної біржі «Кіровоградська аграрна біржа» Крамаренка Леоніда Віталійовича про визнання протиправною відмову у наданні інформації, відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.П. Нагібіна