ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
18 березня 2015 року Справа № 813/1038/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.,
з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Держаної фіскальної служби у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Миколаївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Держаної фіскальної служби у Львівській області (надалі - Миколаївська ОДПІ) звернулася в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 2 167,75 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі за наявними у справі доказами.
Відповідач про дату та час судового засідання був належним чином повідомлений за адресою зазначеною у витягу з ЄДРПОУ, однак участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив.
За таких обставин суд відповідно до ст.128 КАС України ухвалив розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, з'ясував обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідив докази, якими такі обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов слід задовольнити, мотивуючи це наступним.
Відповідач - фізична особа підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку як платник податків в Миколаївській ОДПІ.
Судом встановлено, що згідно з довідкою про заборгованість від 04.02.2015р. №963/10/250-0 та карток особового рахунку платника податків податкова заборгованість відповідача станом на 03.02.2015р. становить 2167,75 грн.
Окрім того, судом встановлено, що відповідно до поданої заяви від 13.12.2012р. (вх. № 6635/10) ФОП ОСОБА_1 переведено на спрощену систему оподаткування обліку та звітності в розмірі 20 відсотків до розміру мінімальної заробітної плати 2 групи.
З 01 січня 2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).
Відповідно до пункту 14.1.156 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За положеннями пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з ст. 293 Податкового кодексу ставки єдиного податку встановлюються сільським, селищними та міськими радами у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року та для платників єдиного податку другої групи становлять у межах від 2 до 20 відсотків.
Відповідно до п. 295.1, 295.2 , 295.4 ст.295 Податкового кодексу платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вказаних положень Податкового кодексу Миколаївською ОДПІ надіслано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкову вимогу форми "Ф" від 25.11.2014р. № 1033-25.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Відповідно до п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Матеріалами справи підтверджується наявність податкового боргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 розмір якого становить 2 167 грн. 75 коп.
Доказів погашення вказаної суми боргу відповідачем суду не подано.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому 2 167 грн. 75 коп. податкового боргу належить стягнути з відповідача.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, 81600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до бюджету податковий борг в сумі 2 167 (дві тисячі сто шістдесят сім) гривень 75 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя Кузан Р.І.