ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
20 березня 2015 року 09:40 № 826/1435/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика»
до третя особаТовариства з обмеженою відповідальністю «Рада-5» Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1
провизнання протиправними дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада-5» (далі по тексту - відповідач), третя особа - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 про визнання протиправними дії щодо відмови у видачі довідок про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 та зобов'язати відповідача видати довідки про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не видано позивачу довідок про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що відповідач не є суб'єктом владних повноважень, а є лише виконавцем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
В судовому засіданні 23.02.2015р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика» є власником квартир за адресою: АДРЕСА_1, та АДРЕСА_2, на підставі Договору іпотеки від 24.12.2013 року посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстровано в реєстрі за №3556, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності Індексний номер 23266197, від 20.06.2014 р. та Договору іпотеки від 06.02.2014 року посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстровано в реєстрі за №315, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності Індексний номер 25636940, від 15.08.2014 р.
23 жовтня 2014 р. ТОВ «Фінансова компанія «Народна позика» звернулося до ТОВ «Рада-5» із письмовою заявою про надання довідки про місце реєстрації та склад сім'ї (Форма 3) (вх. № 05-0677) по квартирам за адресою: АДРЕСА_1, та АДРЕСА_2.
Відповідачем листом №05-0813 від 14.11.2014р. відмовлено позивачу у видачі довідки «Форма-3» з тих підстав, що на даний момент діючим законодавством України не передбачена затверджена процедура та затверджена форма видачі такого документу, як «Форма-3».
Крім того, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що відповідач не є суб'єктом владних повноважень, а є лише виконавцем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, тобто юридичною особою приватного права, що надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перешкоджає ТОВ «Фінансова компанія «Народна позика» у розпорядженні його власним нерухомим майном безпідставною відмовою у видачі довідок про склад сім'ї та зареєстрованих осіб.
При прийнятті рішення у даній справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єкт владних повноважень відповідно до пункту 7 частини 1 тієї самої статті - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи позивач заявляє позовні вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада-5».
Відповідно до п. 2.1 Статуту ТОВ «Рада-5», підприємство створено з метою забезпечення управління житловим фондом, ефективної експлуатації житлових і нежитлових приміщень, будинків та споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд, для задоволення потреб споживачів щодо надання їм житлово-комунальних послуг, а також розширення ринку товарів і послуг, отримання прибутку, сприяння у найбільш повному задоволенні потреб споживачів в товарах і послугах, що виробляються Товариством, та має право здійснювати будь-які види діяльності, не заборонені законодавством України. Товариство для досягнення цілей своєї діяльності вправі нести обов'язки, здійснювати будь-які майнові й особисті немайнові права, надані законодавством, від свого імені здійснювати будь-які не заборонені законом правочини, бути позивачем і відповідачем у суді, господарському і третейському суді.
29 жовтня 2014 року між позивачем (Власник) та ТОВ «Рада-5» (Підприємство) укладено договір №К/Р5-15/29/10/14 про надання послуг, відповідно до якого Підприємство надає Власнику послуги з забезпечення пропускного режиму в будинку АДРЕСА_1, а Власник зобов'язується своєчасно та у повному обсязі оплачувати вартість послуг у строки та на умовах, передбачених Договором.
29 жовтня 2014 року між позивачем (Споживач) та ТОВ «Рада-5» (Підприємство) укладено договір №УЖ/Р5-14/29/10/14 про надання житлово-комунальних послуг, відповідно до якого предметом Договору є забезпечення Підприємством надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій.
На виконання умов вказаного договору позивачем сплачено житлово-комунальні послуги, що підтверджується платіжними дорученнями №405 від 04.11.2014р. на суму 8 833,91грн. та №406 від 04.11.2014р. на суму 2 264,56грн.
29 жовтня 2014 року між позивачем (Власник) та ТОВ «Рада-5» (Підприємство) укладено договір №К/Р5-12/29/10/14 про надання послуг, відповідно до якого Підприємство надає Власнику послуги з забезпечення пропускного режиму в будинку АДРЕСА_1 а Власник зобов'язується своєчасно та у повному обсязі оплачувати вартість послуг у строки та на умовах, передбачених Договором.
29 жовтня 2014 року між позивачем (Споживач) та ТОВ «Рада-5» (Підприємство) укладено договір №УЖ/Р5-10/29/10/14 про надання житлово-комунальних послуг, відповідно до якого предметом Договору є забезпечення Підприємством надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій.
Відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги" видача довідок населенню (про склад сім'ї, про місце реєстрації та інші) відноситься до адміністративної послуги.
Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що суб'єктом надання адміністративної послуги є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
В матеріалах справи міститься копія листа від 25.01.2013р. №1224/Чн, №7/20-1079 Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України, згідно якого:
Відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", Указу Президента України від 6 квітня 2011 року "Питання Державної міграційної служби України" та наказу МВС від 22.11.2012 N 1077 "Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів" ведення реєстраційного обліку місця проживання фізичних осіб покладено на Державну міграційну службу.
У той же час питання визначення органу, що видає довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у певному приміщенні/будинку осіб, залишилося неврегульованим.
З метою своєчасного надання державної соціальної допомоги, пільг та житлових субсидій і недопущення зволікання у призначенні всіх видів соціальних виплат до нормативного врегулювання питання видачі зазначених довідок вважаємо за необхідне вжити наступних заходів.
Суб'єктам господарювання, що надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, житлово-будівельним кооперативам, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку та молодіжним житловим комплексам, сільським, селищним радам забезпечити видачу громадянам довідок про склад сім'ї або зареєстрованих у певному приміщенні/будинку осіб (далі - підприємства з обслуговування житлового фонду).
Державній міграційній службі забезпечити негайне надання територіальними підрозділами інформації підприємствам з обслуговування житлового фонду про зміну місця проживання осіб відповідно до території обслуговування.
У зв'язку з тим, що ТОВ «Рада-5» відповідно до Статуту є суб'єктом господарювання, що надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, суд приходить до висновку, що останній в даному випадку виконує стосовно позивача делеговані повноваження.
Таким чином, справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 4 ст. 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Отже, у зв'язку з тим, що ТОВ «Рада-5» наділено делегованими повноваженнями щодо видачі довідок про місце реєстрації та склад сім'ї, суд приходить до висновку про обґрунтованість ТОВ «Фінансова компанія «Народна позика» позовних вимог щодо визнання протиправними дії ТОВ «Рада-5» щодо відмови позивачу у видачі довідок про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.
Разом з тим, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача видати довідки про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2, на думку суду підлягає задоволенню, оскільки позивач потребує повний захист своїх прав та свобод, так як без такого захисту, позивач буде позбавлений своїх конституційних прав на вільне володіння своїм нерухомим майном.
Дана позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №826/18746/13-а.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика» підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика» задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада-5» щодо відмови у видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика» довідок «Форми-3» про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Рада-5» видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Народна позика» довідки «Форми-3» про місце реєстрації та склад сім'ї по квартирам АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.В. Амельохін