Постанова від 20.03.2015 по справі 815/1272/15

Справа № 815/1272/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 05.02.2015 р. № 27-ПУ-1-Е про накладення фінансових санкцій в сумі 17000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваною постановою ТзДВ «Зонт» притягнуто до відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів, які позивач не допускав. Так, згідно з рішенням НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 позивачу в термін до 22.03.2014 р. належно усунути порушення п.3 розділу ІІІ Порядку скасування випуску акцій, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 р. № 737. Листами від 12.03.2014 р. та від 26.05.2014 р. позивач надав пакет документів для скасування акцій ВАТ «Зонт», проте позивачу було відмовлено в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Зонт». Позивач зважає, що вчинив всі необхідні дії, направлені на виконання рішення від 22.01.2014 р. № 98, тому склад правопорушення відсутній, що унеможливлює притягнення його до відповідальності.

Представник позивача до суду не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином; згідно наданого до суду клопотання, розгляд справи просив здійснити без участі його представника.

Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідно до письмових заперечень, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що ТзДВ «Зонт», яка правонаступник ВАТ «Зонт», не виконано п.1 рішення НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98. Наданий 13.03.2014 р. позивачем пакет документів не відповідав вимогам Порядку скасування випуску акцій, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.04.2013 р. № 737, у зв'язку із чим рішенням від 01.04.2014 р. № 417 позивачу було відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуск акцій ВАТ «Зонт». Отже, оскільки рішення від 22.01.2014 р. № 98 не було виконано, позивача обґрунтовано притягнуто до відповідальності за правопорушення.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що ТзДВ «Зонт», як правонаступника ВАТ «Зонт», п.1 рішенням НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 зобов'язано у строк до 22.03.2014 р. усунути порушення п.3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.05.2013 р. № 822/23354, а саме: подати до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення.

Листом від 12.03.2014 р. № 22 (а.с.11) ТзДВ «Зонт» повідомило НКЦПФО про те, що державна реєстрація припинення ВАТ «Зонт», як юридичної особи, відбулась 07.02.2011 р. та цього ж дня зареєстровано правонаступника ТзДВ «Зонт». Листом від 14.02.2011 р. № 22 ТзДВ «Зонт» направляло до ОТУ ДКЦПФР пакет документів для скасування реєстрації випуску акцій ВАТ «Зонт», проте розпорядженням від 09.03.2011 р. № 30-В в цьому було відмовлено. Не погодившись із вказаним розпорядженням, ТзДВ «Зонт» листом від 26.04.2011 р. № 59 подало заперечення проти цього (розпорядження не оскаржувалось).

До вищезазначеного листа також додано:заяву про скасування випуску акцій; копію протоколу загальних зборів акціонерів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію затвердженого передавального акту, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію опублікованого повідомлення про проведення загальних зборів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акту, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; довідку про персональне повідомлення акціонерів про проведення загальних здорів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акту, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію повідомлення про внесення запису до ЄДРПОУ про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію рішення засновників створеного товариства - правонаступника про затвердження установчих документів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копія затверджених установчих документів товариства правонаступника, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копія реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства.

За результатами розгляду вищевказаного листа НКЦПФР прийнято розпорядження від 01.04.2014 р. № 37-КФ-В, яким ТзДВ «Зонт» відмовлено в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Зонт».

Аналогічно, листом від 26.05.2014 р. за № 42 ТзДВ «Зонт» направило неповний пакет документів та поясненнями з проханням скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про випуску акцій ВАТ «Зонт», яке рішенням від 02.07.2014 р. № 73-КФ-В було залишено без задоволення.

У зв'язку з тим, що позивачем не було виконано Рішення НКЦПФР від 22.01.2014р. № 98, Південно-Українським територіальним управління НКЦПФР було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 20.05.2014 р. № 209-ПУ-1-Е, згідно якої керівнику або повноважному представнику позивача запропоновано прибути 30.05.2014 р. до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР для ознайомлення та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.

30 травня 2014 року у відношенні ТзДВ «Зонт» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 196-ПУ-1-Е для ознайомлення та підписання якого до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР прибув представник ТзДВ «Зонт», який надав письмові пояснення.

У зв'язку із необхідністю отримання відповідних висновків, 19.06.2014 р. ПУТУ НКЦПФР винесено постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПУ-1-Е та листом від 24.11.2014 р. № 02/30/583 відповідач звернувся до НКЦПФР за роз'ясненнями.

Листом від 29.12.2014 р. № 16/01/25084/НК член НКЦПФР роз'яснив, що виконанням рішення НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 є подання товариством пакету документів, відповідно до Порядку № 737, у встановлений рішенням термін та прийняття реєстраційним органом рішення про скасування реєстрації випуску акцій. Таким чином, невчинення зазначених дій є невиконанням відповідного рішення.

Постановою від 29.01.2014 р. у відношенні ТзДВ «Зонт» відновлено провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів № 07-ПУ-1-Е, за наслідками розгляду якої винесено постанову про накладення санкції від 05.02.2015 р. № 27-ПУ-1-Е.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначену постанову обґрунтованою, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР (далі - Закон) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Положеннями Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Положеннями статті 8 Закону врегульовано, що Комісія має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулятивним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 23.04.2013 року N 737, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 травня 2013 року за N 822/23354, затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій, який встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі: припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій); нерозміщення, відмови від розміщення або незатвердження результатів розміщення акцій (далі - Порядок N 737).

Розділом III вказаного Порядку № 737 визначено порядок та умови скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення, яким визначено етапи скасування реєстрації випусків акцій: зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій.

Так, протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу такі документи для скасування реєстрації випуску акцій:

а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 7);

б) копію рішення про затвердження передавального акта, що засвідчується підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, при цьому:

у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів подається копія протоколу загальних зборів акціонерів, оформленого відповідно до статті 46 Закону України "Про акціонерні товариства";

у разі прийняття відповідного рішення єдиним акціонером товариства подається копія рішення акціонера, оформленого відповідно до статті 49 Закону України "Про акціонерні товариства";

в) копію затвердженого передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства;

г) копію опублікованого згідно з вимогами законодавства повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів);

ґ) довідку про персональне повідомлення акціонерів згідно з порядком, установленим у статуті товариства, про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів);

д) копію повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог законодавства України, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства;

е) копію статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, у чинній редакції, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства або нотаріально;

є) копію рішення засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника про затвердження його установчих документів і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою акціонерного товариства, що припиняється;

ж) копію затверджених установчих документів створюваного товариства-правонаступника, підписаних його засновниками (учасниками) або їх уповноваженими особами, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально.

Перелік засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника, зазначений у його установчих документах, має включати усіх акціонерів товариства, що припиняється, станом на день затвердження установчих документів створюваного товариства-правонаступника, із зазначенням розміру частки (паю) кожного засновника (учасника).

Розподіл часток (паїв) створюваного товариства-правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворюється.

Розмір статутного (пайового) капіталу товариства, що створюється шляхом перетворення акціонерного товариства, на дату його створення має дорівнювати розміру статутного капіталу акціонерного товариства, що перетворюється, зменшеному на загальну номінальну вартість акцій, що не підлягають обміну;

з) копію зведеного облікового реєстру власників цінних паперів (при бездокументарній формі існування акцій) або копію реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій) акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, складеного станом на 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально;

и) довідку про укладення договору про обслуговування емісії цінних паперів і оформлення глобального сертифіката, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою депозитарію (при бездокументарній формі існування акцій), або довідку про укладення договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчену підписом керівника та печаткою реєстратора (при документарній формі існування акцій).

Аналогічні за змістом вимоги до пакету документів необхідного для скасування реєстрації випуску акцій містяться також в Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженому рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 222 від 30.12.98 року, що діяв на час прийняття загальними зборами ВАТ «Зонт» рішення про перетворення акціонерного товариства у товариство з додатковою відповідальністю та до набрання чинності Порядком N 737 - 27.06.2013 року (далі - Порядок N 222).

Пунктом 5 розділу І Порядку № 737 передбачений вичерпний перелік підстав для відмови в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій та скасуванні реєстрації випуску акцій.

Відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Тобто, з аналізу наведених норм убачається, що обов'язок щодо скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення (реорганізації) покладено до 27.06.2013 року на товариство-правонаступника, а після 27.06.2013 року - на комісію з припинення. Отже, обов'язок щодо скасування реєстрації випусків акцій було покладено на позивача, як правонаступника відкритого акціонерного товариства.

Згідно пункту 3.1 вказаного Порядку правонаступник подає до реєструвального органу протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них встановлений цим пунктом пакет документів.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 7 Закону одним із основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.

Відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено накладення адміністративно-господарських санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що штрафи, передбачені ст. 11 цього Закону, накладаються Головою НКЦПФР, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», посадова особа НКЦПФР приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Таким чином, Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 05.02.2015 р. № 27-ПУ-1-Е було застосовано у відношенні ТзДВ «Зонт» мінімальну штрафну санкцію у розмірі 17000 грн., в межах повноважень відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

При цьому позивачем в основу адміністративного позову покладено його заперечення проти встановленого відповідачем порушення. Так, ТзДВ «Зонт» направило до НКЦПФР певний пакет документів, що на його думку є виконання припису п.1 рішення від 22.01.2014 р. № 98. Позивач лише зазначає, що не погоджується із результатом розгляду поданих документів та не обґрунтовує цього жодним чином, посилаючись виключно на викладені в листах від 12.03.2014 р. № 22 та від 25.05.2014 р. № 42 та первісному від 26.04.2011 р. № 59 заперечення.

З огляду на правове та фактичне обґрунтування позовних вимог, позивач вважає відсутнім факт допущення ним правопорушення через направлення відповідних пакетів документів, які виявились безрезультатними. При цьому відповідні розпорядження, якими встановлено факт правопорушення, позивачем не оскаржувались, рівно як і розпорядження про відмову в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про випуск акцій, тобто є чинними.

Поряд із тим, згідно з розпорядженнями НКЦПФР від 01.04.2014 р. № 37-КФ-В, від 02.07.2014 р. № 73-КФ-В під час розгляду документів було встановлено, що документи, надані ТзДВ «Зонт» на скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, не відповідають вимогам пп. «а», «е», «з», «г», «і» п.3 розд. ІІІ Порядку № 737; невірно вказана загальна номінальна вартість акцій, наведені й іншій порушення в 11 пунктах (9 пунктів згідно розпорядження від 02.07.2014 р. № 73-КФ-В).

Таким чином, судом встановлено, що рішення НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 ТзДВ «Зонт» фактично не виконано, що й зумовило відповідача прийняти оскаржувану постанову про накладення санкцій. При цьому позивач посилається виключно на формальне виконання п.1 рішення від 22.01.2014 р. № 98, яке полягає у безрезультатному направленні неповного пакету документів та зважаючи на попередні заперечення під час розгляду його листа від 26.04.2011 р. № 59.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Таким чином, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з позивача належить стягнути решту суми (90%) судового збору пропорційно до відхиленої частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 128, 160-165 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.

Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Зонт» (код ЄДРПРОУ 00310249, 65104, м. Одеса, пр. Маршала Жукова, 103) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів : УК у м. Одесі/Київський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923, р/р 31212206784005, ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в розмірі 1644,30 грн. (одну тисячу шістсот сорок чотири грн. 30 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя І.В. Завальнюк