Справа № 815/1576/15
16 березня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., вивчивши матеріали адміністративного позову Одеської міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної в Одеській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду звернулась Одеська міська рада з адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної в Одеській області щодо скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.11.2014 року за № ОД 142143230250 стосовно об'єкта будівництва «Реконструкція квартири під нежитлове приміщення без зміни геометричних розмірів, АДРЕСА_1» замовником якого є ОСОБА_1 та зобов'язання Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної в Одеській області скасувати реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.11.2014 року за № ОД 142143230250 стосовно об'єкта будівництва «Реконструкція квартири під нежитлове приміщення без зміни геометричних розмірів, АДРЕСА_1» замовником якого є ОСОБА_1
Згідно п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суд встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки він поданий із порушенням вимог встановлених ст. 106 КАС України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою ст. 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох Відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з Відповідачів.
Відповідачем по справі в адміністративному позові визначено Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, проте позивачем не зазначено яким саме чином зазначений відповідач порушив права та інтереси позивача.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, 27.01.2015 року Позивач звертався до Департаменту державної архітектурно-будівельної в Одеській області із листом щодо скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.11.2014 року за № ОД 142143230250 та саме Департамент державної архітектурно-будівельної в Одеській області проводив перевірку фактів, викладених у зверненні відповідача та надавав відповідь за результатом його розгляду.
Доказів звернення безпосередньо до Державної архітектурно-будівельної інспекції України позивачем не надано, причин неможливості надання не зазначено.
Окрім цього, позивачем зазначено адресу відповідача як "65107, м. Одеса, пл. Думська, 1", при цьому адреса Державної архітектурно-будівельної інспекції України, відповідно до даних з офіційного веб-порталу Державної архітектурно-будівельної інспекції України 01133, м.Київ, бульвар Лесі Українки, 26.
Згідно ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків шляхом подання належно оформленого адміністративного позову та надання доказів в обґрунтування позовних вимог відповідно до ст. 106 КАС України, з урахуванням недоліків, зазначених в ухвалі суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов Одеської міської ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної в Одеській області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Повідомити позивача про необхідність усунути недоліки шляхом подання письмових доказів безпосередньо до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду (вул. Фонтанська дорога, 14, м. Одеса, 65062, тел./факс 705-57-85, тел./факс суду 705-57-55, е-mail: inbox@adm.od.court.gov.ua) в п'ятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 4 ст. 107 КАС України, позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Стеценко О.О.