ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
11 березня 2015 року м. Київ № 826/4035/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись з позовною заявою
Державного підприємства "Адміністрація морських портів України"
до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство "Скадовський морський торговельний порт"
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" з позовом до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у місті Києва, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області щодо передачі постанови про стягнення виконавчого збору від 08.07.2013р. до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві;
- зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві вчинити дії щодо повернення постанови про стягнення виконавчого збору від 08.07.2013р. до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області;
- стягнути із Відповідачів судові витрати, понесені Позивачем.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суд після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 105 КАС України, зокрема одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Крім того, частиною 7 ст. 56 КАС України визначено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Частиною 2 статті 58 КАС України визначено, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду.
З позовної заяви та додатних до неї матеріалів не вбачається наявності доказів, які б підтверджували повноваження гр. ОСОБА_1 на підписання позову.
Крім того, позивач зазначає, що дізнався про порушення своїх прав після ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження №42770694. Так, позивачем встановлено, що 08.07.2013р. Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області винесено постанову про стягнення з Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" виконавчого збору у сумі 1350,00 грн. Разом з матеріалами виконавчого провадження №33541824 вказану постанову передано до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві.
Разом з тим, у позовній заяві відсутня інформація про те, коли саме позивач ознайомився з матеріалами виконавчого провадження №42770694 та дізнався про порушення своїх прав (не зазначено конкретної календарної дати), що унеможливлює вирішення судом питання щодо дотримання позивачем встановленого строку звернення до суду.
Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас, частиною 2 ст. 181 КАС України визначено, що позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявленого недоліку шляхом надання до суду:
- доказів на підтвердження повноважень гр. ОСОБА_1 щодо підписання позову від імені Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" станом на час звернення до суду;
- письмових пояснень із зазначенням конкретної календарної дати, за якої позивачу стало відомо про передачу матеріалів виконавчого провадження №33541824 та постанови про стягнення виконавчого збору з Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві, правового обґрунтування причин пропущення строку звернення до суду та відповідного документального підтвердження таких відомостей.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" без руху.
2. Встановити позивачу строк до 27 березня 2015 року для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.А. Качур