Постанова від 05.03.2015 по справі 759/2487/15-а

ун. № 759/2487/15-а

пр. № 2-а/759/139/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2015 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка у лютому 2015 р. звернулася до суду з зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що з серпня 2013 р. їй призначена пенсія на підставі ЗУ «Про державну службу», проте, позивачка у грудні 2014 р. звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з врахування матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що на думку позивачки, входить до системи оплати праці державного службовця. Проте, позивачка отримала відмову у здійсненні перерахунку її пенсії. У зв'язку з чим, позивачка вважає дії відповідача неправомірними та просить зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплату її пенсії і з урахуванням у складі заробітної плати належних та зазначених у довідці сум (інших виплат) з дати призначення пенсії та в подальшому довічно.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 20.02.2015 р. відкрито провадження у справі.

Відповідач направив на адресу суду заперечення, відповідно до яких просив у позові відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_1 до 31.07.2013 р. працювала на посаді державного службовця, а саме: головного державного податкового ревізора - інспектора ДПІ у Шевченківському районі м. Києва.

Встановлено, що з серпня 2013 р. позивачці ОСОБА_1 була призначена пенсія на підставі ЗУ «Про державну службу».

Судом встановлено, що стаж державної служби позивачки становить 16 років.

Вставлено, що відповідно до довідки № 276/Б/05-27 від 15.08.2013 р. та довідки № 277/Б/05-27 від 15.08.2013 р. ДПІ у Шевченківському районі м. Києва - заробітна плата позивачки ОСОБА_1 на посаді головного державного податкового ревізора - інспектора, з якої їй призначено пенсію, встановлена станом на 15.08.2013 р. в розмірі 1 703 грн. 75 коп. При цьому, зазначено, що довідка про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно ЗУ «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, додається (а.с. 16).

Встановлено, що УПФУ у Святошинському р-ні м. Києва у своєму листі від 24.12.2014 р. на адресу позивачки зазначив, що в довідці про складові заробітної плати позивачки від 15.08.2013 р. вбачається графа «Інші виплати», проте, оскільки, законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», то підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком не має (а.с. 11).

В Україні на конституційному рівні закріплено право громадян на соціальний захист, що включає, зокрема, і право на одержання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги (стаття 46 Конституції України). Цьому конституційному праву громадян кореспондує обов'язок держави щодо виплати відповідних грошових коштів.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на день призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Таким чином, суд аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати належних та зазначених у довідці сум (інших виплат), а тому суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання УПФУ здійснити перерахунок та виплату позивачки пенсії враховуючи Довідку з місця роботи про складові заробітної плати з часу призначення пенсії.

При цьому, позовні вимоги позивачки про зобов'язання УПФУ у Святошинському районі м. Києва довічно нараховувати та виплачувати пенсію в належному розмірі, не можуть бути задоволенні, оскільки суд не вправі наперед вирішувати питання про право, яке ще відповідачами не порушено, а також законодавство України, правовий порядок щодо цього має тенденцію змінюватись, а суд не має можливості передбачити положення законів, які будуть діяти в майбутньому.

За таких обставин, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та необхідністю їх задоволення на підставі положень ст. 33 ЗУ «Про державну службу».

На підставі викладеного, керуючись 46, 64, 124 Конституції України, ст. ст. ст. 33, 35, 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на день призначення пенсії), ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159-163, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Святошинському р-ні м. Києва щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця «Інших виплат» на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - неправомірними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, врахувавши при обчислені пенсії зазначених у довідці № 277/Б/05-27 від 15.08.2013 р. отриманих позивачкою сум, які включені у довідку, за які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, починаючи з дати призначення пенсії з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Адміністративного апеляційного суду м. Києва шляхом подачі до районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя :