Справа№672/214/15-а
Провадження №2-а/672/18/15
18 березня 2015 р. Городоцький районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді - Мельник В.М.,
при секретарі - Стебло Л.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представників
відповідача Райтаровського Р.Б., Столяр Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городок адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області про визнання неправомірною відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання призначити пенсію, -
12 лютого 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області про визнання неправомірною відмову у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку, зобов'язання призначити пенсію, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем йому було відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку оскільки, як вказано у відповіді від 19.12.2014 р., позивачем не було надано первинні документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а тому для призначення останньому пільгової пенсії за віком на пільгових умовах немає підстав. З даною відповіддю позивач погодитись не може, оскільки він надав всі документи, які містять інформацію про фактичну кількість днів роботи в зоні відчуження та інші документи, які підтверджують його роботу на Чорнобильській АЕС. Вважає такі дії відповідача протиправними і просить суд визнати неправомірною відмову відповідача та зобов'язати призначити йому пільгову пенсію по віку відповідно до п.2 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», та призначити йому пенсію з 02 липня 2014 року, з часу досягнення віку, що дає право на пенсію.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просять позов задовольнити.
Представники відповідача Райтаровський Р.Б. та Столяр Г.В. позовні вимоги не визнали та пояснили, що 17 вересня 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В звязку з тим, що ним не було надано документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження, підстав для призначення йому пільгової пенсії за віком немає.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст. 46 Конституції України).
Умови призначення і виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до ст. 49 якого пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням виданим на ім'я позивача.
17 вересня 2014 року ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі рішення управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області (протокол №1013 від 16 грудня 2014 року) йому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю первинних документів які б підтверджували період роботи в зоні відчуження, тому для призначення останньому пільгової пенсії за віком на пільгових умовах немає підстав.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
З трудової книжки позивача вбачається, що він з 16.03.1987р. був прийнятий на роботу в управління будівництва Чорнобильської АЕС «Південатоменергобуду» електрозварником п.Припять Чорнобильського району і 10 серпня 1987 року був звільнений за власним бажанням.
25 лютого 1993 року позивачу присвоєно статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, видано відповідне посвідчення ( категорії 2) серії НОМЕР_1, що надає право користуватися пільгами встановленими Законом, на якому наявний штамп про його перереєстрацію. Дане посвідчення і присвоєння позивачу даного статусу не було оскаржено. А також основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, безпосередньо в зоні відчуження, являється довідка ф 122, яка видається на підставі первинних документів, що стверджує безпосередньо роботу позивача по ліквідації наслідків аварії, видана управлінням будівництвом Чорнобильської АЕС за №2787 від 17.02.1993 року.
Згідно архівної довідки Деснянської РДА в місті Києві №391 від 06.08.2014 р. вбачається, що ОСОБА_4 в період з березня 1987р. по серпень 1987р. працював в зоні відчуження, за місцем роботи в головному виробничо-розпорядчому управлінні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за відомостями йому виплачувалась заробітна плата з урахуванням коефіцієнта.
Факт перебування ОСОБА_4 в зоні відчудження також стверджує пропуск №017138 на право в'їзду в закриту зону дійсного до 31.12.1987 року.
З урахуванням наявності у позивача вищезазначених документів, які підтверджують час перебування його в зоні відчуження, заняття на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Згідно зі ст.71 КАС України, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області про визнання протиправною відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання призначити пенсію відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 10 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються: позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно п. 18 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються: Пенсійний фонд України та його органи; органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального захисту інвалідів і його відділення.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 15, 46, 49, 55 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 9, 69-71, 90, 94, 158-163, 185-187, 254 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_4 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області призначити ОСОБА_4 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02 липня 2014 року.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з моменту отримання її копії до Вінницького Апеляційного Адміністративного суду.
Суддя