Постанова від 13.03.2015 по справі 608/22/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2015 року Справа № 608/22/15-а

Номер провадження2-а/608/15/2015

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючого суду судді Парфенюка В. І.

з участю секретаря Янківської Л.С.

позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2

представника відповідача Павлинів І. Г.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання дій відповідача неправомірними відносно відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, -

ВСТАНОВИВ:

В січні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання дій відповідача неправомірними відносно відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В позовній заяві ОСОБА_1 вказав, що з 11 лютого 1985 року по даний час працює робітником Чортківської дистанції колії Львівської залізниці. За час роботи йому, як і іншим працівникам, було видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на пенсію за віком на пільгових умовах з 55 річного віку. Управління пенсійного Фонду України в Чортківському районі відмовило ОСОБА_1 в призначенні такої пенсії, посилаючись на відсутність документів про роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Позивач вважає таку відмову відповідача незаконною, просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області щодо відмови в призначенні пенсії та зобов'язати призначити з 1 листопада 2014 року пенсію за віком на пільгових умовах.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримують позовні вимоги, просять їх задовольнити з мотивів, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Павлинів І. Г. позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні з огляду на наступне. Положення ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями). Позивач при зверненні до управління не надав необхідних документів щодо постійного перебування (роботи чи проживання) в зоні посиленого радіологічного контролю у період з 01.01.1989 року по 01.01.1993 року не менше 4 років, а тому за таких обставин йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Вислухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Біла Чортківського району Тернопільської області, де і проживає по даний час.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 14.11.1993 року Тернопільською облдержадміністрацією, ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_2 ОСОБА_1 11 лютого 1985 року прийнятий на роботу в Чортківську дистанцію колії Львівської залізниці робітником 1 розряду у другу мостову бригаду. 1 липня 1985 року йому присвоєно кваліфікацію каменяр 2 розряду мостової бригади, 13 лютого 1987 року позивачу присвоєно третій розряд каменяра. З 10 жовтня 1988 року по 14 січня 1989 року проходив навчання в групі підготовки кранівників електрокозлових кранів. 16 січня 1989 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу каменярем 3 розряду з правом кранівника козлового крана КК-5. 7 травня 1990 професію "каменяр" перейменовано в "ремонтник штучних споруд" 3 розряду. 23 жовтня 2013 року позивачу присвоєно 4 розряд кваліфікації ремонтника штучних споруд.

У відповідності із довідкою № 267 від 30 жовтня 2014 року, виданої відокремленим підрозділом "Чортківська дистанція колії" державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" ОСОБА_1 працював в Чортківській дистанції колії робочим 1 розряду другої мостової бригади з 11.02.1985 року (наказ № 39 від 11.02.1985), з 01.07.1985 року (наказ № 135 від 01.07.1985) по 06.10.1988 року каменщиком 2 розряду. З 16.01.1989 року працював каменщиком 3 розряду (наказ № 26 від 16.01.1989 року). З 07.05.1990 року (наказ № 213а від 07.05.1990) професія каменщик перейменовано в ремонтник штучних споруд. З 23.10.2013 року присвоєно кваліфікацію ремонтника штучних споруд 4 розряду (наказ № 86/ос від 23.10.2013) і працює по даний час. Відповідно до посадових обов'язків виконує слюсарні, клепарні, теслярські і бетонні роботи з застосуванням риштувань, люльок, виготовляє елементи штучних споруд, ремонтує прогонові будови штучних споруд, фарбує елементи металевих штучних споруд. Його робота проходила в м. Чорткові, що відноситься до зони радіоактивного забруднення.

З архівної довідки про підтвердження трудового стажу ВП "Тернопільська дирекція залізничних перевезень" № ДНАА-Б-18/472 від 29.12.2014 року вбачається, що в документах особового складу архівного фонду Чортківської дистанції колії Львівської залізниці ОСОБА_1 значиться робочим 1 розряду в другій мостовій бригаді з 11.02.1985 року, присвоєно 2 розряд каменяра з 01.07.1985 року, присвоєно 3 розряд каменяра з 13.02.1987 року, направлений на трьохмісячні курси підготовки машиністів електрокозлових кранів з 10.10.1988 року, після закінчення Львівської техшколи прийнятий каменярем 3 розряду з правом кранівника козлового крану КК-5 з 16.01.1989 року. Відповідно до розрахункових карточок по заробітній платі з листопада 1991 року по грудень включно 1996 року ОСОБА_1 нараховувалась доплата за роботу в зоні радіаційного забруднення.

Згідно довідки № 95 від 30.12.2014 року ВП "Чортківська дистанція колії" ОСОБА_1 відповідно до розрахункових карточок по заробітній платі з 01.01.1997 року по 31.12.2014 року нараховувалась доплата за роботу в зоні радіаційного забруднення.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які разом працювали з позивачем, підтвердили факт роботи позивача в Чортківській дистанції колії і пояснили, що позивач з часу прийому на роботу працював на території міста Чорткова.

Водночас свідки ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 в судовому засіданні спростували обставини, що викладені в довідці від 9 грудня 2014 року № 319 щодо роботи позивача на дільницях обслуговування ВП "Чортківська дистанція колії".

Отже, наведеними довідками та показаннями свідків підтверджується постійна робота позивача в місті Чорткові, тобто на території радіоактивного забруднення.

В листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернувся в управління Пенсійного Фонду України в Чортківському районі Тернопільської області з приводу призначення пенсії за віком. Йому відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з відсутністю документів про роботу в зоні посиленого радіологічного забруднення з дня аварії до 01.01.1993 року не менше 4 роки і для виходу на пенсію у 55-річному віці не менше 9 років від дня аварії по теперішній час.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, суд зазначає, що ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідки про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Проте відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним пільговим документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи та проживання на забруднених територіях є підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Слід зазначити, що вимагаючи надання зазначених документів, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність відмови Пенсійного органу у призначенні пенсії, та необхідності зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області призначити з 1 листопада 2014 року позивачу ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

. З врахуванням наведеного, керуючись ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 6, 17-19, 104, 161-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області щодо відмови позивачу ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області призначити з 1 листопада 2014 року позивачу ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: В. І. Парфенюк