Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Справа № 632/3362/14-а
провадження № 2-а/632/25/15
(в порядку скороченного провадження)
18 березня 2015 р. м. Первомайський Харківської області
Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Библів С.В., розглянувши у скороченому провадженні в м. Первомайському Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченого щомісячного підвищення до пенсій "дітям війни",
16.12.2014 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченого щомісячного підвищення до пенсій "дітям війни" за 2014 рік.
Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" з січня 2006 р. "дітям війни" повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а відповідачем, всупереч вимогам вказаного Закону, така грошова допомога виплачувалася не в повному обсязі.
Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області подало до суду письмове заперечення, в якому просить в позові відмовити за безпідставністю.
Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 10 березня 2015 року даний адміністративний позов залишено без розгляду за період з 01.01.2014 року по 15.06.2014 року з підстав визначених ст.ст. 99, 100 КАС України. Відкрите скорочене провадження за даним адміністративним позовом за період з 16.06.2014 року.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Законом України „Про соціальний захист дітей війни" встановлено правовий статус дітей війни, визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, тому позивач є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується копією паспорту та пенсійного посвідчення позивача.
Статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" №1622-VІІ від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення в 2014 році розміру виплат за ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Однак, враховуючи положення ст. 58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, суд вважає, що відсутні жодні обмеження щодо застосування норм і положень Закону України "Про соціальний захист дітей війни" до правовідносин, що виникли до набрання законної сили Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік". Основою нарахування позивачу підвищення дитині війни має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", тобто в залежності від розміру прожиткового мінімуму.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Відповідно до п. 24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію. Вказана норма узгоджується зі ст. 72 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону), а тому підвищення до пенсії, як дитині війни, підлягає перерахунку відповідачем, саме з 16.06.2014 року по 02.08.2014 року включно. В решті позовних вимог за період з 03.08.2014 року по 31.12.2014 року позивачу слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 90, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про соціальний захист дітей війни", Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року по справі №10-рп/2008, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання нарахування і виплати недоплаченого щомісячного підвищення до пенсій "дітям війни" задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 16.06.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахування фактично виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя С. В. Библів