Ухвала від 13.03.2015 по справі 815/1572/15

Справа № 815/1572/15

УХВАЛА

13 березня 2015 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області Оперчук Ірини Михайлівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спори на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, визнання протиправним та скасування свідоцтва про право власність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області Оперчук Ірини Михайлівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спори на стороні відповідача ОСОБА_3 про про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області Оперчук Ірини Михайлівни № 1535253 від 05.07.2013 року про реєстрацію права власності ОСОБА_3 на житловий будинок площею 187 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна (розділ) № 97651251101, визнання протиправним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно САЕ № 974103 від 05.07.2013 р., видане Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції в Одеській області ОСОБА_3, зобов'язання Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації прав власності ОСОБА_3 під № 1535253 на житловий будинку площею 187 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна (розділ) № 97651251101.

Згідно п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 КАС України; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).

Вивчивши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки він поданий із порушенням вимог встановлених ст. 106 КАС України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою ст. 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох Відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з Відповідачів.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України - позивач надає докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Так, Позивач звернувшись до суду з позовними вимогами про визнання незаконними та скасування рішення державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області Оперчук Ірини Михайлівни № 1535253 від 05.07.2013 року про реєстрацію права власності ОСОБА_3 на житловий будинок площею 187 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна (розділ) № 97651251101, проте, в порушення вимог п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, ч. 2 ст. 106 КАС України, копії зазначеного рішення не надає, причин неможливості надання не зазначає.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, житловий будинок площею 187 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна (розділ) № 97651251101 належить на праві приватної власності ОСОБА_4, проте позивачем в адміністративному позові процесуальний статус вказаної фізичної особи не визначено.

Окрім цього, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій, на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України право на судовий захист має особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За загальним правилом, позов має пред'являтися до суду належним позивачем, тобто особою, яка має право вимоги за позовом, оскільки саме її права, свободи та інтереси порушені, оспорюються або невизнані. Це обов'язок позивача бути належним суб'єктом адміністративних процесуальних відносин.

Слід врахувати, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно та оскаржуване рішення державного реєстратора, є актом індивідуальної дії, який породжує права і обов'язки тільки для того суб'єкта, якому його адресовано. Отже, свідоцтво про право власності на нерухоме майно та сама реєстрація об'єкту нерухомого майна підтверджує право власності на нього за третьою особою у справі.

Натомість, позивачем у вказаному адміністративному позові не зазначено які конкретно права та охоронювані законом інтереси позивача було порушено внаслідок здійснення державної реєстрації права власності на спірне нерухоме майно.

Щодо змісту позовних вимог та обрання відповідно захисту прав, суддя зазначає наступне.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 26 Закону записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до п. 5 та п. 4 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141 (далі - Порядок № 1141), ведення Державного реєстру прав передбачає: внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), скасування записів Державного реєстру прав.

Відповідно до п. 41 Порядку № 1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

З огляду на приписи Порядку № 1141, позивачу необхідно обґрунтувати підстави звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації прав власності ОСОБА_3 під № 1535253 на житловий будинку площею 187 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна (розділ) № 97651251101 та надати докази в обґрунтування вказаних підстав.

Щодо строків звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В адміністративному позові позивачем зазначено, що про наявність підстав для звернення до суду з вказаним позовом їй стало відомо 18.12.2014 року під час розгляду цивільної справи № 520/5146/14ц Київським районним судом м.Одеси.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру судових рішень України, позивач 23.05.2014 року зверталась до Київського районного суду м.Одеси із заявою про забезпечення доказів, в якій просила суд витребувати з Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції інформаційну довідку про власника/суб'єкта речових прав на спірне нерухоме майно для встановлення належного відповідача у справі.

З огляду на вищевказане, для підтвердження обставин по справі, зазначених в адміністративному позові, позивачу необхідно надати копію позову та копію заяви від 23.05.2014 року, поданих нею до Київського районного суду м.Одеси під час розгляду цивільної справи № 520/5146/14ц.

Згідно ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом подання належно оформленого адміністративного позову та надання доказів в обґрунтування позовних вимог відповідно до ст. 106 КАС України, з урахуванням недоліків, зазначених в ухвалі суду.

Одночасно з адміністративним позовом, позивачем подано до суду клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення державного реєстратора Оперчук Ірини Михайлівни від 05.07.2013 року про реєстрацію прав власності ОСОБА_3 під № 1535253 на житловий будинку площею 187 м2, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна (розділ) № 9765 1251101, заборони державним реєстраторам відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ГУ юстиції в Одеській обл. приймати рішення та вносити їх до Державного реєстру прав замість існуючих відомостей, стосовно об'єкту нерухомого майна - житлового будинку площею 187 м2, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за реєстраційним номером (розділ) № 97651251101, заборони нотаріусам відділу нотаріату Головного управління юстиції в Одеській області вносити зміни у існуючі відомості у розділ № 97651251101 Державного реєстру прав стосовно об'єкту нерухомого майна-житлового будинку площею 187 м2, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Враховуючи, що адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, клопотання про забезпечення позову буде розглянуто судом після відкриття провадження за вказаним адміністративним позовом.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 105, 106, 108, 117, 117 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Одеській області Оперчук Ірини Михайлівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спори на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, визнання протиправним та скасування свідоцтва про право власність та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Повідомити позивача про необхідність усунути недоліки шляхом подання належно оформленого адміністративного позову та письмових доказів безпосередньо до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду (вул. Фонтанська дорога, 14, м. Одеса, 65062, тел./факс 705-57-85, тел./факс суду 705-57-55, е-mail: inbox@adm.od.court.gov.ua) в п'ятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали суду та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 4 ст. 107 КАС України, позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Стеценко О.О.