про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
16 березня 2015 р. Справа № 802/681/15-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2, до Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
13.03.2015 року ОСОБА_1 від імені та в інтересах ОСОБА_2 подав до суду адміністративний позов за своїм підписом, у якому просить визнати протиправною відмову Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_2 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також зобов'язати відповідача надати ОСОБА_2 такий правовий статус.
Ознайомившись з позовною заявою, а також доданими до неї матеріалами вважаю, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Частиною 1 статті 107 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 104 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції. При цьому адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені ст. 106 КАС України.
Норми статті 106 КАС України не містять виключень і поширюють на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даної статті свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Згідно з ч. 4, 5 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Положеннями ч. 4 ст. 58 КАС України передбачено, що довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності.
Відповідно до абз. 4 ч. 3 ст. 245 ЦК України довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 13-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальний округ - це територіальна одиниця, в межах якої нотаріус здійснює нотаріальну діяльність і в межах якого знаходиться державна нотаріальна контора, в якій працює державний нотаріус, або робоче місце (контора) приватного нотаріуса. Нотаріальні округи визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України.
Встановлено, що позовна заява від імені позивачки ОСОБА_2 підписана її представником ОСОБА_1, на підтвердження повноважень якого додано довіреність від 18.02.2015 року, посвідчену начальником міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора № 12" (м. Вінниця) ОСОБА_3.
Разом із тим, як вбачається з позовної заяви та долучених до неї документів, позивачка ОСОБА_2 зареєстрована і проживає АДРЕСА_1. При цьому у м. Вінниці, окрім приватних нотаріальних контор, діють три державні нотаріальні контори.
Відтак, положення абз. 4 ч. 3 ст. 245 ЦК України на дані правовідносини не поширюються, а долучена до позовної заяви довіреність оформлена з порушенням вимог чинного законодавства та не може вважатися належним документом, що підтверджує повноваження ОСОБА_1 як представника позивача.
Більше того, в розумінні положень абз. 4 ч. 3 ст. 245 ЦК України начальник міського комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора № 12" (м. Вінниця) ОСОБА_3 не є посадовою особу органу місцевого самоврядування, яка за законом уповноважена на посвідчення довіреностей фізичних осіб.
Частиною 1 статті 108 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого адміністративного позову вимогам ст. 106 КАС України, позовну заяву ОСОБА_1, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2, слід залишити без руху з наданням особі, яка її подала, строку для усунення виявлених судом недоліків.
Керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 165, 185, 186, 254 КАС України,
1. Позовну заяву ОСОБА_1, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2, до Департаменту соціальної політики Вінницької обласної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, шляхом приведення позовної заяви у відповідність з вимогами ч. 4, 5 ст. 106 КАС України та надання суду належного документу на підтвердження повноважень ОСОБА_1 як представника позивачки ОСОБА_2 станом на дату подання адміністративного позову 13.03.2015 року.
3. Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу - для відома та виконання.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сало Павло Ігорович