Постанова від 13.04.2010 по справі 2-а-1179/10/2270/1

Справа № 2-а-1179/10/2270/1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,

при секретаріВарченко В.В.,

за участі: прокурора представника позивача представника відповідачаАрещенкова А.С., Замрієвої С.С., Лисенко О.В.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до дочірнього підприємства "Проскурівм'ясопродукт" про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення на користь державного бюджету штрафу в сумі 453331,47 грн.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідно до проведеної посадовими особами позивача перевірки додержання державної дисципліни цін відповідачем, встановлено необгрунтоване одержання виручки внаслідок завищення оптово - відпускних цін на м'ясо свинини без декларування зміни завищення ціни у Головному управлінні економіки Хмельницької обласної державної адміністрації, що є порушенням вимоги п. 1 розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 16.11.2007 року № 377/2007-р «Про запровадження державного регулювання цін на окремі продовольчі товари», п. 2 «Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222.

Так як відповідач не задекларував збільшення оптово - відпускних цін на м'ясо свинини, рішенням позивача від 22.10.2009 року № 133 до нього було застосовано штраф на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», який відповідач у добровільному порядку не сплатив, тому його необхідно стягнути в примусовому порядку на користь державного бюджету.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю за обставин викладених у позові.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, пояснивши суду, що відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплатити нарахований штраф.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що посадовими особами позивача при проведенні перевірки невірно вирахувана базова оптово - відпускна ціна на м'ясо свинини.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» від 3 грудня 1990 року № 507 - 12.

Відповідно ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Статтею 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема він забезпечує здійснення в республіці державної політики цін, визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Кабінетом Міністрів України на виконання своїх повноважень прийнято постанову від 17 жовтня 2007 року № 1222 «Про затвердження Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари».

Згідно ч. ч. 1, 2 «Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари» цей порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово - відпускних цін на певні продовольчі товари в тому числі і на свинину.

Декларуванню підлягають зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 «Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари», у разі коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток, тобто декларуватися повинні і зміни таких цін на свинину.

Перелік документів які виробник повинен надати до територіального органу Держцінінспекції для отримання висновків щодо економічного обґрунтування рівнів оптово - відпускних цін на продовольчі товари, зміни на які підлягають декларуванню, визначений ч. 3 «Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари».

Для декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів перелік документів встановлений ч. 7 «Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари».

Зміна оптово - відпускних цін на продовольчі товари суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів, здійснюється з дати погодження уповноваженим органом декларації зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари.

Відповідно ч. 9 «Порядку декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари» оптово - відпускні ціни на продовольчі товари вважаються задекларованими на день набрання чинності розпорядженням (рішенням) уповноваженого органу щодо здійснення повноважень, наданих абзацом 38 п. 12 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».

Абзацом 38 пункту 12 вказаної постанови Кабінету Міністрів України обласним державним адміністраціям надані повноваження регулювання (встановлення) граничних торговельних (постачальницько - збутових) надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) на певні продовольчі товари в тому числі і на свинину, тобто не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.

Хмельницькою обласною державною адміністрацією відповідно вимог абзацу 38 пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» прийнято розпорядження від 16.11.2007 року № 377/2007-р «Про запровадження державного регулювання цін на окремі продовольчі товари», яким запроваджено декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари на окремі продовольчі товари, зокрема свинину в Головному управлінні економіки Хмельницької обласної державної адміністрації.

Посадовими особами позивача 15 жовтня 2009 року було проведено планову перевірку дочірнього підприємства «Проскурівм'ясопродукт» м. Хмельницький з питань дотримання державної дисципліни цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів прийнятих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548.

В результаті проведеної перевірки додержання державної дисципліни цін відповідачем, встановлено порушення вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 якою затверджено «Порядок декларування зміни оптово - відпускних цін на продовольчі товари», де декларуванню підлягають зміни оптово - відпускних цін, що збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток та вимог розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 16 листопада 2007 року № 377/2007-р «Про запровадження державного регулювання цін на окремі продовольчі товари».

Внаслідок не задекларованого підвищення оптово - відпускних цін на свинину за період з 25.11.2008 року по 08.05.2009 року дочірнім підприємством «Проскурівм'ясопродукт» м. Хмельницький необгрунтовано отримано виручку в сумі 151110,49 грн.

Дана обставина підтверджується копією акту перевірки від 15 жовтня 2009 року, підписаного посадовими особами позивача та посадовими особами відповідача.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», необґрунтовано одержана виручка підлягає вилученню в доход бюджету із застосуванням штрафу у подвійному розмірі.

Згідно «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року за № 298/519, начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області прийнято рішення № 133 від 22 жовтня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме: про вилучення у дохід державного бюджету незаконно отриманої виручки в сумі 151110,49 грн., та накладення та стягнення штрафу у розмірі 302220,98 грн., що підтверджується копією відповідного рішення.

Відповідач в добровільному порядку зазначені санкції не сплатив, незважаючи на претензію позивача від 23.10.2009 року за № 2748.

Суд не бере до уваги при вирішенні спору заперечення представника відповідача щодо того, що при проведенні перевірки невірно вирахувана базова оптово - відпускна ціна на м'ясо свинини, так як актом перевірки достовірно встановлено збільшення оптово - відпускних цін на свинину протягом місяця більш як на 1 відсоток, за період 25.11.2008 року по 08.05.2009 року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та повністю доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому суму застосованих економічних санкцій необхідно стягнути з відповідача на користь державного бюджету.

На підставі наведеного, керуючись ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з дочірнього підприємства «Проскурівм'ясопродукт» м. Хмельницький на користь державного бюджету код 21081100, р/р 31119106700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013, 453331,47 грн., (чотириста п'ятдесят три тисячі триста тридцять одну гривню сорок сім копійок) штрафу.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 16 квітня 2010 року

СуддяВ.К. Блонський