ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
17 березня 2015 р. Справа № 909/183/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняка Б.П.,
при секретарі судового засідання Михайлюк А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: прокурора Рожнятівського району, вул. Шкільна, 22А, смт. Рожнятів, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77600, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, вул. Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019,
до відповідача: Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662,
про відшкодування шкоди в сумі 138555,53 грн.
за участю представників сторін:
Прокурор: Ляхович Д.С., (посвідчення № 007897 від 06.10.12 ) ;
Від Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області - Голубчак Н.В. ( доручення №02-11/41 від 12.01.2015) - представник;
Від відповідача - Малішевський Р.І. ( довіреність №203 від 16.03.15)- представник
Семкович В.В.( довіреність №204 від 16.03.2015)-представник
встановив:
до господарського суду Івано-Франківської області подано позов прокурора Рожнятівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до Державного підприємства " Осмолодське лісове господарство" про відшкодування збитків в сумі 138555,53 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно акту Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 24.06.2014 року перевіркою виявлено незаконну рубку 105 дерев породи " ялиця європейська " різних діаметрів, у кварталі №16 , лісові ділянки 3,4,11 обходу №3 Бистрицького лісництва ДП "Осмолодське лісове господарство ", чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 138555 грн. 53 коп.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 17.02.2015 року прийнято позовну заяву і порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 03.03.2015 року.
Ухвалою суду від 03.03.2015 року розгляд справи відкладено на 17.03.15
17 березня 2015 прокурором подано заяву ( вх.№4275/15) подано заяву про уточнення позовних вимог , в якій просить стягнути шкоду завданої навколишньому природному середовищу в сумі 138555,53 грн.( замість збитків) , шляхом перерахування на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Осмолодської сільської ради , яку суд відповідно до ст. 22 ГПК України долучив до матеріалів справи .
Прокурор та представник Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, в судовому засіданні 17.03.2015 року, позовні вимоги підтвердили в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та в письмовому поясненні до справи . Обґрунтовуючи позовні вимоги посилаються на те, що згідно з актом позапланової перевірки від 24.06.2014 складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони , використання та відтворення лісів , у Бистрицькому лісництві , що є складовою загальної площі лісового фонду , що знаходиться у підпорядкуванні ДП "Осмолодське лісове господарство ", при обстеженні лісових насаджень 24.06.2014 у кварталі №16 , виділах 3.4.11 площа 2,5 га виявлено незаконну рубку 105 сироростучих дерев породи " ялина європейська " наступних діаметрів :8см.- 5шт. ;12 см. -11 шт . ; 16 см. -18 шт. ;20 см. -4шт. ;24 см. -4 шт. ;28см. -37 шт. ;32 см. -22 шт. ;36 см. -4 шт. загальною лівкідною масою 60,474 м. куб. , чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 138555 грн. 53 коп. Вказують, що згідно наказу №69/к від 23.04.2012 старшим майстром лісу майстерської дільниці №1 Бистрицького лісництва призначено Пліша П.М. , який відповідно до посадової інструкції старшого майстра лісу Бистрицького лісництва ,затвердженої директором ДП (Осмолодське лісове господарство ) наділений організаційно -розпорядчими правами та обов"язками , зокрема здійснювати захист та охорону лісу від самовільних рубок.
По даному факту 14.07.2014 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42014090220000011 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України та повідомлено про підозру Пліша П.М. 22.08.2014 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Вироком Рожнятівського районного суду від 09.09.2014 встановлено , що старший майстер лісу Бистрицького лісництва, Пліш П.В. неналежно виконуючи свої службові обов"язки по охороні лісу , через несумлінне ставлення до них , не забезпечив охорону лісу від самовільних рубок , зокрема не виявляв та не припиняв очевидні факти самовільних рубок дерев , не складав акти про вчинення лісо порушень , не виявляв та не затримував осіб , винних у порушенні лісового законодавства , не повідомляв про факти керівництво Бистрицького лісництва та ДП (Осмолодське лісове господарство ) , тобто створив умови , при яких упродовж лютого -кінця червня 2014 року невстановленими особами вчинено самовільні рубки 105 дерев породи " ялиця європейська", різних діаметрів , у кварталі №16 , лісові ділянки 3,4,11 обходу №3 Бистрицького лісництва ДП (Осмолодське лісове господарство ) , чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу в сумі 138555 грн. 53 коп. та визнано його винним у вчиненні кримінального правопорушення , передбаченого ст. 367 ч. 1 КК України
Представник відповідача, в судовому засіданні 17.03.2015 року, проти позову заперечує, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Обгрунтовуючи свої заперечення посилається на те, що незаконну порубку 105 дерев вчинено невстановленими особами, які на думку відповідача, повинні нести матеріальну відповідальність за шкоду спричинено навколишньому природному середовищу. Просить припинити провадження у справі.
Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно акту Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 24.06.2014 року перевіркою виявлено незаконну рубку 105 дерев породи " ялиця європейська" , різних діаметрів, загальним об'ємом 60,474 м3,у кварталі №16 , лісові ділянки 3,4,11 обходу №3 Бистрицького лісництва ДП (Осмолодське лісове господарство )
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання
Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
За змістом ст. 17 Лісового кодексу України постійним лісокористувачем зазначеної ділянки лісу є Державне підприємство "Осмолодське лісове господарство" і саме це підприємство не забезпечило охорону і збереження закріплених лісів, допустило їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено, тобто в результаті господарської діяльності зазначеного підприємства порушено вимоги ст. 19 Лісового кодексу України, якою постійних лісокористувачів зобов'язано забезпечувати охорону лісових насаджень, вести лісове господарство, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Порушення вимог лісового законодавства призвело до незаконної порубки лісу на території Краснянського лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство".
Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Вироком Рожнятівського районного суду від 09.09.2014 року Пліша П.В. визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення , передбачено ст. 367 ч. 1 КК України та призначено йому покарання у виді штрафу в розмірі 250 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати посади , пов"язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на підприємствах , установах і організаціях всіх форм власності на строк 1 рік , судом встановлено, що вказаний громадянин, працюючи на посаді старшого майстра лісу Бистрицького лісництва Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", допустив службову недбалість, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам.
Згідно розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 року № 541, розмір шкоди, завданої незаконною рубкою дерев лісового фонду Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", а саме у кварталі №16 , лісові ділянки 3,4,11 обходу №3 Бистрицького лісництва ДП (Осмолодське лісове господарство ), внаслідок чого державі завдано шкоди на суму 138555 грн. 53 коп.
В силу положень ст.ст. 86, 88, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.
Статтею 40 наведеного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
У статті 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплені економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 вказаного Закону підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).
Згідно ч. 1 ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Частиною 2 ст. 19 Лісового кодексу України передбачено , що постійні лісокористувачі зобов'язані:1) забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів;
Приписами ст. 63 Лісового кодексу України , визначено , що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони , захисту , раціонального використання та розщиреного відтворення лісів.
Згідно п.5 ст. 64 Лісового кодексу однією з основних вимог щодо ведення лісового господарства є : підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані:5) здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
За приписами п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів затвердженого Постановою КМУ від 23.05.2007 № 761 " Про вреголювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів " - підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів (далі - лісокористувачі), зобов'язані: забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев;
Окрім того згідно ч.1ст. 86 Лісового кодексу України , організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актом від 24.06.2014 року, який підписаний представником відповідача без жодних зауважень та є чинним станом на час вирішення спору.
При стягненні шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, слід врахувати п.9 Наказу Державної казначейської служби України від 09.08.2013 №128 " Про затвердження Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України в процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями ", який визначає організацію роботи органів Казначейства по здійсненню операцій за платежами , які розподіляються між державним та місцевим бюджетами , передбачено : " Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Казначейства) та Казначействі України на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" (далі - рахунок 3111) Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119 (далі - План рахунків), у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За наведених обставин, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 138555 грн. 53 коп. шкоди , завданих навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, шляхом перерахування на користь фонду охорони навколишнього природного середовища с. Осмолода Рожнятівського району є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати понесені позивачем в зв"язку з розглядом справи, а саме: 2771 ,12 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст. 1,17,19,63,64,69,86,105,107 Лісового кодексу України , ст. 12, 20-2, 40, 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов Прокурора Рожнятівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до Державного підприємства " Осмолодське лісове господарство" про відшкодування шкоди в сумі 138555,53 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662, (ідентифікаційний код 22191070), на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Осмолодської сільської ради , с. Осмолода Рожнятівського району , Івано-Франківська область, (код ЄДРПОУ 37795394), - 138555 (сто тридцять вісім тисяч п"ятсот п"ятдесят п"ять ) грн. 53 коп. шкоди , завданих навколишньому природному середовищу
Стягнути з Державного підприємства "Осмолодське лісове господарство", вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662, (ідентифікаційний код 22191070), в дохід Державного бюджету (номер рахунку 31219206783002, одержувач УДКСУ в м. Івано-Франківську, МФО 836014, ЄДРПОУ одержувача 37952250, код класифікації доходів 22030001, назва коду класифікації доходів судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), назва суду господарський суд Івано-Франківської області), 2771 (дві тисячі сімсот сімдесят одна ) грн. 12 коп. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 18.03.15
Суддя Гриняк Б.П.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
________________ Михайлюк А. С. 18.03.15