м. Вінниця
10 березня 2015 р. Справа № 802/357/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Віятик Н. В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Павліченко Аліни Володимирівни
позивача: ОСОБА_1
відповідача: Вакула Т.О., Маламура Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області
про: визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 14 січня 2015 року позивачем на адресу відповідача рекомендованим листом направлено запит про надання публічної інформації від 09.01.2015 року та заяву про повідомлення результатів розгляду запиту №31 від 21.11.2014 року. Однак, управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області відповіді на запит від 09.01.2015 року про надання публічної інформації не надало. Позивач вважає, що дії відповідача у ненаданні відповіді на запитувану інформацію є протиправними, а тому звернувся до суду із адміністративним позовом.
Позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її судом, встановлено, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач 14 січня 2015 року на адресу управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області рекомендованим листом з описом вкладень направив запит від 09.01.2015 року про надання публічної інформації щодо надання графічних матеріалів (їх копій) з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок Вінницького району, що розташовані в межах 10 км. від адміністративних кордонів м. Вінниці, які перебувають у державній власності та комунальній власності з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для: 1) для ведення садівництва, 2) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва; 2) в частині надання копії статистичного звіту за формою 6-ЗЕМ (в частині площі земель запасу, що перебувають державній та/або комунальній власності та призначені для передання у власність або надання у користування) за останній звітній період по Вінницькому району. (а.с. 9-12)
Разом із тим, позивачем 14 січня 2015 року на адресу управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області рекомендованим листом з описом вкладень крім запиту від 09.01.2015 року направлено заяву від 09.01.2015 року про повідомлення результатів розгляду запиту №31 від 21.11.2014 року. (а.с. 10)
Як вбачається із матеріалів справи, управлінням Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області надано відповідь №31-28-0.0-46/2-15 від 03.02.2015 року позивачу щодо розгляду заяви від 09.01.2015 року про повідомлення результатів розгляду запиту №31 від 21.11.2014 року. (а. с. 13)
Разом із тим, як вбачається із листа (відповіді) управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області №31-28-0.0-46/2-15 від 03.02.2015 року, останній додатково повідомив позивача, що на адресу управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області Вінницької районної державної адміністрації направлено запит ОСОБА_1 від 09.01.2015 року про надання публічної інформації.
Проте, управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області надало ОСОБА_1 відповідь на запит від 09.01.2015 року про надання публічної інформації щодо графічних матеріалів (їх копій) з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок із земель державної власності в межах м. Вінниці, с. Агрономічне, с. Бохоники, с. Якушинці, с. Сосонка Вінницького району, Вінницької області з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116,118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки 1) для ведення садівництва, 2)для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва, а також графічних матеріалів (їх копій) з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок із земель державної власності за межами населеного пункту м. Вінниці (на віддаленні не більше 10 км від адміністративних меж м. Вінниці) з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116,118,121,122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва.
Однак, відповідачем відповідь на запит ОСОБА_1 від 09.01.2015 року про надання публічної інформації щодо надання графічних матеріалів з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок Вінницького району, що розташовані в межах 10 км. від адміністративних кордонів м. Вінниці, які перебувають у державній власності та комунальній власності з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для: 1) для ведення садівництва, 2) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва. Разом із тим, інформації в частині надання копії статистичного звіту за формою 6-ЗЕМ (в частині площі земель запасу, що перебувають в державній та/або комунальній власності та призначені для передання у власність або надання у користування) за останній звітній період по Вінницькому району, не надано.
Позивач не погоджуючись із діями управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області звернувся до суду та просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області надати ОСОБА_1 відповідь на запит про надання публічної інформації від 09.01.2015 року в частині: 1) надання графічних матеріалів (їх копій) з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок Вінницького району, що розташовані в межах 10 км. від адміністративних кордонів м. Вінниці, які перебувають у державній власності з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для: 1) для ведення садівництва, 2) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва; 2) в частині надання копії статистичного звіту за формою 6-ЗЕМ (в частині площі земель запасу, що перебувають державній та/або комунальній власності та призначені для передання у власність або надання у користування) за останній звітній період по Вінницькому району.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі ст. 3 зазначеного вище Закону право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені (ч. 5 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Частиною 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" закріплено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як встановлено судом та не заперечується представником відповідача, Управлінням Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької області не надано відповідь на запит ОСОБА_1 від 09.01.2015 року про надання публічної інформації щодо надання графічних матеріалів з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок Вінницького району, що розташовані в межах 10 км. від адміністративних кордонів м. Вінниці, які перебувають у державній власності та комунальній власності з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для: 1) для ведення садівництва, 2) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва. Разом із тим, інформації в частині надання копії статистичного звіту за формою 6-ЗЕМ (в частині площі земель запасу, що перебувають в державній та/або комунальній власності та призначені для передання у власність або надання у користування) за останній звітній період по Вінницькому району.
При цьому суд критично відносится до посилань представника відповідача про те, що вказаний запит при надходження був зареєстрований як додаток до запиту від 09.01.2015 року про повідомлення результатів розгляду запиту №31 від 21.11.2014р., оскільки згідно до ч. 1 ст. 16 вищезазначеного Закону розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно не надав відповідь на запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 09.01.2015 року. Відповідно, суд вважає за необхідне задовольнити позов повністю та зобов'язати відповідача надати відповідь на запит про надання публічної інформації від 09.01.2015 в частині: 1) надання графічних матеріалів (їх копій) з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок Вінницького району, що розташовані в межах 10 км. від адміністративних кордонів м. Вінниці, які перебувають у державній власності з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для: 1) для ведення садівництва, 2) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва; 2) в частині надання копії статистичного звіту за формою 6-ЗЕМ (в частині площі земель запасу, що перебувають державній та/або комунальній власності та призначені для передання у власність або надання у користування) за останній звітній період по Вінницькому району.
Згідно з частинами 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, Вінницький окружний адміністративний суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької обл. щодо нeнaдання публічної інформації на запит про надання публічної інформації від 09.01.2015.
3. Зобов'язати Управління Держземагенства у Вінницькому районі Вінницької обл. надати ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1) відповідь на запит про надання публічної інформації від 09.01.2015 в частині: 1) надання графічних матеріалів (їх копій) з зазначенням місця розташування всіх земельних ділянок Вінницького району, що розташовані в межах 10 км. від адміністративних кордонів м. Вінниці, які перебувають у державній власності з числа яких громадяни можуть набути відповідно до положень ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України безоплатно у власність земельні ділянки для: 1) для ведення садівництва, 2) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, 3) для індивідуального дачного будівництва; 2) в частині надання копії статистичного звіту за формою 6-ЗЕМ (в частині площі земель запасу, що перебувають державній та/або комунальній власності та призначені для передання у власність або надання у користування) за останній звітній період по Вінницькому району.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судові витрати (судовий збір) у розмірі 146,16 грн.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна