03 березня 2015 року Справа № 808/240/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.,
при секретарі судового засідання Приймаку Є.О.,
представників сторін
від позивача: Довбиш Д.В. - керівник, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 927460 від 29.07.2013
від відповідача: Кіченко В.В., довіреність б/н від 05.01.2015
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «БАС-ТУР», м. Запоріжжя
до відповідача: Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області , м. Запоріжжя
про: визнання протиправною та скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «БАС-ТУР» (далі - позивач) звернулось із адміністративним позовом до Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову начальника управління Укртрансінспекції у Запорізькій області від 08.07.2014 № 024329.
У судовому засіданні 03.03.2015 представником відповідача заявлено клопотання про залишення позовної заяви ТОВ "БАС-ТУР" без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суду із адміністративним позовом.
Представник позивача проти залишення адміністративного позову без розгляду заперечив.
У судовому засіданні 03.03.2015 здійснювалась фіксація судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Камертон".
03.03.2015 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Суд, вирішуючи заявлене клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БАС-ТУР» звернулось до суду щодо оскарження постанови начальника управління Укртрансінспекції у Запорізькій області від 08.07.2014 № 024329.
Як свідчать долучені до справи документи, а саме поштове повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, постанова начальника управління Укртрансінспекції у Запорізькій області від 08.07.2014 № 024329 надіслана на адресу позивача 10.07.2014 та отримана уповноваженою особою товариства 12.07.2014.
Представник позивача у судовому засіданні не заперечував проти того, що оскаржувану постанову товариство отримало саме 12.07.2014.
Тобто, позивач дізнався, або повинен був дізнатися про порушення своїх прав саме 12.07.2014 і починаючи з 13.07.2014 почав спливати шестимісячний строк звернення із адміністративним позовом до суду.
В той же час, адміністративний позов подано до Запорізького окружного адміністративного суду лише 16.01.2015, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції № 1815, який міститься на оригіналі позовної заяви.
Тобто, адміністративний позов поданий до Запорізького окружного адміністративного суду із пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Суд звертає увагу позивача на те, що дотримання строку звернення із адміністративним позовом є однією з умов реалізації права звернення із позовом до суду у публічно-правових відносинах. Встановлення законом процесуальних строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними за змістом вказаної норми визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
На запитання суду щодо поважності причин пропуску строку звернення із адміністративним позовом до суду представник позивача пояснив, що фактично рішення щодо необхідності оскарження постанови від 08.07.2014 № 024329 прийнято після того, як виконавчою службою були відкриті виконавчі провадження та накладено арешт на рахунки товариства.
Інших причин суду наведено не було.
Крім того, представник позивача посилався на те, що можливо в цей час керівник був у відряджені, з інших причин зайнятий іншими справами тощо. Однак, будь-яких документів в обґрунтування обставин, на які посилався, представник позивача суду не надав.
Також, суд зазначає, що це вже не перше справа за позовом ТОВ "БАС-ТУР" до Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області щодо оскарження постанов про накладення штрафних санкцій, при цьому всі вони стосуються одного періоду та мають ідентичні обставини порушень. Що в свою чергу ще раз доводить той факт, що позивач мав змогу своєчасно оскаржувати постанови Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області, але своїм правом в установлений процесуальним законом строк не скористався.
Тому, виходячи з наявних у справі матеріалів суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч. 2 ст. 100 КАС України).
З урахуванням наведеного, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БАС-ТУР» до Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 155, 160, 165 КАС України суд -
Клопотання представника Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області , - задовольнити.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БАС-ТУР» до Управління Укртрансінспекції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до положень ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яки заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко