Справа № 815/6951/14
16 березня 2015 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Кипаренко Н.Ю.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача - Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (вхід.№4284/15 від 23.02.2015р.) щодо закриття провадження у справі №815/6951/14, з огляду на неналежність її розгляду в порядку адміністративного судочинства,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати Розпорядження №1879/А-2011 від 24.11.2011р. "Про надання громадянці України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області".
23.02.2015р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання відповідача - Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (вхід.№4284/15), за підписом повноважного представника РДА Коритова О.А., у якому останнім викладено прохання щодо закриття провадження по даній справі №815/6951/14, відповідно до приписів п.1 ч.1 ст.157 КАС України, оскільки дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зокрема, справа в адміністративному суді може бути порушена за наявності між сторонами публічно-правового спору, оскільки в розумінні ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції, - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що вирішуючи питання щодо поширення компетенції адміністративного суду, зокрема, на даний спір, суд має врахувати правовий характер рішення, котре є предметом оскарження.
Так, під рішенням суб'єкта владних повноважень, у контексті положень п.1 ч.2 ст.17 КАС України, необхідно розуміти нормативно-правові акти та правові акти індивідуальної дії.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є правильність рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Зі змісту статей 2 та 5 Земельного кодексу України вбачається, що райдержадміністрація при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.
Відповідно до Постанови Верховного Суду України від 11.11.2014року по справі №21-493а14, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у господарських справах Верховного Суду України дійшла висновку, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Зокрема, Верховним Судом України наголошено, що в межах окреслених правовідносин відповідач (Комінтернівська районна державна адміністрація Одеської області) як власник землі вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснює владних управлінських функцій.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Зокрема, як встановлено судом та вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом даного позову є Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області №1879/А-2011 від 24.11.2011р. "Про надання громадянці України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області".
При цьому, суд вважає за доцільне наголосити, що надання громадянам безоплатно у власність земельної ділянки має кілька складових, визначених частинами 6-9 статті 118 Земельного кодексу України, і надання громадянину дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність - є однією із таких складових, в межах котрої і формується воля однієї із сторін земельних правовідносин, а саме райдержадміністрації, стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї.
Частиною 2 статті 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відтак, беручи до уваги наведене, суд вважає за можливе клопотання відповідача - Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (вхід.№4284/15 від 23.02.2015р.), задовольнити, та закрити провадження у справі №815/6951/14 за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування Розпорядження №1879/А-2011 від 24.11.2011р. "Про надання громадянці України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області", відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст.157 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Таким чином, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства згідно правил підсудності, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.
Керуючись п.1 ч.1 ст.157, ст.ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Клопотання відповідача - Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (вхід.№4284/15 від 23.02.2015р.) щодо закриття провадження у справі №815/6951/14, з огляду на неналежність її розгляду в порядку адміністративного судочинства, задовольнити.
2. Закрити провадження по справі № 815/6951/14, за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування Розпорядження №1879/А-2011 від 24.11.2011р. "Про надання громадянці України ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області".
3. Роз'яснити позивачеві, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства згідно правил підсудності, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом приписів ч.3 ст.160 КАС України, та проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини ухвали, апеляційна скарга до суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому положеннями ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.