ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
з питань зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
10 березня 2015 року Справа 813/876/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.
за участю:
представника позивача Бойко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання заступника начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Стасишин А.Р. про зміну (встановлення) способу і порядку виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року в адміністративній справі за позовом прокурора Франківського району м.Львова до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Облнафтобуд Альянс» про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
заступник начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області звернувся до суду з поданням від 19.12.2014 року про встановлення (зміну) способу і порядку виконання судового рішення, а саме: встановити (замінити) подальший порядок і спосіб виконання судового рішення - постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року у справі № 813/876/14 в частині зобов'язання Реєстраційної служби ЛМУЮ внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1. Вказане подання мотивоване неможливістю виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року у справі № 813/876/14, з технічних причин, оскільки право власності на зазначений об'єкт нерухомого майна за ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" припинено 11.09.2009 року. Таким чином, наявні обставини, які перешкоджають належному виконанню рішення суду.
Позивач своєї позиції з приводу вказаного подання в письмовій формі до суду не подав.
Відповідач реєстраційна служба ЛМУЮ подав до суду пояснення до подання державного виконавця про встановлення (зміну) способу і порядку виконання судового рішення, зміст яких зводиться до наступного: запис про право власності за ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1 відображається в Реєстрі прав власності на нерухоме майно в закладці «Історія», є неактивним та відображає тільки історію реєстрації права власності на вказаний об'єкт нерухомості, оскільки відбувся перехід права власності від третьої особи до інших осіб. Зазначив, що відповідно до Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна перенесення записів з Реєстру до Державного реєстру прав здійснюється державним реєстратором прав у разі, коли наявні у Реєстрі записи є чинними та ідентифікують об'єкт нерухомого майна або суб'єкта речових прав, їх обтяжень. В свою чергу, перехід права власності від третьої особи до інших осіб унеможливлює виконання з технічних причин рішення суду в частині внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про скасування державної реєстрації права власності ТзОВ «Облнафтобуд Альянс» на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1. на цих підставах просив подання про зміну (встановлення) способу і порядку виконання рішення суду задовольнити.
Відповідач ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» та третя особа своєї позиції з приводу вказаного подання в письмовій формі до суду не подали.
Представник позивача у судовому засіданні подання про зміну (встановлення) способу і порядку виконання рішення суду підтримав.
Відповідач ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі уповноваженого представника відповідача до суду не надходило. Представник реєстраційної служби ЛМУЮ в судових засіданнях, в яких брав участь, подання підтримав з підстав, викладених у письмових поясненнях.
Третя особа явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, хоча належним чином повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі уповноваженого представника третьої особи до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що подання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Прокурор Франківського району м.Львова звернувся до суду з позовом до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції (далі - Реєстраційна служба ЛМУЮ), в якому просив суд: визнати протиправними дії обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" (далі - ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки») щодо державної реєстрації права власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Облнафтобуд Альянс" (далі - ТзОВ «Облнафтобуд Альянс») на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1; визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» від 08.09.2009р. про державну реєстрацію права власності на вказану будівлю; зобов'язати реєстраційну службу ЛМУЮ внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" на вказану будівлю.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправними дії обласного комунального підприємства Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" (далі - ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки») щодо державної реєстрації права власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Облнафтобуд Альянс" (далі - ТзОВ «Облнафтобуд Альянс») на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1; визнано протиправним та скасовано рішення реєстратора ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» від 08.09.2009р. про державну реєстрацію права власності на вказану будівлю; зобов'язано реєстраційну службу ЛМУЮ внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" на вказану будівлю. Вказана постанова не оскаржувалася та набрала законної сили.
Львівським окружним адміністративним судом 04.06.2014 року видано виконавчий лист №813/876/14 про зобов'язання реєстраційної служби ЛМУЮ внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1
Відповідно до ст.17-22,25 Закону України «Про виконавче провадження» заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Стасишин А.Р. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.11.2014 року ВП № 45482964, якою надано боржнику строк самостійно виконати рішення до 24.11.2014 року.
Постановою від 27.11.2014 року на підставі ст.35 Закону України «Про виконавче провадження» заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Стасишин А.Р. прийнято рішення про відкладення провадження виконавчих дій строком до 05.12.2014 року.
Листом від 09.12.2014 року № 25961/04-19 відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно повідомив відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про неможливість виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 45482964 у зв'язку із припиненням права власності на вказаний об'єкт нерухомості за ТзОВ "Облнафтобуд Альянс" 11.09.2009 року.
У зв'язку із цим начальник відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Стасишин А.Р. звернувся до суду із поданням про зміну (встановлення) способу і порядку виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року у справі №813/876/14.
При вирішенні питання про наявність підстав для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 263 КАС України суд у виняткових випадках може, зокрема, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Як вбачається з резолютивної частини постанови суду, в ній чітко та зрозуміло встановлено порядок і спосіб виконання рішення суду, а саме вирішено: «Зобов'язати реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації права власності товариства з обмеженою відповідальністю «Облнафтобуд Альянс» на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: м.Львів, вул.Городоцька, 153».
Процедура використання та перенесення державним реєстратором прав на нерухоме майно записів з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно регулюється Наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012р. №1844/5 яким затверджено «Порядок використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна».
Згідно з п.3 Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012 року № 1844/5 (надалі - Порядок №1844/5) відомості Реєстрів використовуються державним реєстратором для встановлення наявності (відсутності) записів про обтяження речових прав на нерухоме майно, у тому числі обтяжень податковою заставою, під час проведення державної реєстрації прав з метою їх перенесення до Державного реєстру прав та під час розгляду заяв про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, заяв/запитів на отримання інформації з Державного реєстру прав.
Як визначено абз. 2 п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1141 від 26.10.2011р. у разі скасування на підставі рішення суду державної реєстрації прав, проведеної до 01.01.13р. відповідно до законодавства, що діяло на момент такої реєстрації, записів про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01.01.13р., за відсутності державної реєстрації таких прав у Державному реєстрі прав державний реєстратор переносить до Державного реєстру прав записи про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, та вносить запис про скасування державної реєстрації прав.
Таким чином, вказаним порядком передбачений механізм перенесення записів з Реєстру прав власності на нерухоме майно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Проте, відповідно до п.п. 6,7 Порядку №1844/5 перенесення записів з Реєстрів до Державного реєстру прав здійснюється державним реєстратором прав у разі, коли наявні у Реєстрах записи є чинними та ідентифікують об'єкт нерухомого майна або суб'єкта речових прав, їх обтяжень. Державний реєстратор переносить до відповідного розділу Державного реєстру прав, відкритого на об'єкт нерухомого майна, відомості записів, наявні у Реєстрах, у частині, що стосується такого об'єкта.
Судом з інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон на відчуження об'єктів рухомого майна № 30783866 від 10.12.2014р. встановлено, що право власності на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване за гр.ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (приватна спільна часткова власність). І саме цей запис відображений в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка №30653653 від 09.12.2014р.). Як вбачається із скріншоту з відповідного розділу програмного продукту «Державний реєстр речових прав: Рестрація», поданого представником відповідача, стан вказаного запису «активний». В судовому засіданні представником відповідача підтверджено, що саме цей запис є активним і лише щодо нього державний реєстратор може вчиняти відповідні дії. Крім цього, зазначив, що запис про право власності третьої особи на нежитлову будівлю загальною площею 15,6 м.кв., що позначена на плані літерою М-1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1, міститься в закладці «історія» і тому є неактивним і відображає лише історію реєстрації права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна.
Судом при розгляді подання також взято до уваги лист ДП «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України від 27.02.2015 року (вих.№ 5197/01-06), в якому зазначено про припинення з 01.01.2013 року будь-яких реєстраційних дій в Реєстрі прав власності на нерухоме майно та неможливості у зв'язку із цим скасування записів у зазначеному реєстрі.
Разом з цим, у поданні не визначено в чому полягає зміна чи встановлення способу і порядку виконання вказаного рішення суду, що забезпечило б належне його виконання.
Враховуючи наведене, суд вважає, що спосіб і порядок виконання рішення суду визначений належним чином, а тому подання про зміну способу і порядку виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року в адміністративній справі за позовом прокурора Франківського району м.Львова до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ТзОВ «Облнафтобуд Альянс» про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії задоволенню не підлягає.
Додатково суд зазначає, що з урахуванням висновків, зроблених судом в межах розгляду подання, державний виконавець може звернутися із поданням про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в порядку, передбаченому ст.259 КАС України.
Керуючись 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у задоволенні подання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про зміну способу виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року в адміністративній справі за позовом прокурора Франківського району м.Львова до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Облнафтобуд Альянс» про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст ухвали суду складений та підписаний 16.03.2015 року.
Суддя А.Г. Гулик