Ухвала від 24.02.2015 по справі 805/3231/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2015 року м. Київ К/800/27461/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Швеця В.В.,

Бутенка В.І.,

Рецебуринського Ю.Й.,

провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи

за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області про скасування вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску,

провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області (далі - Костянтинівська ОДПІ) на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2014 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 пред'явила в суді позов, у якому просила скасувати вимогу Костянтинівської ОДПІ від 17 лютого 2014 року № Ф-59/05-14-25-13-9 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 3 429, 10 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач послалася на те, вона є пенсіонером за віком та знаходиться на спрощеній системі оподаткування, а тому відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) звільнена від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року, позов задоволено. Скасовано вимогу Костянтинівської ОДПІ від 17 лютого 2014 року № Ф-59/05-14-25-13-9 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 3 429, 10 гривень.

В обґрунтування касаційної скарги Костянтинівська ОДПІ посилається на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та порушення норм процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про скасування ухвалених ними рішень та прийняття нового про відмову у задоволенні позову.

Позивач своїм правом, як сторони у справі, не скористалася та заперечень на касаційну скаргу не подала.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрована як фізична особа-підприємець, знаходиться на спрощеній системі оподаткування та отримує пенсію за віком призначену, як матері інваліда з дитинства при досягненні 50 років та наявності страхового стужу не менше 15 років.

У лютому 2014 року позивач отримала вимогу Костянтинівської ОДПІ № Ф-59/05-14-25-13-9 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 3 429, 10 гривень.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що частина четверта статті 4 Закону № 2464-VI не пов'язує звільнення від сплати єдиного внеску із досягненням особою певного віку та не містить застережень щодо незастосування вказаної норми до осіб, яким пенсію за віком призначено на пільгових умовах.

Колегія суддів погоджується з висновками судів з огляду на таке.

Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI передбачено, що платниками єдиного внеску є роботодавці фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Зазначені особи, відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 1 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 9 цього Закону встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 26 Закону №1058-IV передбачено, що для громадян України встановлено загальний пенсійний вік, з настанням якого вони мають право на призначення пенсії за віком. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 15 років страхового стажу.

З урахуванням наведеного, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що особи, яким призначені пенсії зі зменшенням пенсійного віку є пенсіонерами за віком, а тому фізичні особи-підприємці, які отримують зазначену пенсію і які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI.

З огляду на те, що доводи касаційної скарги наведених висновків не спростовують, суди під час розгляду справи правильно застосували норми матеріального та процесуального права при ухваленні судових рішень, то, згідно з правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись статтями 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів України у Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам та оскарженню не підлягає.

Судді В.В.Швець

В.І. Бутенко

Ю.Й. Рецебуринський