Справа № 2-а-2082/11
іменем України
14 листопада 2011 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Заполовська Т. Г. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійнного фонду України в Новоград-Волинському районі про виплату надбавки до пенсії,-, -
ОСОБА_1 31.10.2011 року звернулася до суду з вищезазначеним позовом до Управління пенсійнного фонду України в Новоград-Волинському районі, в якому просить визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком протиправною та зобов'язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у вищевказаних розмірах та забезпечити її виплату за період з 01.05.2008 року по 01.11.2011 р. та в подальшому.
02.11.2011 року відкрито скорочене провадження у справі та роз'яснено відповідачу право подати заперечення на позов.
На адресу суду від відповідача управління Пенсійного фонду України в місті Новограді-Волинському та Новоград-Волинсь кому районі надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові у зв"язку з його безпідставністю і необгрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що позивачка ОСОБА_1, 01.08. ІНФОРМАЦІЯ_1 та є дитиною війни, що підтверджується копією відповідного посвідчення та копією паспорта.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено, що дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування»визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Проте Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»було обмежено.
Натомість, 28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»(далі -Постанови), відповідно до п. 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах.
Таким чином, підвищення дітям війни проводиться відповідачем відповідно до вище зазначеної Постанови, а не зазначеного Закону, внаслідок чого є наявні правові підстави для визнання протиправними дії останнього, якими порушуються конституційні права позивача, та зобов"язання до вчинення дій, оскільки Закон має вищу юридичну силу.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19.06.2011 року, установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Разом з тим, 23.07.2011 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, прийнята на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Із листа Вищого адміністративного суду України за вих. № 1091/11/13-11 від 22.07.2011 року слідує, що під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнанні неконституційними в установленому законом порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Враховуючи вище викладене, позов підлягає частковому задоволенню, зокрема: за період з 01.05.2011 року по момент набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, тобто по 23.07.2011 року. Крім того, слід відмовити за безпідставністю, в нарахуванні та виплаті щомісячної державної соціальної 30% надбавки до пенсії дитині війни в подальшому, оскільки виходячи із змісту вимог ст.ст. 2, 6, 105 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.
Судові витрати підлягають стягненню на користь позивача відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет Україи на 2011 рік»від 14.06.2011 року, Законом України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року № 530, Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, ст. ст.2, 6, 94, 105, 158-163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати відмову Управління пенсійнного фонду України в Новоград-Волинському районі щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком - протиправною.
Зобов'язати Управління пенсійнного фонду України в Новоград-Волинському районі здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», за період з 01.05.2011 року по 23.07.2011 року з урахуванням попередніх виплат.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання, зобов"язати Управління пенсійнного фонду України в Новоград-Волинському районі виконати постанову негайно в цій частині.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: