04 березня 2015 року 810/81/15
Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання - Наталенко Ю.О. за участю представника позивача, представника відповідача розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора»
до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області
про визнання протиправним і скасування рішення, -
ТОВ «Фора» звернулось до суду з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області з вимогою визнати протиправним і скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002762302 від 02.09.2014 р.
У обґрунтування своїх вимог вказує, що 09.09.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Фора» отримало Рішення про застосування фінансових санкцій №0002762302 від 02.09.2014 ДПІ у Києво-Святошинському p-ні ГУ Міндоходів у Київській області, в якому зазначено, що перевіркою стану дотримання вимог законодавства під час проведення діяльності, пов'язаною з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у ТОВ «Фора» на підставі Акта перевірки № 250/101322/32294897 від 08.08.2014 р. встановлено порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними і тютюновими виробами» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР, а саме факт зберігання алкогольних напоїв в асортименті без марок акцизного податку встановленого зразка, у зв'язку з чим до ТОВ «Фора» застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 8500,00 грн.
Позивач вважає дане рішення протиправним і просить його скасувати.
У судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач - ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що 30 липня по 8 серпня 2014 року працівниками ГУ Міндоходів у м. Києві проведено фактичну перевірку магазину ТОВ "ФОРА", що розташований за адресою: м. Київ, вул. Ванди Василевської, 6.
За результатами перевірки складено акт №250/101322/32294897 від 08.08.2014 р. в якому зафіксовано порушення позивачем ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними і тютюновими виробами» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР, а саме факт зберігання алкогольних напоїв в асортименті без марок акцизного податку встановленого зразка, у зв'язку з чим до ТОВ «Фора» застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 8500,00 грн. На підставі чого винесено оскаржуване рішення.
Вважає, що оскаржуване рішення є правомірним та таким, що відповідають нормам чинного законодавства.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Допитана судом у якості свідка ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що вона була присутня під час перевірки та вказала, що Ром Кайо Гранде Біанко Резерв, міц. 37.5%, міс. 1 л., дата розливу 19.02.2014 р. описаний в додатку №1 до акту перевірки, імпортується на території України, як інший напій, згідно із роз'ясненнями Державної Митної служби. Станом на дату розливу вказаної алкогольної продукції, по дану виду продукції, діяла ставка акцизного податку, відповідно до якої марковані алкогольні напої. Пояснила, що алкогольні напої коньяк Шабо та ром, які вказані в додатку 1 до акту та зберігалися в ТОВ «Фора» мароканий марками акцизного податку серії та номери яких зазначені в додатку до сертифіката відповідності, а ставка акцизного податку визначна у відповідності до діючих ставок.
У судовому засіданні судом було оглянуто речовий доказ по справі - коньяк Шабо 1788, місткістю 0,5, міц. 40%, 4 зірочки, дата розливу 03.07.2014 р., коньяк Шабо VS, 3 зірочки, 0,25, міц. 40 %, дата розливу 01.07.2014 р., ТОВ «»ПТК Шабо» та Ром Кайо Гранде Біанко Резерв, міц. 37.5%, міс. 1 л., дата розливу 19.02.2014 р. з наявними на них маркою акцизного податку.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, покази свідка, дослідивши матеріали справи, речові докази суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 30 липня по 8 серпня 2014 року працівниками ГУ Міндоходів у м. Києві проведено фактичну перевірку магазину ТОВ "ФОРА", що розташований за адресою: м. Київ, вул. Ванди Василевської, 6.
За результатами перевірки складено акт №250/101322/32294897 від 08.08.2014 р. Встановлено порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними і тютюновими виробами» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР, а саме факт зберігання алкогольних напоїв в асортименті без марок акцизного податку встановленого зразка, у зв'язку з чим до ТОВ «Фора» застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 8500,00 грн.
Надаючи правову оцінку вказаному рішенню суд вважає за необхідне вказати наступне.
Частиною 2 ст. 11 Закону №481/95-ВР передбачено, маркування виноробної продукції яка реалізується в Україні.
Судом встановлено, що на момент перевірки у магазині знаходились коньяк Шабо 1788, місткістю 0,5, міц. 40%, 4 зірочки, дата розливу 03.07.2014 р., коньяк Шабо VS, 3 зірочки, 0,25, міц. 40 %, дата розливу 01.07.2014 р., ТОВ «»ПТК Шабо» та Ром Кайо Гранде Біанко Резерв, міц. 37.5%, міс. 1 л., дата розливу 19.02.2014 р.
Під час огляду вище вказаних пляшок в судовому засіданні встановлено, що вони марковані маркою акцизного податку, а саме: Ром Кайо Гранде Біанко Резерв, міц. 37.5%, міс. 1 л., дата розливу 19.02.2014 р. маркована маркою акцизного податку АААЦ 002303; Ром Кайо Гранде Біанко Резерв, міц. 37.5%, міс. 1 л., дата розливу 19.02.2014 р. маркована маркою акцизного податку АААЦ 002220; Ром Кайо Гранде Біанко Резерв, міц. 37.5%, міс. 1 л., дата розливу 19.02.2014 р. маркована маркою акцизного податку АААЦ 002214; Шабо 1788, місткістю 0,5, міц. 40%, 4 зірочки, дата розливу 03.07.2014 р., маркована маркою акцизного податку 15 АААЖ 009610; Шабо VS, 3 зірочки, 0,25, міц. 40 %, дата розливу 01.07.2014 р., маркована маркою акцизного податку 15 ААБР 018161; Шабо VS, 3 зірочки, 0,25, міц. 40 %, дата розливу 01.07.2014 р., маркована маркою акцизного податку 15 ААБР 018154; Шабо VS, 3 зірочки, 0,25, міц. 40 %, дата розливу 01.07.2014 р., маркована маркою акцизного податку 15 ААБР 018150; Шабо VS, 3 зірочки, 0,25, міц. 40 %, дата розливу 01.07.2014 р., маркована маркою акцизного податку 15 ААБР 018149.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 р. №188 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» з 01.09.2013 р. запроваджено марки акцизного податку нового зразка для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва.
Згідно ч.4 ст.11 Закону №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до вимог п.226.1, п.226.3 та п.226.7 ст.226 Податкового кодексу України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.
Згідно положень абзацу четвертого п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України, вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Відповідно до п. 19 та 20 Постанови УКМУ від 27.12.2010 р. № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням стати акцизного податку (марка повинна мати позначення про суму акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції) та легальності ввезення товарів.
Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Вважаються такими, що немарковані алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Щодо тлумачення вимог ст. 226 Податкового кодексу України в частині правильності маркування імпортних алкогольних напоїв, у тому числі, що стосується співпадання дати розливу продукції з датою випуску акцизної марки, ні Податковим кодексом, ні жодним з діючих нормативних документів таке співпадання не передбачено.
Так, ставки, база оподаткування, умови нарахування та сплати акцизного податку визначені розділом VI Податкового Кодексу України. Норми даного розділу поділяються на загальні та спеціальні.
Спеціальні норми - це норми, що регулюють сплату акцизного податку з підакцизних товарів, вироблених на митній території України, та норми, що регулюють сцлату податку з підакцизних товарів, що ввозяться на митну територію України. Загальні норми - це норми, що підлягають застосуванню до всіх підакцизних товарів, за виключенням випадків наявності спеціальних норм, що повинні застосовуватись відносно певних видів підакцизних товарів.
Спеціальні норми передбачені ст. 222 ПК України, п. 222.1 якої визначає строк сплати податку з підакцизних товарів, вироблених на митній території України.
У свою чергу, п. 222.2 ст.222 Податкового кодексу України містить спеціальні норми щодо сплати податку в разі ввезення підакцизних товарів на митну територію України. Зокрема, у даному розділі зазначено, що у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.
Таким чином, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку, а остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу.
Отже, дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.
Таке правило сплати податку при імпорті алкогольних виробів збігається з правилом для всієї імпортованої продукції, визначеним у п. 216.4 ст.216 ПК України, і яким встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань, у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.
Натомість, положення п. п. 222.1.2-222.1.3 ст.222 ПК України передбачають строк сплати акцизного податку з вітчизняних алкогольних виробів лише при придбанні марок акцизного податку. Тобто встановлено єдиний строк сплати акцизного податку для алкогольної продукції, виробленої на митній території України, та не передбачено його коригування (доплати) у майбутньому, а тому і ставка податку застосовується на дату розливу такої продукції.
Таким чином, суд вважає твердження перевіряючих щодо неналежного маркування коньяка Шабо та Рому Сауо Grande Бланко є безпідставним, оскільки ці напої марковані марками акцизного податку серії та номери яких зазначені в додатку до сертифіката відповідності, а ставка акцизного податку визначена у відповідності до діючих ставок, а тому оскаржуване рішення винесене протиправно, і має бути скасоване.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.69,71,72,158-163, 254 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.09.2014 р. №0002762302.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» сплачений судовий збір у сумі 182 (сто вісімдесят дві) 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 10 березня 2015 р.