Постанова від 17.03.2015 по справі 815/5029/13-а

Справа № 815/5029/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2015 року 16год.17хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.

секретар судового засідання Філіппова Ю.В.

за участю сторін:

представник позивача - не з'явився,

представник відповідача - Гресь М.В. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до ректора, голови приймальної комісії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М. про визнання дій протиправними, суд, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду, на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 02.12.2014 року про скасування рішень та направлення справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції, надійшла адміністративна справа за позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до ректора Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М., в якому позивач просить суд визнати бездіяльність ректора Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М щодо визнання відмови у наданні інформації на його запит протиправною, зокрема, не надання належним чином засвідчених копій документів: статуту ВНЗ, свідоцтва про реєстрацію ВНЗ, довідки про включення ВНЗ до Державного реєстру ВНЗ України з додатками, ліцензії ВНЗ та додатка до неї, довідки з ЄДРПОУ, правил прийому до ВНЗ у 2013 році, положення про приймальну комісію ВНЗ, наказу про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ, плану роботи та графіку засідань приймальної комісії ВНЗ, дислокацію приміщень, які задіяні для підготовки та проведення прийому абітурієнтів до ВНЗ, встановлених квот прийому до ВНЗ різних категорій осіб.

У своєму позові позивач зазначив про протиправність дій відповідача, посилаючись на те, що відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел неправомірною відмовою в наданні інформації.

Крім того, позивач у своїх поясненнях додатково пояснив про безпідставність посилання відповідача у своїй відповіді на запит на Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2013 році та на Правила прийому до ВНЗ відповідача (про ведення громадського спостереження за роботою приймальної комісії) як на підставу відмови в задоволенні запиту, оскільки, як зазначає позивач, він звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації з метою здійснення громадського контролю відповідно до свого статуту, а не з вимогою щодо ведення спостереження за роботою приймальної комісії (а.с.178-183).

Представник відповідача надав до суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити у їх задоволенні, оскільки інформація, яку витребував заявник була розміщена на офіційному веб сайті ОНУ в Інтернеті, що відповідає положенням ч.1 ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (а.с.25-26). Відповідач у своїх поясненнях додатково зазначив, що із запитом на отримання інформації до відповідача звернулося Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки, яке є консультативно-дорадчим структурним підрозділом позивача, та у нього відсутні права бути самостійним суб'єктом відносин у сфері доступу до публічної інформації (а.с.212-213). При цьому відповідач також зауважив, що навіть за наявності відповідної довіреності діяти від імені Комітету, Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки зобов'язане було звернутися саме від Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України», посилаючись на відповідну судову практику.

У судове засідання представник позивача не з'явився, попередньо звернувшись до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача, у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на доводи, викладені у запереченнях проти позову.

Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову, заперечень проти нього, пояснення сторін, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.

15.05.2013 року позивачем на адресу Ректора Одеського національного університету імені І.І.Мечникова був поданий інформаційний запит №298/2-13, в якому позивач на виконання покладених на нього статутних завдань (п.2.5 Статут ВГО) просив надати належним чином засвідчені копії документів, перелік яких був викладений у запиті, а також просив надати перепустки до ВНЗ, забезпечити розміщення на інформаційних стендах ВНЗ об'яв Управління та запрошення представників від Комітету та Управління (а.с.8).

23.05.2013 року відповідачем на адресу позивача була направлена відповідь на інформаційний запит №02-01-1185, в якій було повідомлено заявника про розміщення витребуваної ним інформації на офіційному сайті Одеського національного університету імені І.І.Мечникова за адресою: http://onu.edu.ua (а.с.9).

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом: надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 13 вказаного Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Пунктом 6 ч.1 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 зазначеного Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Згідно ст.1 Закону України «Про вищу освіту» вищий навчальний заклад державної форми власності - це заклад, заснований державою, що фінансується з державного бюджету і підпорядковується відповідному центральному органу влади. Частиною 2 ст.21 цього ж Закону власник делегує свої повноваження керівникові вищого навчального закладу. Частиною 2 ст.32 цього ж Закону встановлений перелік владних, управлінських функцій, що виконуються ректором.

Таким чином, інформація, що міститься у інформаційному запиті позивача від 15.05.2013 року №298/2-13 (а.с.8) є публічною інформацією, відноситься до сфери надання вищої освіти, розпорядником якою є відповідач - ректор Одеського національного університету імені І.І.Мечникова.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень.

Вищим адміністративним судом України по справі №К/800/64814/13, ухвалою якого від 02.12.2014 року дану справу було направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, зазначено про відсутність доказів наявності у начальника вказаного Управління повноважень бути самостійним суб'єктом відносин у сфері доступу до публічної інформації та діяти від імені Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» (а.с. 143-145).

Як вбачається з матеріалів справи, Всеукраїнська громадська організація «Комітет конституційно-правового контролю України» належить до суб'єктів, які мають право запитувати інформацію в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Із запитом на отримання інформації до відповідача звернулося Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки.

Із витягу зі Статуту Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» вбачається, що правом діяти від імені комітету без довіреності наділений його голова (пункт 8.3.20).

Запит на інформацію на адресу ректора Одеського національного університету імені І.І.Мечникова направлено 15 травня 2013 року Управлінням контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки за підписом Т.Снігир (вих. № 298/2-13).

Згідно з пунктом 1.1 Положення про Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно - правового контролю України» є консультативно-дорадчим структурним підрозділом Комітету (а.с.121-124).

Пунктом 4.3 зазначеного Положення визначено право Управління надсилати запити на інформацію та отримувати інформацію від державних органів та закладів сфери освіти і науки, їх посадових та службових осіб.

Наказом від 04.02.2009 року №04/1-09 на посаду начальника Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно - правового контролю України» призначено Снігир Тетяну Володимирівну (а.с.125).

Відповідно до п.5.1 Положення Управління Комітету очолює начальник Управління. Пунктом 5.4 Положення визначено, що службові обов'язки начальника та працівників Управління визначаються посадовими інструкціями, які затверджуються Головою Комітету.

Відповідно до п. 6.5 Положення начальник Управління підписує запити на інформацію, скарги, звернення, тощо, візує та засвідчує документи в межах своїх повноважень.

Разом з тим, на підтвердження наявності у начальника вказаного Управління повноважень діяти від імені Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до суду надано довіреність від 05.02.2009 року №05/01-09, якою Всеукраїнська громадська організація «Комітет конституційно - правового контролю України» в особі її голови уповноважує Снігир Тетяну Володимирівну як начальника Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно - правового контролю України», зокрема, підписувати запити на інформацію (а.с.126).

Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації зобов'язаний надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Крім того, згідно положень ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до ч.2 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Отже, в порушення вищенаведених норм законодавства, відповідач у своїй відповіді від 23.05.2013 року повідомив заявника про розміщення витребуваної ним інформації на офіційному сайті Одеського національного університету імені І.І.Мечникова за адресою: httpHYPERLINK "http://onu.edu.ua/"://HYPERLINK "http://onu.edu.ua/"onuHYPERLINK "http://onu.edu.ua/".HYPERLINK"http://onu.edu.ua/"eduHYPERLINK"http://onu.edu.ua/".HYPERLINK "http://onu.edu.ua/"ua.

Така позиція суду узгоджується із висновками, викладеними у постанові Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 30.09.2013 року №11 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації»: 7. Повідомлення запитувача інформації про можливість ознайомитися із запитуваною інформацією на сайті розпорядника публічної інформації суперечить частині другій статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно до якої відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації, оскільки офіційний сайт є загальнодоступним джерелом». Закон України «Про доступ до публічної інформації» встановлює, що доступ до інформації забезпечується двома шляхами: шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації і надання інформації за запитами на інформацію.

Таким чином, виконання розпорядником обов'язку щодо оприлюднення публічної інформації не звільняє від обов'язку надати публічну інформацію на запит на інформацію.

При цьому, надання відповіді на інформаційний запит шляхом повідомлення заявника, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, є неправомірним та порушує ч.2 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Стосовно посилання відповідача на судову практику, зокрема, на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 05.06.2014 року по справі №К/800/59842/13, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №820/8223/13-а, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №820/6059/13-а, суд зазначає, що із фактичних обставин по зазначеним справам вбачається недоведеність позивачем наявності у начальника Управління повноважень діяти від імені Комітету.

Таким чином, суд не приймає до уваги посилання відповідача на зазначену судову практику, оскільки з урахуванням наданих у даній справі доказів позивачем підтверджено наявність повноважень Управління діяти від імені Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» та бути самостійним суб'єктом відносин у сфері доступу до публічної інформації.

Згідно з положеннями ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши у взаємному зв'язку наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про протиправність дій ректора, голови приймальної комісії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М. щодо ненадання запитуваної інформації на запит до публічної інформації Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» від 15.05.2013 року №298/2-13, у зв'язку з чим позовні вимоги Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до ректора, голови приймальної комісії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М. про визнання дій протиправними - задовольнити.

Визнати дії ректора, голови приймальної комісії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М., що полягали у відмові в задоволені запиту на інформацію Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» №298/2-13 від 15.05.2013 року - протиправними.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 17.03.2015 року.

Суддя С.М.Корой

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до ректора, голови приймальної комісії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М. про визнання дій протиправними - задовольнити.

Визнати дії ректора, голови приймальної комісії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова Коваля І.М., що полягали у відмові в задоволені запиту на інформацію Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» №298/2-13 від 15.05.2013 року - протиправними.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 17.03.2015 року.

Суддя С.М.Корой

17 березня 2015 року.