про залишення позовної заяви без розгляду
м. Вінниця
05 березня 2015 р. Справа № 802/1/15-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жернаков Михайло Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шаргородському районі Вінницької області про зобов'язання вчинити дії:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області (далі - УПФ України у Тиврівському районі) з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області (далі - Фонд) прийняти до заліку та відшкодувати витрати на виплату та доставку пенсій за особовими справами потерпілих, яким виплачені пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та допомоги на поховання за період з березня 2012 року по січень 2013 року включно в сумі 354459,91 грн.
В судове засідання представники сторін не прибули, при цьому представник позивача 02.03.2015 подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача 05.03.2015 подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами. Крім того, 04.03.2015 на адресу суду надійшли письмові заперечення Фонду на адміністративний позов та клопотання про застосування наслідків пропущення строку звернення з таким позовом.
Відповідно до ч. 4 ст. 122Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З огляду на викладене та враховуючи достатність наявних у справі доказів суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності сторін в письмовому провадженні.
Вирішуючи питання про дотримання позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Правовідносини, щодо яких виник спір, регулюються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та "Про пенсійне забезпечення". Перелічені Закони, які є спеціальними у даних правовідносинах, не встановлюють строк звернення до суду, а тому його необхідно застосовувати, керуючись нормами статті 99 КАС України.
Крім того,діє Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 № 5-4/4 (далі - Порядок № 5-4/4).
Пункт 5 Порядку № 5-4/4 визначає, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню.
Предметом цього адміністративного позову є зобов'язання відповідача прийняти до заліку та відшкодувати витрати на виплату та доставку пенсій за особовими справами потерпілих, яким виплачені пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та допомоги на поховання за період з березня 2012 року по січень 2013 року включно в сумі 354459,91 грн.
На підтвердження позовних вимог позивач надав до матеріалів справи акти щомісячної звірки витрат за вказані періоди. До актів долучені таблиці розбіжностей, в яких відображені суми, які відповідач відмовився відшкодувати.
Судустановив, що позивач та відповідач підписали акти щомісячної звірки у перших числах місяця, що є наступним після складання актів щомісячної звірки.
Таким чином, позивачу стало відомо про порушення його прав щодо невідшкодування витрат за березень 2012 року у квітні 2012 року, квітень 2012 року у травні 2012 року, за травень 2012 року у червні 2012 року, за червень 2012 року у липні 2012 року, за липень 2012 року у серпні 2012 року, за серпень 2012 року у вересні 2012 року, за вересень 2012 року у жовтні 2012 року, за жовтень 2012 року у листопаді 2012 року, за листопад 2012 року у грудні 2012 року, за грудень 2012 року у січні 2013 року, за січень 2013 року у лютому 2013 року, але до суду для захисту порушених прав пенсійний орган звернувся лише 05.01.2015.
Отже, адміністративний позов поданий з пропущенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Згідно з ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Жодних підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач не наводить, а з позовної заяви і доданих до неї матеріалів такі підстави суд також не знаходить.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і під час підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України якщо під час судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.
Крім того, пункт 9 частини 1 статті 155 КАС України передбачає, що пропущення позивачем без поважних причин встановленого законом строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
З огляду на викладене та враховуючи відсутність поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд доходить висновку, що поданий адміністративний позов належить залишити без розгляду
Керуючись ст.ст. 99, 100,155, 162, 186, 254 КАС України суд,
Позовну заяву управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шаргородському районі Вінницької області про зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Жернаков Михайло Володимирович