Постанова від 02.03.2015 по справі 804/1428/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2015 р. Справа №804/1428/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» про стягнення штрафу в сумі 5100 грн. згідно постанови від 6 червня 2014 року №01/11-90-036.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2015 року у справі відкрито скорочене провадження.

В обґрунтування позову зазначено, що за наслідками невиконання обов'язкового припису Держенергонагляду на відповідача накладений штраф у розмірі 5100 грн., який останнім у добровільному порядку не сплачений.

16 лютого 2015 року на адресу суду надійшов лист Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» за вих. №16 від 6 лютого 2015 року, яким відповідач повідомив про часткову сплату штрафу в сумі 1700 грн. платіжним дорученням від 29 грудня 2014 року №16, та зазначив про обов'язкову сплату решти суми у розмірі 3400 грн. у 2015 році, про що був направлений гарантійний лист Відокремленому підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні».

Позивач 18 лютого 2015 року направив до суду лист, у якому зазначив, що станом на вказану дату заявлена до стягнення сума заборгованості відповідачем не сплачена, у зв'язку із чим просив задовольнити позов у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 «Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року №929, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно пункту 1.2 Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 лютого 2007 року №121, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України. Підприємство є юридичною особою (пункт 4.1 Статуту). Одним із напрямів діяльності ДП «НЕК «Укренерго», відповідно до пункту 2.3 Статуту, є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Наиіональна енергетична компанія «Укренерго» згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року №422.

Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (пункт 1.2 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).

Згідно пункту 2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області, яка діє на підставі Положення. Інспекція є структурним підрозділом Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і не є юридичною особою (відповідно до пункту 1.3 Положення про Інспекцію Держенергонагляду в Дніпропетровській області).

Правовідносини сторін є публічними, при цьому Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії і підпорядкований Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.

На виконання частини сьомої статті 27 Закону України «Про електроенергетику», частини восьмої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення ним визначений порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції. Відповідно до частини п'ятої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» про виявлене правопорушення у сфері теплопостачання складається протокол.

Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» визначено право державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.

З матеріалів справи вбачається, що з 16 січня 2014 року по 21 січня 2014 року державними інспекторами Криворізького відділення Інспекції Держенергонагляду в Дніпропетровській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проведено обстеження Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» з питань: технічного стану систем теплопостачання, дотримання режимів споживання теплової енергії, організації експлуатації теплових установок та мереж, систем збирання і повернення конденсату, стану обліку споживання теплової енергії підприємств і організацій та їх виробничих об'єктів - споживачів теплової енергії; медичні та лікувальні заклади; обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії дошкільних, навчальних та лікувальних закладів II та III категорії з надійності електропостачання.

За результатами здійснення заходу з державного енергетичного накладу (контролю) встановлені порушення вимог законодавства у сфері теплопостачання, про що складено акт від 21 січня 2014 року №01/11-56-002.

На підставі акту здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 21 січня 2014 року №01/11-56-002 державним інспектором Беззубченком Г.В. Комунальному закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» видано обов'язковий для виконання припис від 21 січня 2014 року №01/11-68-002 із переліком заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень законодавства у сфері теплопостачання із зазначенням строків їх виконання, отриманий 21 січня 2014 року особисто директором відповідача ОСОБА_3, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою закладу.

У період з 26 травня 2014 року по 27 травня 2014 року при перевірці КЗ «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» на предмет виконання припису від 21 січня 2014 року №01/11-68-002 встановлено факт його невиконання, про що складено протокол від 27 травня 2014 року №01/11-68-027 та акт перевірки (протокол) від 27 травня 2014 року №01/11-68-027/13, підписані уповноваженою особою суб'єкта господарювання завідуючим господарством ОСОБА_4, надіслані поштою 27 травня 2014 року та отримані уповноваженою особою відповідача 29 травня 2014 року, про що свідчать опис вкладення у цінний лист та повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про теплопостачання», статті 27 Закону України «Про електроенергетику», пунктів 7, 8 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, старший державний інспектор, начальник Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_5 прийняв постанову від 6 червня 2014 року №01/11-90-036 про накладення на Комунальний заклад «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» штрафу у розмірі 5100,00 грн., яка надіслана відповідачу поштою та отримана 18 червня 2014 року, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Рішення про накладання штрафу в справах про порушення, передбачені цим Законом, може бути оскаржено в суді.

Судом встановлено, що у встановлений чинним законодавством України строк припис від 21 січня 2014 року №01/11-68-002 та постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 6 червня 2014 року №01/11-90-036 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений.

Твердження відповідача про часткову сплату суми штрафу суд не знаходить обґрунтованими, оскільки з наданої підприємством копії платіжного доручення від 29 грудня 2014 року №16 на суму 1700 грн. у графі призначення платежу зазначено «штрафні санкції згідно позову №04-2052 від 22.12.2014», тоді як у даній справі судом розглядається позовна заява за вих. №04-2051 від 22.12.2014 року. Позовна заява за вих. №04-2052 від 22.12.2014 року про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 1700 грн. розглядається Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №804/1426/15.

При цьому, заперечень на адміністративний позов від Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» не надходило, що свідчить про визнання відповідачем суми штрафу заявленої до стягнення в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача та їх задоволення, оскільки відповідач доказів добровільного погашення заявленої до стягнення суми заборгованості не надав.

Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального закладу «П'ятихатський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради» на користь Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок) згідно постанови від 6 червня 2014 року №01/11-90-036.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя І.О. Верба