Справа № 815/6879/14
10 березня 2015 року
10 год. 10 хв.
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» (код ЄДРПОУ 25915290) про стягнення на користь управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області заборгованості у загальному розмірі 4 922 грн. 14 коп., з яких: фінансові санкції - 334 грн. 70 коп., пеня - 4 587 грн. 44 коп. на р/р 25605301004025 у філії Одеського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845, -
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось з позовом управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області (надалі - УПФУ в Кодимському районі Одеської області) до філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» (код ЄДРПОУ 25915290) про стягнення на користь управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області заборгованості у загальному розмірі 4 922 грн. 14 коп., з яких: фінансові санкції - 334 грн. 70 коп., пеня - 4 587 грн. 44 коп. на р/р 25605301004025 у філії Одеського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845. Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач є платником страхових внесків і зареєстрований в УПФУ в Кодимському районі Одеської області та зобов'язаний сплачувати страхові внески. Проте, в порушення приписів чинного законодавства, відповідач страхові внески до управління не сплатив і згідно картки особового рахунку страхувальника станом на 27.11.2014 рік має заборгованість в сумі 4 922 грн. 14 коп., що є недоїмкою по страховим внескам. Відповідно до ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачем відносно відповідача було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 392 від 04.08.2009 року, № 436 від 04.08.2009 року та № 129 від 08.09.2014 року, які отримані відповідачем. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки та рішення про застосування фінансової санкції відповідач зобов'язаний був сплатити суми страхових внесків або оскаржити в судовому порядку рішення про їх застосування. Але, по теперішній час відповідачем в установлений законом строк зазначені у рішенні суми не відшкодовані, рішення в судовому порядку в не оскаржувалось. У зв'язку із вказаним, позивач просить стягнути суму заборгованості у судовому порядку (аркуші справи 3-4).
Позивач до судового засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Через канцелярію суду за вхід. № 4734/15 від 26.02.2015 року позивачем надано заяву про розгляд справи за відсутності представника управління ПФУ в Кодимському районі Одеської області (аркуш справи 68).
Через канцелярію суду за вхід. № 31998/14 від 22.12.2014 року від первинно заявленого у справі відповідача - Кооперативу «Кодимський будмонтаж» надійшли письмові заперечення проти позову, у яких відповідач позовні вимоги вважав безпідставними, мотивуючи тим, що позивач просить стягнути заборгованість по фінансовим санкціям та пені з Кооперативу «Кодимський будмонтаж», мотивуючи тим, що у відповідача нібито існує відокремлений підрозділ - філія «Будмонтаж» яка заборгувала позивачу і тому він звернувся до Кооперативу, як до власника-засновника. Проте, згідно положення про філію «Будмонтаж», Кооператив не відповідає по зобов'язанням філії, а філія по зобов'язанням кооперативу «Кодимський агробуд». Таким чином, первинно заявлений відповідач зазначив про те, що даний позов з обґрунтувань, викладених у позовній заяві заявлено не до належного відповідача (аркуші справи 49-50).
З урахуванням зазначеного, в судовому засіданні, на підставі приписів ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України, усною ухвалою суду, занесеною до журналу судового засідання було замінено первинно заявленого відповідача - кооператив «Кодимський агробуд» на належного - філію «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд», у зв'язку із чим, прийнято ухвалу про провадження у справі, до терміну, встановленого судом для повідомлення належного відповідача про дату, час і місце судового розгляду справи; Судове засідання призначено на 11.03.2015 року о 09 год. 45 хв.
Відповідач - філія «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» до судового засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно - 24.02.2015 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, про причини неприбуття суд не повідомив, заяв про перенесення розгляду справи до суду не надав (аркуш справи 59).
Відповідачем - Філією «Будмонтаж» письмові заперечення проти позову до суду не надано.
З урахуванням зазначеного, згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як зазначено в адміністративному позові, відповідно до постанови правління Кооперативу «Кодимський агробуд» № 28 від 28.09.2000 року утворено філію «Будмонтаж», як відокремлений підрозділ підприємства-засновника, без права юридичної особи державна реєстрація якої не здійснювалась.
Судом встановлено, що згідно наявної в матеріалах справи довідки з ЄДР № 26, 06.10.2000 року до ЄДРПОУ включено відомості про Філію «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд», код ЄДРПОУ 25915290, ознака особи - без права юридичної особи, адреса: 66000, Одеська область, Кодимський район, м. Кодима, вул. Калиніна, 3 (аркуш справи 9).
Згідно наданої позивачем письмової інформації, Філія «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зареєстрована в УПФУ в Кодимському районі Одеської області за № 15250401070 від 21.02.2001 року як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 1 Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.01 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов'язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 Закону України № 1058 - IV, відповідно до ч. 2 ст. 106 цього Закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Строк позовної давності до стягнення заборгованості зі сплати страхових (пенсійних) внесків не застосовується.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вказаної статті страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 статті 15 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Частинами 3 та 4 ст. 15 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду. Платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.
Відповідно до пп. 3.2 розділу 3 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010 року № 22-2 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р. за № 1014/18309 зазначено, що фізичні особи - підприємці самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Таким чином, відповідач є страхувальником, а страхувальники відповідно ч. 1 ст. 15 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року є платниками страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Проте, як вбачається з матеріалів адміністративного позову, Філія «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» страхові внески до управління Пенсійного фонду не сплатила і згідно картки особового рахунку страхувальника станом на 27.11.2014 року має заборгованість в загальному розмірі 4 922 грн. 14 коп., що є недоїмкою по страховим внескам.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, застосовують до страхувальників фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону № 1058-IV про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Так, абзацом 3 частини 14 статті 106 Закону № 1058-IV визначено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Відповідно до п. п. 9.1 та 9.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, (далі - Інструкція № 21-1), до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Пунктом 7 Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Строк давності, згідно вимог частини 15 статті 106 Закону № 1058-IV, щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками або органом ПФУ, УПФУ в Кодимському районі Одеської області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду:
№ 392 від 04.08.2009 року, яким до Кооперативу «Кодимський агробуд» застосовано суму штрафу у розмірі 317 грн. 17 коп. та нараховано пеню у сумі 4 274 грн. 66 коп. (аркуш справи 17);
№ 436 від 04.08.2009 року, яким до Кооперативу «Кодимський агробуд» застосовано суму штрафу у розмірі 17 грн. 53 коп. та нараховано пеню у сумі 208 грн. 16 коп. (аркуш справи 19);
№ 129 від 08.09.2011 року, яким до Філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» нараховано пеню у сумі 104 грн. 62 коп. (з розрахунку 0,1 % від суми недоїмки і фінансових санкцій) (аркуш справи 21).
З урахуванням зазначеного, позивач вважає, що стягненню у даному провадженні підлягає сума у загальному розмірі 4 922 грн. 14 коп., яка складається із суми нарахованих вищезазначеними рішеннями штрафів та пені.
Проте, суд із такими доводами не погоджується, та вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню на суму 104 грн. 632 коп., а саме суму пені, застосованої до Філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» за рішенням № 129 від 08.09.2011 року виходячи з наступного.
Згідно наявного в матеріалах справи Положення про відособлений підрозділ - Філію «Будмонтаж», Філія «Будмонтаж» це відособлений підрозділ підприємства - засновника кооперативу «Кодимський агробуд», діє в господарському обігу від свого імені, Кооператив «Кодимський агробуд» не відповідає по зобов'язанням філії, а філія по зобов'язанням Кооперативу «Кодимський агробуд», тощо, які визначають вказане підприємство як таке, що самостійно відповідає по своїм зобов'язанням, в тому числі щодо сплати страхових внесків. Крім того, філія зареєстрована в органах ПФУ як платник страхових внесків.
Відповідно до ч. 12 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, за відповідачем - Філією «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» рахується заборгованість зі сплати пені згідно прийнятого позивачем рішення № 129 від 08.09.2011 року у сумі 104 грн. 62 коп., яка у добровільному порядку не погашена.
Згідно частини 3 статті 106 Закону України № 1058 відповідний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду про стягнення недоїмки.
Відповідач доказів скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 129 від 08.09.2011 року до суду не надав, а також не надав доказів щодо відсутності у нього заявленої у позові до стягнення суми заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 104 грн. 62 коп. (пеня) або сплати вказаної суми заборгованості повністю або частково.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку щодо задоволення позову в частині стягнення з Філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» суми заборгованості по сплату пені по страховим внескам у розмірі 104 грн. 62 коп.
Щодо позовних вимог в іншій частині, а саме стягнення з відповідача суми фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 4 817 грн. 52 коп., суд вважає їх такими. Що задоволенню не підлягають, оскільки рішення, якими вказані суми штрафу та пені застосовано позивачем до страхувальника прийнято відносно Кооперативу «Кодимський агробуд», який, як встановлено у ході судового розгляду справи, відповідно до наявного в матеріалах справи Положення про Філію «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» не відповідає по зобов'язанням філії, а філії не відповідає по зобов'язаннях кооперативу, а відтак, вказана юридична особа, має відповідати самостійно по зобов'язанням перед органами ПФУ.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінюючи надані у справі докази, виходить із принципів адміністративного судочинства - змагальність, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин справи, згідно із яким розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області про стягнення з філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» (код ЄДРПОУ 25915290) на користь управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області заборгованості у загальному розмірі 4 922 грн. 14 коп., з яких: фінансові санкції - 334 грн. 70 коп., пеня - 4 587 грн. 44 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині стягнення суми заборгованості по пені у розмірі 104 грн. 62 коп.
В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки звернені не до належного відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 55, 69-71, 86, 128, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» (код ЄДРПОУ 25915290, адреса: 66000, Одеська область, м. Кодима, вул. Калініна, 3) про стягнення на користь управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області заборгованості у загальному розмірі 4 922 грн. 14 коп., з яких: фінансові санкції - 334 грн. 70 коп., пеня - 4 587 грн. 44 коп. на р/р 25605301004025 у філії Одеського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845 - задовольнити частково.
Стягнути з філії «Будмонтаж» Кооперативу «Кодимський агробуд» (код ЄДРПОУ 25915290, адреса: 66000, Одеська область, м. Кодима, вул. Калініна, 3) на користь управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по пені у сумі 104 (сто чотири) грн.. 62 (шістдесят дві) коп. на р/р 25605301004025 у філії Одеського обласного управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан