Постанова від 04.03.2015 по справі 804/2535/15

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2015 р. Справа № 804/2535/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2015 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» (далі - відповідач) з вимогами про стягнення з відповідача пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 21 557,32грн.

Представник позивача не прибув в судове засідання. Про судовий розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. В обґрунтування позовних вимог в позові зазначено наступне. Відповідач до 15.04.2013 року повинен був сплатити адміністративно-господарській санкції у розмірі 72 348,21грн. за не виконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2012 році у відповідності до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Вина відповідача у невиконанні ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2012 році та правомірність нарахування адміністративно-господарських санкцій встановлена постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 р. у справі №804/10548/13-а. Сума пені підтверджується відповідним розрахунком. Проте, відповідач відмовляється від її сплатити, що зумовило звернення до суду.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належно. Про причини неявки в судове засідання уповноваженого представника суд не повідомлено, будь-яких клопотань або заперечень на позовні вимоги не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» (код ЄДРПОУ 32293461) зареєстровано юридичною особою 09.12.2002 р., про що 08.12.2006 р. внесено запис в ЄДРПОУ про включення відомостей до Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» покладено обов'язок щорічно подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

27.02.2013 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» звіт №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік.

За звітом відповідача форми №10-ПІ у 2012 році штатних працівників, яким встановлена інвалідність, на підприємстві фактично працювало 4 особи; середньорічна заробітна плата штатного працівника підприємства становить 24116грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2012 році - 72348грн.

Згідно з інформаційним листом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 23.01.2015 р. сплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за звітний 2012 рік здійснена 02.12.2014 року (платіжне доручення №11069 від 02.12.2014 р. на суму 72348,21грн.).

Згідно з розрахунком суми позову, наданого позивачем, станом на 02.12.2014 року ТОВ «ЮМ-ВАТУТІНО» має заборгованість з пені, нарахованої за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у загальному розмірі 21557,32грн. (596 днів затримки).

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 N 875-ХІІ (далі - Закон №875).

Згідно ст. 20 Закону №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ч.2 вищезазначеної статті Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. При цьому пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819.

Зазначений Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» .

Відповідно до п. 2.2. Порядку, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Пунктом 3.4. Порядку встановлено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно пункту 3.6. Порядку, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.

При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Законодавець чітко визначив, що нарахування суми пені можливе лише з моменту сплати адміністративно-господарських санкцій.

В ході судового розгляду справи встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 р. у адміністративній справі №804/10548/13-а частково задоволений позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та постановлено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» 72348,21грн. недоїмки з адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2012 року.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2014 р. постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 р. у адміністративній справі №804/10548/13-а залишена без змін.

Отже, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 р. у адміністративній справі №804/10548/13-а набула законної сили 18.12.2014 року.

Отже, на даний час є таке, що набуло законної сили, судове рішення у справі №804/10548/13-в, яким визнано вину ТОВ «ЮМ-ВАТУТІНО» щодо невиконання ним нормативу з працевлаштування інвалідів у 2012 році та правомірність нарахування Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у розмірі 72 348,21грн.

Судом враховано, що спір у даній справі не стосується фактичних обставин визначення відповідачу адміністративно-господарських санкцій за невиконання ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2012 році.

Натомість, в ході судового розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем погашено суму недоїмки з адміністративно-господарських санкцій на виконання постанови суду у справі №804/10548/13-а.

Сплата відбулась 02.12.2014 року.

А відтак, факт невиконання в добровільному порядку вищезазначених норм в межах визначеного строку, тобто до 15.04.2013 року, підтверджений судовим рішенням у справі №804/10548/13-а, погашення недоїмки з адміністративно-господарських санкцій відбулось товариством із затримкою.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, оскільки, відповідачем було порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, то позивачем цілком правомірно нараховано пеню в розмірі 21557,32грн. із розрахунку 596 днів прострочення, а саме за період з 16.04.2013 р. по 02.12.2014 року, тобто з моменту, відколи у відповідача виник обов'язок у добровільному порядку сплатити суму адміністративно-господарських санкцій, до моменту фактичної сплати.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «ЮМ-ВАТУТІНО» про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 21557,32грн. обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮМ-ВАТУТІНО» (код ЄДРПОУ 32293461) на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 21 557,32грн. (двадцять одна тисяча п'ятсот п'ятдесят сім гривень 32 копійки).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 04.03.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук О.С.Рябчук М.М.Бухтіярова