Ухвала від 26.02.2015 по справі 210/607/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2015 р. справа 210/607/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Голови громадської організації "Рух Справедливий Кривбас" ОСОБА_1, депутата Криворізької міської ради ОСОБА_2, депутата Довгинцівської районної в місті ради ОСОБА_3 на постанову Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 30.04.2014 у справі за адміністративним позовом Голови громадської організації "Рух Справедливий Кривбас" ОСОБА_1, депутата Криворізької міської ради ОСОБА_2, депутата Довгинцівської районної в місті ради ОСОБА_3 до Криворізької міської ради, начальника Управління освіти і науки виконавчого комітету Криворізької міської ради, Голови комітету у справах сім'ї і молоді виконавчого комітету Криворізької міської ради, Голови Центрально-Міської районної у місті ОСОБА_4 ради про визнання протиправною бездіяльності при організації оздоровлення відпочинку дітей та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Голова громадської організації "Рух Справедливий Кривбас" ОСОБА_1, депутат Криворізької міської ради ОСОБА_2, депутат Довгинцівської районної в місті ради ОСОБА_3 звернулись до Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу з позовом до Криворізької міської ради, начальника Управління освіти і науки виконавчого комітету Криворізької міської ради, Голови комітету у справах сім'ї і молоді виконавчого комітету Криворізької міської ради, Голови Центрально-Міської районної у місті ОСОБА_4 ради, в якому просили:

- визнати, що при прийнятті рішення Криворізької міської ради №382 від 25.05.2011 "Про організацію літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді в місті", а також заходів щодо організації літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей та молоді влітку 2011-2015 років були порушені порядок прийняття рішень, а саме на постійних комісіях Криворізької міської ради не обговорювався проект рішень, не вносились пропозиції, тобто прийняті з порушенням Конституції України та законів і є незаконними; - визнати протиправними наділення повноваженнями виконавчі органи районних у місті рад щодо організації відпочинку дітей влітку 2011-2015 років;

- визнати протиправними дії директорів загальноосвітніх шкіл які порушуючи Закон України "Про оздоровлення та відпочинок дітей", рішення Криворізької міської ради №382 від 25.05.2011 "Про організацію літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді в місті", створювали табори відпочинку при школах та самі призначали директорів таборів відпочинку;

- визнати бездіяльність голови комітету у справах сім'ї і молоді Виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_5, начальника управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_6, голови Центрально-Міської районної у місті ради ОСОБА_7 при організації оздоровлення та відпочинку дітей на базі загальноосвітніх шкіл - протиправною;

- скасувати рішення Криворізької міської ради №382 від 25.05.2011 "Про організацію літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді в місті", а також заходи щодо організації відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді влітку 2011-2015 років, як такі, що прийняті з порушенням норм Конституції та Законів України.

Постановою Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 30.04.2014 відмовлено в задоволені адміністративного позову.

В апеляційній скарзі позивачі просять постанову суду скасувати та прийняти нову постанову якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Криворізькою міською радою 25.05.2011 на ІХ сесії VІ скликання прийнято рішення №382 "Про організацію літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді в місті", яким затверджено заходи щодо організації літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді влітку 2011-2015 років.

До прийняття оскаржуваного рішення, проводились відповідні процедури, проект рішення обговорювався на засіданнях постійних комісій міської ради з питань освіти, науки, культури та духовності, сім'ї і дітей, молоді, фізкультури та спорту, згідно з витягу до протоколу пленарного засідання ІХ сесії Криворізької міської ради VІ скликання вбачається, що оскаржуване рішення прийнято шляхом голосування, за - 72, не голосував - 1.

Відповідно до положень статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2012 визначено політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції і законах України.

Статтею 7 Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей, до яких, належать: реалізацію державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, розроблення і виконання відповідних регіональних програм; збереження і розвиток мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, поліпшення їх матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення; виділення коштів з місцевих бюджетів на організацію оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки; здійснення контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку незалежно від форми власності та підпорядкування; безперебійне електро-, водо-, газо- та теплопостачання, виконання інших робіт щодо життєво важливих складових функціонування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку під час перебування в них дітей; підтримку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку шляхом встановлення пільг із землекористування, оплати комунально-побутових послуг, придбання продуктів харчування, сплати місцевих податків і зборів; безоплатне проведення медичного огляду працівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку державної та комунальної форми власності; оздоровлення дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, протягом року; надання організаційної, науково-методичної, інформаційної допомоги громадським об'єднанням, фондам, підприємствам, установам та організаціям, дитячим закладам оздоровлення та відпочинку, громадянам; надання допомоги в організації перевезення груп дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, та інші повноваження.

Відповідно до ст.32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, що діяла на момент винесення оскаржуваного рішення), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту належить управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів; сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), оздоровлення та відпочинок дітей може здійснюватися у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку протягом року, сезонно, під час канікул, цілодобово, протягом дня. Діти віком від 7 до 18 років перебувають у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку самостійно. Відповідно до ч.2 ст.14 до дитячих закладів відпочинку належать: табір з денним перебуванням - табір, тимчасово утворений у навчальному закладі, закладі культури, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, в якому забезпечується належний догляд за дітьми, виховний процес, їх повноцінне дозвілля, розвиток творчих здібностей та інтересів і де діти перебувають протягом дня, але не менше 6 годин.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що при винесенні рішення Криворізькою міською радою №382 від 25.05.2011 "Про організацію літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді в місті" проводились всі необхідні процедури та відповідають нормам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Рішення не суперечить та відповідає Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".

У відповідності ч.2 ст.27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) на пленарних засіданнях міських рад вирішуються питання щодо визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи в інтересах територіальних громад районів у містах.

Відповідно до рішення Криворізької міської ради № 259 від 30.03.2011 "«Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів" виконкоми районних у місті рад забезпечують здобуття дітьми повної загальної освіти; створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної організації, продуктивності праці учнів; сприяють діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних і науково-просвітницьких організацій; організовують роботу щодо запобігання бездоглядності дітей, організовують дозвілля і відпочинок молоді. Пункт 7 оскаржуваного рішення Криворізької міської ради зобов'язує райвиконкоми забезпечити оздоровлення і відпочинок дітей і ужити відповідні до цього необхідні заходи.

Крім того, рішення Криворізької міської ради №259 є чинним та обов'язковим для виконання згідно зі ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

З урахуванням викладеного, частина позовних вимог щодо визнання протиправними наділення повноваженнями виконавчі органи районних у місті рад щодо організації відпочинку дітей влітку 2011-2015 років є необґрунтованими.

Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідно до вимог ст.ст.17, 18 КАС України не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства вимоги про визнання протиправними дії директорів загальноосвітніх шкіл які створювали табори відпочинку при школах та самі призначали директорів таборів відпочинку.

Частина вимог щодо визнання бездіяльності голови комітету у справах сім'ї і молоді Виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_5, начальника управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_6, голови Центрально-Міської районної у місті ради ОСОБА_7 при організації оздоровлення та відпочинку дітей на базі загальноосвітніх шкіл є необґрунтованими.

Згідно додатку "Заходи щодо організації відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді влітку 2011-2015 років" до рішення Криворізької міської ради №382 від 25.05.2011 вбачається, що за різними управліннями міської ради, виконкомами районних у місті рад, службами у справах дітей закріплено перелік певних заходів, які мають бути виконанні протягом 2011-2015 років.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Криворізької міської ради №382 від 25.05.2011 "Про організацію літнього відпочинку, оздоровлення та зайнятості дітей і молоді в місті" та додатку до нього, були прийняти відповідні рішення і накази, а тому бездіяльність голови комітету у справах сім'ї і молоді Виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_5, начальника управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_6, голови Центрально-Міської районної у місті ради ОСОБА_7 при організації оздоровлення та відпочинку дітей на базі загальноосвітніх шкіл є недоведеною.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання не проводилось.

Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Голови громадської організації "Рух Справедливий Кривбас" ОСОБА_1, депутата Криворізької міської ради ОСОБА_2, депутата Довгинцівської районної в місті ради ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 30.04.2014 - без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко

Суддя: Т.І. Ясенова