26.02.2015р. м. Київ К/800/8377/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Олексієнка М.М., Штульман І.В.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим про визнання незаконною бездіяльності та стягнення суми,
У грудні 2010 року позивач звернуся до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог вказував, що він є суддею у відставці і відповідно до Конституції України та Законів України «Про статус суддів» і «Про судоустрій України» судді гарантується належний рівень правового захисту, матеріального та соціального забезпечення, що є гарантіями його незалежності. При цьому позивач зазначав, що розрахунок його довічного грошового утримання здійснено з посадового окладу із застосуванням вимог п.4-1 постанови Кабінету Міністрів України №1310 від 31 грудня 2005 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 3 вересня 2005 року».
Позивач вважає, що при застосуванні вказаних норм обмежено розмір його довічного грошового утримання, оскільки ця виплата обчислюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 21 грудня 2005 року, і забороною у подальшому при підвищенні мінімальної заробітної плати проводити її перерахунок, що свідчить про безумовне порушення права судді на належне матеріальне забезпечення і що призвело до недоотримання ним грошового утримання.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.03.2011 року дані позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії Апеляційного суду Автономної Республіки Крим та управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим стосовно виплати ОСОБА_4 щомісячного довічного утримання як судді у відставці всупереч Закону України "Про статус суддів" впродовж 2005-2010 років.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим провести перерахунок та виплатити позивачу щомісячне довічне грошове утримання як судді у відставці в розмірі та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 43 Закону України "Про статус суддів", починаючи з червня 2006 року по грудень 2010 року, виходячи з розміру та довідки про заробітну плату працюючого на відповідній посаді в Апеляційному суді Автономної Республіки Крим судді, за період з червня 2005 року по грудень 2010 року включно. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано і відмовлено в задоволенні позовних вимог.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції з підстав порушення цим судом норм матеріального та процесуального права і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судами встановлено, що згідно наказу голови Апеляційного суду Автономної Республіки Крим №51/7-2 від 26 квітня 2000 року на підставі постанови Верховної Ради України №2536-VI від 7 квітня 2005 року «Про звільнення суддів» ОСОБА_4 звільнено з посади судді цього суду у зв'язку з поданням заяви про відставку.
З 1 січня 2007 року позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сміферополя Автономної Республіки Крим та отримує довічне грошове утримання відповідно до Закону України «Про статус суддів» у розмірі 90 % заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ст.22 Конституції України скасування чи звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається.
Частиною третьою статті 11 Закону України "Про статус суддів" гарантії незалежності судді, включаючи заходи його правового захисту, матеріального і соціального забезпечення, передбачені цим Законом, поширюються на всіх суддів України і не можуть бути скасовані чи знижені іншими нормативними актами України і Автономної Республіки Крим.
Конституційний Суд України у Рішенні №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання суддів) роз'яснив, що за змістом статті 126 Конституції України положення частини третьої статті 11 Закону України "Про статус суддів" у взаємозв'язку з частиною восьмою статті 14 Закону України "Про судоустрій України" треба розуміти як такі, що гарантують досягнутий рівень незалежності суддів і забороняють при прийнятті нових законів та інших нормативних актів, внесенні змін до них скасовувати чи звужувати існуючі гарантії незалежності суддів, у тому числі заходи їх правового захисту та матеріального і соціального забезпечення.
Правова позиція суду апеляційної інстанції у цій справі щодо підстав відмови у задоволенні позову є правильною з огляду на таке.
У статті 6 Конституції України міститься норма, згідно з якою державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України, а згідно частини першої статті 126 Конституції України Конституція і закони України повинні гарантувати незалежність і недоторканість суддів. Збереження існуючого статусу суддів, недопущення його скасування або звуження його змісту та обсягу є однією з основоположних гарантій незалежності суддів.
Незалежність та недоторканість суддів гарантується наданням їм відповідно до Закону України "Про статус суддів" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спеціальних умов матеріального та соціально-побутового забезпечення.
Згідно частини 4 статті 43 Закону України "Про статус суддів" (в редакції чинній на час призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання) судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
У відповідності зі статтею 44 вказаного Закону заробітна плата судді, як складова його матеріального і соціально-побутового забезпечення, є елементом статусу судді. Вона складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок. Розміри посадових окладів суддів встановлюються у відсотковому відношенні до посадового окладу Голови Верховного Суду України і не можуть бути меншими від 50 відсотків його окладу. У свою чергу посадовий оклад судді не може бути меншим від 80 відсотків посадового окладу голови суду, в якому працює суддя. Частина четверта зазначеної правової норми встановлювала розміри щомісячної надбавки за вислугу років, яка підлягала виплаті суддям.
Розміри посадових окладів, премій встановлювались Кабінетом Міністрів України, розміри надбавок за кваліфікаційні класи суддів та інших надбавок у різні періоди визначались указами Президента України та (або) постановами Кабінету Міністрів України.
Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Статтею 51 Бюджетного кодексу України встановлено, що відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ, здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету України.
Розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених цим Кодексом.
Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та Законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати Державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
Таким чином, Кабінет Міністрів України при визначенні розміру заробітної плати працівників бюджетних установ, у тому числі і суддів, повинен виходити з обсягів витрат на оплату їх праці, затверджених Державним бюджетом України на відповідний рік.
Згідно з частиною другою статті 8 Закону України "Про оплату праці" умови та розміри оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з державного бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог вказаного Закону 30 червня 2005 року і 3 вересня 2005 року Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови: постанову №514 "Про оплату праці Голови, першого заступника Голови та заступника Голови Верховного Суду України" (далі - Постанова №514), згідно з абзацом другим пункту 1 якої посадовий оклад Голови Верховного Суду України з 1 червня 2005 року становив 15 розмірів мінімальної заробітної плати, та постанову №865 "Про оплату праці суддів" (далі - Постанова №865), якою затверджена Схема посадових окладів голови та заступника голови судової палати, голови Військової судової колегії, секретаря Пленуму та суддів Верховного Суду України, керівників та суддів вищих спеціалізованих судів, апеляційного суду України, апеляційних та місцевих судів (додатки №№2-6).
Постанова №865 повинна була набрати чинності з 1 січня 2006 року, однак постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 21 грудня 2005 року "Питання оплати праці вищих посадових осіб України, окремих керівних працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та суддів" ( далі - Постанова №1243) було зафіксовано розрахункову величину для обчислення посадових окладів працівників певних установ, що фінансуються з бюджету, у тому числі й суддів, у розмірі встановленої мінімальної заробітної плати - 332 грн.
Іншою постановою Кабінету Міністрів України №1310 від 31 грудня 2005 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №865" від 3 вересня 2005 року (далі - Постанова №1310) внесені зміни до Постанови №865, зокрема, доповнено її пунктом 41, згідно з яким також встановлено, що розміри посадових окладів, передбачені Постановою №865, встановлюються виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 332 грн. і у подальшому при підвищенні мінімальної заробітної плати їх перерахунок не провадиться. Тобто, такі зміни були внесені до Постанови №865 ще до набрання нею чинності.
При обчисленні посадового окладу в якості сталої (розрахункової) величини Кабінет Міністрів України використав встановлений з 1 вересня 2005 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" розмір мінімальної заробітної плати 332 грн., що виключало можливість її збільшення у випадку підвищення розміру мінімальної заробітної плати.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 19 березня 2007 року визнано протиправним та скасовано пункт 4-1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" від 3 вересня 2005 року №865.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2007 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 жовтня 2009 року постанову Печерського районного суду м. Києва від 19 березня 2007 року в частині визнання протиправним та скасування пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" №865 від 3 вересня 2005 року залишено без змін.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2008 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року, визнано незаконними: Постанову №1243 в частині встановлення розміру посадового окладу суддям; пункт 4 Постанови №1310 та пункт 4-1 Постанови №865.
Однак постановою Вищого адміністративного суду України від 13 квітня 2011 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року скасовано та відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання незаконними і скасування вказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Згідно положень частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. За правилами частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, а також для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З огляду на викладене, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року була обов'язковою до виконання з дня набрання нею законної сили, яким є 19 серпня 2009 року, до дня її скасування постановою Вищого адміністративного суду України, яким є 13 квітня 2011 року.
У справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади відповідно до положень частини одинадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суд зобов'язаний у резолютивній частині постанови вирішити питання не тільки про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, але й обов'язково зазначити у резолютивній частині постанови про визнання нормативно-правового акта нечинним. Тобто, згідно до зазначеної правової норми нормативно-правовий акт втрачає чинність лише у разі наявності відповідного запису про це у резолютивній частині рішення суду.
У резолютивній частині постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року визнано незаконними: Постанову №1243 в частині встановлення розміру посадового окладу суддям; пункт 4 Постанови №1310 та пункт 4-1 Постанови №865. Рішення про визнання зазначених нормативно-правових актів нечинними судом не ухвалювалось.
Відповідно до положень пункту 2 частини 1 статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову у випадку, якщо, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення. Додаткова постанова у зазначеній справі судом також не приймалась.
Оскільки вказані положення постанов Уряду України хоча і були визнані у судовому порядку незаконними, але нечинними не визнавалися, а тому підлягали виконанню.
Що ж стосується постанови Печерського районного суду м. Києва від 19 березня 2007 року, то колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що дана постанова не може бути підставою для задоволення позовних вимог, оскільки нею визнано протиправним та скасовано лише пункт 4-1 постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" №865 від 03 вересня 2005 року, відповідно до положень якого розміри посадових окладів, передбачених цією постановою, встановлюються виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 332,00 грн. і в подальшому при підвищенні мінімальної заробітної плати їх перерахунок не провадиться.
Між тим, аналогічні обмеження були передбачені також постановою Кабінету Міністрів України "Питання оплати праці вищих посадових осіб України, окремих керівних працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та суддів" №1243 від 21 грудня 2005 року.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 19 березня 2007 року постанова Кабінету Міністрів України №1243 від 21 грудня 2005 року незаконною та нечинною не визнавалась, а тому підлягала виконанню.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 щодо перерахунку довічного грошового утримання, а тому підстав для скасування чи зміни оскарженого судового рішення не вбачається.
Доводи касаційної скарги зроблених цим судом висновків не спростовують.
Відповідно до частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
М.М. Олексієнко
І.В. Штульман