Ухвала від 26.02.2015 по справі 2-а/1507/56/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.02.2015р. м. Київ К/800/29927/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Бутенка В.І. (доповідач), Олексієнка М.М., Штульман І.В.,

розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що він в період з 1985 року по 2010 рік працював трактористом-машиністом в колгоспі "Іскра" Болградського району (згодом в КСП "Дружба", СВК "Дружба" та ПСП "Колос" Болградського району) і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції. Стаж роботи позивача на посаді тракториста-машиніста складає більше 20 років при загальному стажі більш як 25 років.

Після досягнення віку 55 років позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області (далі-Управління) за призначенням пільгової пенсії, але рішенням комісії при ГУПФ України в Одеській області від 30 листопада 2011 року йому відмовлено у підтвердженні стажу роботи на посаді тракториста-машиніста, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах, в зв'язку з тим, що на одному тракторі працювали два тракториста-машиніста. Крім того, рішенням технічної Ради з питань застосування пенсійного законодавства при Управлінні №55 від 30 грудня 2011 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Позивач вважав, що відповідно до норм діючого законодавства України та на підставі поданих до Управління документів, він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому просив визнати вказані дії відповідача незаконними та зобов'язати останнього призначити йому пільгову пенсію.

Постановою Болградського районного суду Одеської області від 19 листопада 2012 року, яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним рішення комісії при ГУПФ України в Одеській області від 30 листопада 2012 року протокол №11 в частині відмови ОСОБА_4 в підтвердженні стажу роботи на посаді тракториста-машиніста, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах, по місяцях 1997 - 2004 років, де за одним трактором закріплено два трактористи. Визнано протиправним рішення технічної Ради з питань застосування пенсійного законодавства при Управлінні №55 від 30 грудня 2012 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язано УПФ України в Болградському районі Одеської області призначити ОСОБА_4 з 8 серпня 2011 року ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п."в" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". В задоволенні решти позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ці рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з тим, що останній не надав документів для підтвердження спеціального трудового стажу. Однак судами попередніх інстанцій в ході судового розгляду на підставі записів в трудовій книжці позивача, наявних у справі письмових доказів і пояснень свідків встановлено, що позивач дійсно працював трактористом-машиністом і був зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.

Із записів трудової книжки позивача вбачається, що у періоди з 1985 року по 8 лютого 1993 року він працював у колгоспі "Іскра" Болградського району Одеської області; з 8 лютого 1993 року (після реорганізації колгоспу "Іскра" в КСП "Дружба") по 25 лютого 2000 року в КСП "Дружба" Болградського району Одеської області; з 25 лютого 2000 року (після реорганізації КСП "Дружба" в СВК "Дружба") по 18 березня 2005 року в СВК "Дружба" Болградського району Одеської області; з 1 квітня 2005 року по 30 листопада 2010 року в ПСП "Колос" Болградського району Одеської області.

Відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Статтею 62 цього Закону передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637від 12 серпня 1993 року (далі - Порядок).

Пунктом 3 Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 18 Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Оскільки судами попередніх інстанцій для підтвердження спеціального стажу роботи позивача у вказаний період правомірно прийнято до уваги дані його трудової книжки колгоспника, архівні довідки, що є у справі, а також пояснення свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_7, то колегія суддів погоджується із їх висновками щодо наявності у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Доводи касаційної скарги зроблених цими судами висновків не спростовують.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій прийнято законні і обґрунтовані рішення, а тому підстав для їх скасування чи зміни не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, залишити без задоволення, а постанову Болградського районного суду Одеської області від 19 листопада 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

С у д д і : В.І. Бутенко

М.М. Олексієнко

І.В. Штульман