03 березня 2015 року м. Київ К/800/12666/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Східної митниці на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВДТ-Автоматизація» до Східної митниці про визнання дій протиправними та скасування рішень,
У листопаді 2012 року ТОВ «ВДТ-Автоматизація» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східної митниці про визнання дій протиправними та скасування рішень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2012 року адміністративний позов ТОВ «ВДТ-Автоматизація» було задоволено. Визнано неправомірною та скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10.10.2012 року. Визнано неправомірним та скасовано рішення про визначення коду товару № КТ-700000002-0918-2012 від 10.10.2012 року.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року апеляційну скаргу Східної митниці було залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2012 року - без змін.
У касаційній скарзі Східна митниця, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Східної митниці задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що ТОВ «ВДТ-Автоматизація» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 33560139, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи. Останній здійснює свою діяльність відповідно до Статуту у новій редакції, затвердженого Протоколом загальних зборів учасників ТОВ «ВДТ-Автоматизація» № 01/04 від 25.04.2012 року.
03.01.2012 року між ТОВ «ВДТ-Автоматизація» та фірмою «NDT Industrie Automatisierung GmbH», Німеччина (продавець) укладений контракт № 003/12/01 IMP, умовами якого передбачалося постачання покупцю (ТОВ «ВДТ-Автоматизація») товару на умовах, визначених у відповідних додатках до контракту, які є його невід'ємною частиною. Згідно пункту 2.1. контракту вартість товару визначається у відповідних додатках до контракту, що є його невід'ємною частиною. Згідно Додатку № 21 від 03.09.2012 року до вказаного контракту №003/12/01 сторони узгодили постачання товару згідно переліку та вартості, наведених в цій угоді на умовах постачання DAP- Маріуполь по Інкотермс 2010, яким, зокрема, у пункті 11 передбачили постачання двох терміналів оператора серії «Panel View Plus CE 1000» вартістю 2 585,00 Євро за одиницю.
12.09.2012 року з метою здійснення митного оформлення товару, що надійшов на підставі контракту № 003/12/01 IMP від 03.01.2012 року, позивач надав до Східної митниці вантажну митну декларацію № 700120801/2012/006748. У вказаній ВМД позивач заявив до митного оформлення товар, серед іншого, під № 5, що описаний в графі 31 декларації наступним чином: термінал оператора серії «Panel View Plus CE 1000», до складу якого входить автоматичний пристрій для оброблення інформації, що програмується за допомогою RS View Studio Machine Edition та Enterprise Series. Каталожний номер 2711Р-К10С4А1. Обладнаний власний процесор; кольоровий сенсорний дисплей 10,4, площа дисплею 211*158 мм, розподільча здатність 640*480, 18 бітова кольорова графіка; Оперативна пам'ять: стандарт 32МВ/64МВ; розширення 128МВ/128МВ (для повного кольорового зображення графіки та запису даних); 13 МВ флеш; розширення 115 МВ (для зберігання прикладення). Комунікаційні порти: Еthernet та RS-232, 2 USB. Вхідна напруга 18…32 В (24 В постійного струму). Енергоспоживання 70 Вт (2,9 А при 24В постійного струму). Робоча температура 0…55 С (32…131 F). Використовується в процесі автоматизованого керування виробничими процесами для відображення стану механізмів з можливістю ручного та автоматичного керування в різних галузях промисловості (металургії, хімічній промисловості, у галузі комунального господарства та інш). Виробник: Rockwell Automation, країна виробництва: US, торговельна марка: Allen-Bradley.
У графі 33 вантажної митної декларації № 700120801/2012/006748 для класифікації наведеного товару ТОВ «ВДТ-Автоматизація» вказало код за УКТ ЗЕД 85371010 00.
Разом із зазначеною декларацією, крім інших, ТОВ «ВДТ-Автоматизація» надало митному органу наступні документи: контракт № 003/12/01 IMP від 03.01.2012 року, додаткову угоду № 1 від 24.04.2012 року до контракту № 003/12/01 IMP, додаток № 21 від 03.09.2012 року до контракту № 003/12/01 IMP.
ТОВ «ВДТ-Автоматизація» на виконання запиту митного органу про надання додаткових документів необхідних для класифікації спірного товару 13.09.2012 року додатково надано було посібник з вибору платформи візуалізації 2706, 2711Р, 2711, 2711Е, 6182Н, 6181Н, 6155R, 6180W, 6186, інструкцію з інсталяції (панелі оператора і модулі дисплеїв Panel View Plus с 700 по 1500).
За результатами класифікаційної роботи та після вивчення товаросупровідних та додатково доданих документів на вантаж відділом митних платежів Східної митниці прийнято рішення про визначення коду товару КТ-700000002-0918-2012 від 10.10.2012 року, яким визначено класифікацію товару № 5 «термінал оператора серії «Panel View Plus CE 1000», в графі 31 ВМД, за кодом 8528 599 000 згідно УКТЗЕД.
На підставі рішення про визначення коду товару КТ-700000002-0918-2012 від 10.10.2012 року митним органом прийнята картка відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 700000002/2012/00060 від 10.10.2012 року, згідно якої відмовлено у митному оформленні товарів за вантажною митною декларацією №700120805/2012/006748 від 12.09.2012 року.
Згідно із пунктом 2 Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 року № 582/2011, Держмитслужба України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністра, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Згідно із пунктами 3 та 4 Положення про Державну митну службу України, основними завданнями Держмитслужби України є внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері державної митної справи; реалізація державної політики у сфері державної митної справи; забезпечення захисту економічних інтересів України. Держмитслужба України відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого: організовує та забезпечує здійснення регіональними митницями, митницями контролю за дотриманням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами установленого законом порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, застосування відповідно до закону заходів тарифного та нетарифного регулювання при переміщенні товарів через митний кордон України, у тому числі й після завершення операцій митного контролю та митного оформлення; здійснює контроль за: своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати у повному обсязі платниками податків до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких законом покладено на митні органи; класифікацією за товарною номенклатурою Митного тарифу України товарів, поданих до митного оформлення тощо.
Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
За приписами частини 1 статті 248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Згідно із частиною 8 статті 257 Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться, серед інших, такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення; відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; відомості про найменування країн відправлення та призначення; відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів; відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати.
У статті 69 Митного кодексу України визначено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо (частина 5 статті 69 Кодексу).
Відповідно до преамбули Закону України «Про Митний тариф України», митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення проводиться згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), яка побудована на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. УКТЗЕД є товарною номенклатурою митного тарифу України, який затверджений Законом України «Про Митний тариф України» з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.
Частиною 1 статті 68 Митного кодексу України визначено, що ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрі України.
Відповідно до Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1863, УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.
Згідно з Інструкції про порядок заповнення ВМД затвердженої наказом Держмитслужби України від 09.07.1997 року № 307 - зазначення в графі 33 ВМД достовірного коду товару є обов'язком декларанта, за невиконання якого він несе відповідальність.
12.09.2012 року ТОВ «ВДТ-Автоматизація» відповідно до вантажної митної декларації № 700120801/2012/006748 було заявлено до митного оформлення термінал оператора серії «Panel View Plus CE 1000» за кодом 8537101000 згідно з УКТЗЕД.
Класифікацію електричних машин, обладнання та їх частин, апаратури для запису або відтворення звуку, телевізійної апаратури для запису та відтворення зображення і звуку, їх частин та приладдя наведено в одно іменному розділу XVI Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» (групи 84-85).
До товарної позиції 8537 належать пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування.
Вказана товарна позиція має деталізацію в залежності від напруги використання, згідно коду 8537 10 10 00 класифікуються панелі з числовим керуванням, до складу яких входить автоматичний пристрій оброблення інформації, для напруги не більше 1000 В.
Отже, за кодом УКТ ЗЕД 8537 10 10 00 можуть класифікуватися панелі з числовим керуванням з робочою напругою не більше 1000 В, що мають у своєму складі автоматичний пристрій оброблення інформації.
Згідно примітки 5 (A) до групи 84 УКТ ЗЕТ термін «машини автоматичного оброблення інформації» у товарній позиції 8471 означає машини, які здатні:
(І) зберігати робочу програму або програми і принаймні інформацію, необхідну для виконання програми;
(ІІ) вільно змінювати програму залежно від потреб користувача;
(ІІІ) виконувати арифметичні операції, визначені користувачем;
(ІV) виконувати без втручання людини у програму оброблення, за необхідності змінювати її шляхом прийняття логічних рішень під час оброблення.
Імпортований товар - термінал оператора серії «Panel View Plus CE 1000» має каталожний номер 2711Р-К10С4А1, вхідна напруга 18…32 В (24 В постійного струму), що підтверджуються посібником з вибору платформи візуалізації 2706, 2711Р, 2711, 2711Е, 6182Н, 6181Н, 6155R, 6180W, 6186, інструкцією з інсталяції (панелі оператора і модулі дисплеїв Panel View Plus с 700 по 1500) (арк. справи 107-118, 136-150).
На сторінці 18 вказаного посібника вказано, що робоча напруга терміналу складає 18…32 В (постійного струму), тобто не перевищує 1000 В, пам'ять стандарт 32МВ/64МВ; розширення 128 МВ/128 МВ (для повного кольорового зображення графіки та запису даних), 13 МВ флеш; розширення 115 МВ (для зберігання прикладення) (арк. справи 107), на сторінці 22 - з метою запуску програм в терміналі Panel View Plus необхідно перетягти її до цього терміналу, на сторінці 14 - передбачена можливість виконання математичних функцій. Згідно інструкції з інсталяції (панелі оператора і модулі дисплеїв Panel View Plus с 700 по 1500) з метою запуску програми Factory Talk View ME Station на терміналі Panel View необхідно дотриматись мінімальних умов, серед яких, умови стосовно пам'яті оперативної (64 мб) та операційної 32 мб, та встановлення операційної системи «Microsoft Windows СЕ.NET 4.1», а також вказано, що при необхідності можна встановити будь-яку програму.
Враховуючи, що пред'явлений до митного оформлення термінал оператора серії «Panel View Plus CE 1000» мав у своєму складі автоматичний пристрій оброблення інформації, що надає можливість класифікувати даний товар за кодом 8537 10 10 00, тобто як панель з числовим керуванням, до складу якого входить автоматичний пристрій оброблення інформації, для напруги не більше 1000 В, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку про те, що Східною митницею необґрунтовано винесена картка відмови у прийнятті митної декларації.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу Східної митниці - залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВДТ-Автоматизація» до Східної митниці про визнання дій протиправними та скасування рішень - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз