Ухвала від 04.03.2015 по справі 2а/0470/3489/11

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
УХВАЛА

04 березня 2015 року м. Київ К/9991/75073/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Сороки М.О.,

Чумаченко Т.А.,

Стрелець Т.Г.,

провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» до Дніпропетровської митниці, Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області про скасування рішення та стягнення надмірно сплаченого мита, за касаційною скаргою ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2011 року і ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2011 року ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» звернулось до суду з вказаним позовом, у якому просило:

скасувати рішення Криворізької митниці, оформлене листом від 09.12.2010 № 45-02-1/6867 «Щодо повернення мита»;

скасувати рішення Дніпропетровської митниці, оформлене листом від 09.12.2010 № 17-16-2/9353 «Щодо повернення мита»;

стягнути з Державного бюджету України на його користь надмірно сплачену суму мита на підставі вантажної митної декларації № 113020000/8/002378 від 03.04.2008, у розмірі 99983 грн. 89 коп.,

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ПАТ «Нікопольський завод феросплавів», посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

У запереченнях на касаційну скаргу Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області та Дніпропетровська митниця, посилаючись на законність судових рішень, просять залишити їх без змін.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з таких підстав.

Встановлено, що 31.03.2008 ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» до Криворізької митниці була подана вантажна митна декларація № 113020000/8/002289, про що свідчить штамп митниці «Під митним контролем» на всіх її аркушах. Разом із вказаною вантажною митною декларацією позивачем була подана декларація митної вартості. У графі 45 ВМД та у декларації митної вартості була заявлена (задекларована) митна вартість товарів у розмірі 17406286 грн. 22 коп., яка була визначена за основним методом визначення митної вартості товарів за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).Карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 113020000/2008/000719 від 03.04.2008 року, Криворізькою митницею відмовлено в митному оформленні товару за вантажною митною декларацією № 113020000/8/002289 на підставі рішення (довідки) Криворізької митниці № МВ091 від 02.04.2008, яким визначена митна вартість товару в розмірі 4436728,85 дол. США.

03.04.2008 ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» до Криворізької митниці була подана вантажна митна декларація № 113020000/8/002378, у якій була визначена митна вартість товару на підставі рішення (довідки) Криворізької митниці № МВ091 від 02.04.2008 в розмірі 22405480 грн. 69 коп. (4436728,85 дол. США).

ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» була сплачена сума податку на додану вартість та мита в сумі 448109 грн. 61 коп., на підставі ВМД № 113020000/8/002378, за якою здійснено митне оформлення товару, що підтверджується відбитком печатки посадової особи митного органу та відміткою митниці «Сплачено».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2009 задоволено у повному обсязі позов ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» до Криворізької митниці, Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення Криворізької митниці №МВ091 від 02.04.2008 про визначення митної вартості товарів (здійснення митної оцінки) та картки-відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 113020000/2008/000719 від 03.04.2008, винесену Криворізькою митницею, стягнення з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» суми надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) у розмірі 99983грн. 89 коп.

15.11.2010 ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» звернулось до Криворізької митниці та Дніпропетровської митниці із заявами про повернення надмірно сплаченої суми мита в розмірі 99983 грн. 89 коп. До вказаних заяв позивачем були надані копії декларацій, розрахунок мита та копія постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2009 року.

Листами Криворізької митниці та Дніпропетровської митниці від 09.12.2010 № 45-02-1/6867 та № 17-16-2/9353 ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» повідомлено про відсутність законних підстав для прийняття рішення про повернення мита з посиланням,зокрема, на відсутність документа, який підтверджує суму помилково та /або надмірно сплачених до бюджету митних платежів. Зазначено, що постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2009 не є таким документом, з підстав не набрання нею на той час законної сили.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.

У частині 6 статті 264 чинного на час спірних правовідносин Митного кодексу України (далі - МК України) зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у місячний термін з дня прийняття рішення, у порядку, передбаченому законодавством.

Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженим Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 (далі - Порядок № 618) визначено процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.

Згідно з положеннями розділу ІІІ цього Порядку для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, платником податку до загального відділу митного органу, яким здійснювалося оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1095/14362, Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України.

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Тобто, основною умовою повернення коштів, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів.

Як вже зазначалось, з метою повернення надмірно зарахованих до бюджету платежів, сплачених відповідно до рішення митниці про визначення митної вартої товару на підставі постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2009, позивач звернувся до Криворізької та Дніпропетровської митниць з відповідними заявами, у задоволенні яких було відмовлено з описаних вище підстав.

Відповідно до частини 1 статті 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Таким чином обов'язок щодо вчинення відповідних передбачених вищенаведеними правовими нормами дій щодо повернення надмірно сплачених податків і зборів позивачу, виникне з моменту набрання законної сили судовим рішенням про визнання протиправним та скасування рішення про визначення митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації.

Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли висновку щодо необґрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду також погоджується з таким висновком і доводи касаційної скарги його не спростовують.

Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223,226, 230, 231 КАС України, суд,-

ухвалив:

Касаційну скаргу ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» відхилити, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2011 року і ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: