04 березня 2015 року м. Київ К/800/28201/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,
Стрелець Т.Г.,
Чумаченко Т.А.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним та скасування пункту припису та визнання протиправними дій, за касаційною скаргою Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2014 року, -
У жовтні 2013 року ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» звернулося до суду з позовом, у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати пункт 2 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 489-06 від 21.05.2013;
- визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо проведення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок видобування підземної прісної води без спеціального дозволу на користування надрами та направлення претензії № 904 (вих. № 09-3378 від 22.05.2013) на підставі акту № 805/06 перевірки дотримання вимог правоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2014 року постанову суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову про задоволення позову. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 489-06 від 21.05.2013. Визнано протиправними дії Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо проведення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок видобування підземної прісної води без спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» та направлення претензії № 904 (вих. 09-3378 від 22.05.2013) на підставі акту № 805/06 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока».
У касаційній скарзі Державна екологічна інспекція у Львівській області, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить рішення апеляційного суду скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
У запереченні на касаційну скаргу ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока», посилаючись на законність постанови суду апеляційної інстанції, просить залишити її без змін.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з таких підстав.
Встановлено, що основними видами діяльності ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» є перероблення молока, виробництво масла та сиру, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Проведеною Державною екологічною інспекцією у Львівській області перевіркою щодо дотримання ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами виявлено порушення, про що складено акт № 805/06. Зокрема, встановлено порушення вимог статей 16,19,21,23 Кодексу України про надра, які виразилися в самовільному користуванні надрами - забором підземних прісних вод на виробничі потреби без спеціального дозволу на користування надрами протягом 2011-2012 років.
На цій підставі 21.05.2013 відповідачем складено припис № 489-06, пунктом 2 якого приписано не здійснювати забір підземних прісних вод із свердловини в місті Броди по вул. І.Богуна, 3, для виробничих потреб, до отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Також на підставі вказаного акту відповідачем проведено розрахунок розмірів збитків, заподіяних державі ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» внаслідок самовільного видобування підземної прісної води на виробничі потреби без спеціального дозволу на користування надрами, та направлено претензію № 904 від 22.05.2013 про їх відшкодування.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності спірного пункту 2 припису № 489-06 від 21.05.2013 Державної екологічної інспекції у Львівській області та проведеного розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок видобування підземної прісної води без спеціального дозволу на користування надрами та направлення претензії про їх відшкодування.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, апеляційний суд виходив з наступного.
Статтею 48 Водного Кодексу України, у редакції на час спірних правовідносин визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Статтею 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно статті 23 вказаного кодексу землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Видобування ПАТ «Бродівський завод сухого знежиреного молока» підземних вод здійснюється з двох свердловин, розташованих на земельній ділянці по вул. І.Богуна,3 у м. Броди Львівської області, яка згідно Державного акту на право власності серії ЯЛ № 969553 є його власністю.
Згідно п. 5.11 Інструкції щодо заповнення статистичної звітності 2-ТП (водгосп), затвердженої наказом Держкомстату від 30.09.1997 № 230 та зареєстрованої у в Міністерстві юстиції України 16.10.1997 за № 480/2284, показник гр. 10 включає обсяги води, використаної для задоволення всіх господарських, побутових і комунальних потреб населення і працівників на підприємствах і організаціях, крім сільськогосподарських (наростаючим підсумком з початку року), показник гр. 11 враховує повний обсяг використаної води для виробничих (технічних) потреб, включаючи обсяг свіжої води, що надходить на підживлення систем оборотного водопостачання (наростаючим підсумком з початку року).
Відповідно до звітів про використання води (форми 2-ТП водгосп) за 2011-2012 роки підприємством фактично використано води із власних свердловин за 2011 рік 20,6 тис. кубічних метрів, з них на господарсько-побутові потреби - 2,6 тис. м3 , на виробничі потреби - 18,0 тис. м3 та за чотири квартали 2012 року використано води із власних свердловин 17,6 тис. м3 води, з яких на господарсько-побутові потреби - 2,2 тис. м3 , на виробничі потреби - 14,4 тис. м3 .
Нормами статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.
Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності.
Господарсько-виробничі відносини - це відносини, що виникають безпосередньо у процесі здійснення суспільного виробництва, спрямованого на виготовлення та реалізацію продукції, на виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, та на реалізацію дієздатності суб'єкта господарювання. Ці відносини виникають навколо створення певних благ, що складають предмет господарської діяльності.
Таким чином, враховуючи, що позивач використовує підземні води на власній земельній ділянці та для власних господарсько-побутових потреб в обсязі не більше 300 кубічних метрів добу, що не вимагає отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами), апеляційний суд прийшов до висновку про наявність підстав для скасування та визнання протиправним пункту 2 вимоги № 489-06 від 21.05.2013. Враховуючи решту позовної вимоги похідною, її також визнано такою, що підлягає задоволенню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції і доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235 - 244-2 КАС України.
Судді: