Ухвала від 26.02.2015 по справі 2а-1970/110/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2015 року м. Київ К/800/25392/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,

провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 січня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року у справі за позовом дочірнього підприємства «Тернопільський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, третя особа Служба автомобільних доріг у Тернопільській області, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, -

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2012 року дочірнє підприємство «Тернопільський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - ДП «Тернопільський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») пред'явило позов до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області (далі - Інспекція ДАБК у Тернопільській області), третя особа Служба автомобільних доріг у Тернопільській області, про визнання протиправною та скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області № 53/492-ю/12 від 05 січня 2012 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 січня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року, позов задоволено. Скасовано постанову Інспекції ДАБК у Тернопільській області № 53/492-ю/12 від 05 січня 2012 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, скаржник оскаржив їх.

У касаційній скарзі Інспекція ДАБК у Тернопільській області, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню.

Судами встановлено, що 14 грудня 2011 року Інспекцією ДАБК у Тернопільській області проведено планову перевірку дотримання ДП «Тернопільський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, а саме: перевірку про виконані роботи по реконструкції вул.Б.Хмельницького у м.Зборів, в тому числі проїзної частини дороги (3361 кв.м), з'їзд на вул.Козацьку (159 кв.м), з'їзд на вул.Паркову (507 кв.м), додаткові площі 603 кв.м.

Під час проведення перевірки організаційно-правового порядку будівництва виявлено наявність декларації про початок виконання будівельних робіт № ТП 08211034713 від 30 серпня 2011 року.

За результатами перевірки відповідачем 14 грудня 2011 року складено Акт та Припис з вимогою надати довідки форми КБ-2, КБ-3 про вартість будівельних робіт, протоколи випробувань асфальтобетонної суміші, вирубки дорожнього покриття в термін до 27 грудня 2011 року. Вимоги вказаного припису виконані позивачем у повному обсязі.

28 грудня 2011 року Інспекцією ДАБК у Тернопільській області складено Протокол про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

05 січня 2012 року Постановою відповідача № 53/492-ю/12 на ДП «Тернопільський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» накладено штраф за встановлені правопорушення у відповідності до Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» в сумі 292240 грн.

Розпорядженням Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 409 від 06 червня 2011 року замовником робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області по об'єктах, перелік яких затверджено розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 327 від 04 травня 2011 року, визначено Службу автомобільних доріг у Тернопільській області.

Вказана дорога по вул.Б.Хмельницького у м.Зборів Тернопільської області є об'єктом комунальної власності; зведений кошторисний рахунок вартості будівництва - капітального ремонту таких доріг - затверджується їх балансоутримувачами (у даному випадку Зборівською міською радою).

На підставі того, що дорога по вул.Б.Хмельницького у м.Зборові є об'єктом комунальної власності, рішенням Зборівської міської ради № 110 від 27 січня 2011 року затверджено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію вул.Б.Хмельницького загальною кошторисною вартістю 2305,852 тис.грн.

Крім того, судами встановлено, що замовником, власником та балансоутримувачем дороги комунальної власності є відповідна міська рада, яка делегувала функції замовника в частині будівництва, реконструкції та ремонту об'єкту комунальної власності - Службі автомобільних доріг у Тернопільській області.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що твердження відповідача щодо проведення позивачем будівельних робіт з капітального ремонту дороги по вул. Б.Хмельницького у м.Зборів Тернопільської області без відповідного затвердження проектної документації є помилковим, оскільки Головою Тернопільської облдержадміністрації винесено розпорядження, яким затверджено перелік об'єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності, в т.ч. роботи по реконструкції вулиці Б.Хмельницького у м.Зборів і, зокрема проїзної частини дороги 3361 м2, з'їзду на вул. Козацьку, з'їзду на вул.Паркову, додаткові площі 603 м.2; розпорядженням Голови цієї ж адміністрації замовником робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності визначено Службу автомобільних доріг у Тернопільській області; дорога по вул. Б.Хмельницького є об'єктом комунальної власності і зведений кошторисний рахунок вартості будівництва капітального ремонту таких доріг затверджується їх балансоутримувачами (Зборівською міською радою).

Суд першої інстанції зазначив, що проектна документація на будівництво (ремонт) в т.ч. ремонт вулиць і доріг комунальної власності може перезатверджуватись, як того вимагає відповідач лише у випадку вичерпання затвердженого ліміту коштів, в тому числі коштів на покриття ризику всіх учасників будівництва та коштів на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, передбачених відповідними графами зведеного кошторисного розрахунку.

Суд апеляційної інстанції погодився із висновком суду першої інстанції та залишив постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 січня 2012 року без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій із огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиці і доріг комунальної власності у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 52 від 19 січня 2011 року, та постанови Кабінету Міністрів України № 345 від 28 березня 2011 року «Про перерозподіл деяких бюджетних видатків, передбачених Державній службі автомобільних доріг на 2011 рік» Головою Тернопільської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження № 327 від 04 травня 2011 року, яким затверджено перелік об'єктів будівництва, реконструкції та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області, в тому числі капітальний ремонт вул.Б.Хмельницького у м.Зборові.

Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України «Про архітектурну діяльність» замовники на проектування і будівництво об'єктів архітектури мають право залучати осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат, для здійснення функцій замовника та інжинірингу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 року № 52 передбачено, що головним розпорядником субвенції визначено центральний орган виконавчої влади Укравтодор - Державну службу автомобільних доріг України. Даною постановою встановлено, що місцеві державні адміністрації повинні визначити перелік будівництва та замовників - розпорядників бюджетних коштів. Постановою також передбачено, що грошові кошти, які виділяються, в першу чергу повинні бути спрямовані на об'єкти, що мають вже затверджену у встановленому порядку проектно-кошторисну документацію.

Розпорядженням Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 409 від 06 червня 2011 року замовником робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області визначено Службу автомобільних доріг у Тернопільській області.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва належить, зокрема організація за рахунок власних коштів та на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.

Оскільки дорога по вулиці Б.Хмельницького у м.Зборів є об'єктом комунальної власності; Головою Тернопільської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження № 327 від 04 травня 2011 року «Про затвердження переліку об'єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області», яким затверджено перелік об'єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області, в т.ч. роботи по реконструкції вул.Б.Хмельницького у м.Зборів; відповідно до наявної в матеріалах справи копії рішення Зборівської міської ради від 27 січня 2011 року № 110 «Про затвердження кошторису на реконструкцію вул.Б.Хмельницького» затверджено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію вулиці Б.Хмельницького, тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування постанови Інспекції ДАБК у Тернопільській області № 53/492-ю/12 від 05 січня 2012 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.

Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення касаційної скарги немає.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області відхилити, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 січня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: