12 лютого 2015 року м. Київ К/9991/24079/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Кочана В.М.,
Олексієнка М.М., -
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд справи за позовом Приватного багатопрофільного підприємства (далі - ПБП) «Крамниця» до Управління Пенсійного фонду (далі - УПФ) України в Новозаводському районі міста Чернігова про скасування рішення, за касаційною скаргою ПБП «Крамниця» на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року, -
У серпні 2009 року ПБП «Крамниця» звернулось в суд з позовом до УПФ України в Новозаводському районі міста Чернігова про скасування рішення від 28 липня 2009 року № 788 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом ПФ.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 листопада 2009 року позовні вимоги ПБП «Крамниця» задоволено частково. Скасовано рішення УПФ України в Новозаводському районі міста Чернігова від 28 липня 2009 року № 788 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом ПФ, до ПБП «Крамниця», про стягнення штрафу в розмірі 2170,12 гривень та пені в розмірі 575,55 гривень. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність застосування відповідачем до ПБП «Крамниця» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків за період 2004 року - I квартал 2005 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року апеляційну скаргу УПФ України в Новозаводському районі міста Чернігова задоволено, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 листопада 2009 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ПБП «Крамниця» відмовлено.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що положення статті 2 Закону України «Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, у зв'язку з неперерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - I кварталу 2005 року» від 16 березня 2006 року № 3583-IV (далі - Закон № 3583-IV) та розпорядження Кабінету Міністрів України «Про деякі питання спрощеної системи оподаткування» від 10 березня 2005 року № 58-р суперечать Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року та залишити в силі постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 листопада 2009 року.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
З матеріалів справи вбачається, і це правильно встановлено судами попередніх інстанцій, що ПБП «Крамниця» перебуває на обліку в
УПФ України в Новозаводському районі міста Чернігова і знаходиться на спрощеній системі оподаткування - єдиному податку. ПБП «Крамниця» протягом 2004-2008 років сплачувало страхові внески. У зв'язку із незарахуванням в рахунок сплати страхових внесків за період 2004 року - І квартал 2005 року у позивача виник борг по їх сплаті.
Закон № 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів ПФ та Накопичувального фонду; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 5).
Пунктом 1 статті 11 Закону № 1058-IV встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону № 1058-IV страхувальниками цих осіб є їхні роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону належать до платників страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 цього ж нормативно-правового акта нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
За змістом частин 3, 4, 6 статті 18 Закону № 1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, яким, як і Законом № 1058-IV, не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати цього збору для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.
Таким чином, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не встановлені пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати. Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування осіб, які працюють у суб'єктів підприємницької діяльності платників єдиного податку, не залежить від статусу платника податку.
Згідно з пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 3 липня 1998 року № 727/98 про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Закону суперечить, а отже, застосуванню не підлягає.
За таких обставин, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не зумовлюється статусом платника податку як суб'єкта підприємницької діяльності.
Доводи касаційної скарги зроблених судом апеляційної інстанції висновків не спростовують, зводяться лише до незгоди з такими.
За правилами частини 3 статті 2201, частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції прийнято законне і обґрунтоване рішення, а тому підстав для його скасування чи зміни не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Приватного багатопрофільного підприємства «Крамниця» - залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2010 року у справі за позовом Приватного багатопрофільного підприємства «Крамниця» до Управління Пенсійного фонду України Новозаводському районі міста Чернігова про скасування рішення - залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Кочан В.М.
Олексієнко М.М.