10 березня 2015 року Справа № 876/1007/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Попка Я.С., Хобор Р.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області на постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 15.12.2014 року у справі № 351/2368/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії громадянам, які постраждали внаслідок ЧАЕС,-
В грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Снятинського районного суду Івано-Франківської області до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії громадянам, які постраждали внаслідок ЧАЕС.
Позовні вимоги мотивує тим, що відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інвалід 3 групи. Звернулась із заявою до відповідача про перерахунок та виплату пенсії згідно ст. 50, ст. 54, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в задоволенні якої відповідачем було відмовлено. Дану відмову вважає неправомірною. Просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати його призначити, провести перерахунок та виплату пенсії згідно ч. 1 ст. 50, ч.4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.05.2014 р.
Постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 15.12.2014 року заяву задоволено.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні, перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.05.2014 р., з врахуванням виплачених сум; згідно ст. 256 КАС України постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.
Просить скасувати постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 15.12.2014 року та відмовити у задоволенні позову.
Відповідно ч. 1 п. 3 ст. 197 КАС України Суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_1 від 05.09.2007 року та згідно довідки МСЕК № 202401 позивачка визнана інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Задовольняючи у позовних вимогах у справі, суд першої інстанції виходив з того, що Згідно ст. 50 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст.54 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Згідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 16.03.2012 р. № 4 "Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до статті 49 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюються пенсії у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, особам, віднесеним до категорії 1, призначається у розмірах, встановлених статтею 50 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а особам, віднесеним до категорії 2, 3, 4, - статтею 51 цього Закону.
Відповідно до п. 8 вищевказаної Постанови, за змістом статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вихідною величиною для обчислення пенсії визначено мінімальну пенсію за віком.
Згідно п. 10 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 16.03.2012 р. № 4, розмір мінімальної пенсії за віком, визначений статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 р. № 8 "Про незалежність судової влади" відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно ст. 8 Конституції України її норми є нормами прямої дії. Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції частково з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_1 від 05.09.2007 року та згідно довідки МСЕК № 202401 позивачка визнана інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Згідно ст. 50 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст.54 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Згідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону.
Своєю постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 15.12.2014 року заяву задоволено.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні, перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.05.2014 р., з врахуванням виплачених сум; згідно ст. 256 КАС України постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Пунктом 9 статті 1 Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VII ,,Про внесення змін до Закону України ,,Про державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 3 серпня 2014 року, доповнено Прикінцеві положення Закону України від 16 січня 2014 року № 719-VII ,,Про державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6-7 такого змісту: ,,установити, що норми і положення статей 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52 та 54 Закону України ,,Про внесення змін до Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2014 рік" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік".
Постановами Кабінету Міністрів України № 745 від 6 липня 2011 року та № 1210 від 23 листопада 2011 року були визначені мінімальні розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року, тобто до набрання чинності Законом України від 31 липня 2014 року № 1622-VII ,,Про внесення змін до Закону України ,,Про державний бюджет України на 2014 рік" положеннями Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було передбачено обмежень щодо застосування статей 50, 54 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З набранням чинності Законом України від 31 липня 2014 року № 1622-VII ,,Про внесення змін до Закону України ,,Про державний бюджет України на 2014 рік" розмір виплат визначався відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 745 від 6 липня 2011 року та № 1210 від 23 листопада 2011 року.
Із вищенаведеного колегія суддів прийшла до висновку, що слід зобов'язати здійснити перерахунок Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 25.05.2014 р. по 02.08.2014 р. включно, з врахуванням виплачених сум.
Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ст.ст.195-197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області - задовольнити частково.
Постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 15.12.2014 року у справі № 351/2368/14-а - скасувати та прийняти нову якою - у задоволенні позовниг вимог ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні, перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 25.05.2014 р. по 02.08.2014 р. включно, з врахуванням виплачених сум;
Згідно ст. 256 КАС України постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Р.П. Сеник
Судді : Я.С. Попко
Р.Б. Хобор