Харківський окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
16 березня 2015 р. Справа № 820/2543/15
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Котеньов О.Г., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Харківській області, у якому просить суд визнати незаконними дії Державної екологічної інспекції у Харківській області щодо складання постанови від 13.02.2013 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. за правопорушення, передбачені ст.ст.52, 61, ч.2 ст.59 КУпАП та скасувати постанову.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
З доданих до матеріалів позовної заяви судом встановлено, що предметом оскарження позивачем у суді є винесена відповідачем постанова про накладення адміністративного стягнення №07-26-83 від 13.02.2014 року.
Із копії оскаржуваної постанови вбачається, що вона винесена посадовою особою Державної екологічної інспекції у Харківській області з посиланням на приписи Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що також зазначає позивач у позовній заяві.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Статтею 18 КАС України регламентовано правила предметної підсудності адміністративних справ, зокрема, відповідно до п.2 ч.1 зазначеної статті місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Місцевим загальним судам підсудні такі справи незалежно від того, хто є відповідачем у них - орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, або й інший суб'єкт.
Місцевими загальними судами відповідно до частини першої статті 21 Закону України "Про судоустрій України" є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовну заяву ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення необхідно повернути позивачеві.
Суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу його право на звернення із зазначеним адміністративним позовом до відповідного місцевого суду як адміністративного.
Частиною 6 ст.108 КАС України передбачено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 17, 18, 108, 165, 185, 186 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу його право на звернення із адміністративним позовом до відповідного місцевого суду як адміністративного.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Котеньов О.Г.