Справа: № 826/18951/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
Іменем України
10 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Бащенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Громадської організації «Народна Варта» на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 січня 2015 року про повернення позовної заяви Громадської організації «Народна Варта» до Міністерства юстиції України про визнання порушення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просив суд визнати порушення відповідачем пункту 1 статті 6, статті 13, статті 1 Європейської конвенції з прав людини; зобов'язати відповідача надати позивачу ефективний засіб правового захисту шляхом скасування завідомо неправосудних ухвал колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2014 року у справі №367/8411/13-а, постанови Ірпинського міського суду від 18 лютого 2014 року, на підставі порушення пункту 8 частини 1 статті 155 КАС України і надати можливість повторного звернення до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Ірпінської міської ради Київської області, Коцюбинської селищної ради про визнання протиправними та скасування рішень органів місцевого самоврядування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 січня 2014 року позовну заяву повернуто заявникові на підставі статті 108 КАС України у зв'язку із не усуненням недоліків позовної заяви, яку залишено без руху.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм процесуального права, в якій просить скасувати ухвалу та постановити нову, якою позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги посилаючись на те, що судом першої інстанції було ухвалене законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи, повідомлений належним чином.
Заслухавши суддю - доповідача про обставини справи, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 грудня 2014 року позовну заяву залишено без руху, оскільки в останній позивачем не викладено обставин, якими він обґрунтовує позов; позовні вимоги звернути до Міністерства юстиції України, в той час як фактично не погоджується з діями та рішеннями Київського апеляційного адміністративного суду під час здійснення правосуддя у адміністративній справі, який не є суб'єктом владних повноважень у зазначених правовідносинах; позивачу встановлений п'ятиденний термін на усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Згідно матеріалів справи на виконання ухвали позивачем 29.12.2014 року було надано уточнення до позовної заяви.
Повертаючи позовну заяву суд першої інстанції виходив з того, що позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Пунктом 4 частини першої статті 106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без, руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Колегія суддів вважає, що залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання. У разі якщо при прийнятті позовної заяви будуть виявленні обставини, які свідчать про недодержання позивачем вимог, передбачених законом для звернення до суду, і які перешкоджають відкриттю провадження у справі, то така позовна залишається без руху.
На думку колегії суддів, беручи до уваги завдання суду забезпечити розгляд і вирішення справи в розумний строк, суд може не залишати позовну заяву без руху, якщо недоліки є неістотними, можуть бути усунуті в процесі підготовки справи до судового розгляду і не впливають на оцінку обставин, які є підставою для відкриття провадження у справі.
Такі недоліки як не викладення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та не зазначення змісту позовних вимог згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України не можуть бути підставою для залишення позовної заяви без руху, оскільки вони не перешкоджають відкриттю провадження.
Відповідно до положень статті 111 КАС України попереднє судове засідання проводиться з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи або забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи протягом розумного строку. Для врегулювання спору суд з'ясовує, чи не відмовляється позивач від адміністративного позову, чи не визнає відповідач адміністративний позов, і роз'яснює сторонам можливості щодо примирення. Якщо спір не врегульовано у порядку, визначеному частиною третьою цієї статті, суд: 1) уточнює позовні вимоги та заперечення відповідача проти адміністративного позову; 2) з'ясовує питання про склад осіб, які братимуть участь у справі; 3) визначає факти, які необхідно встановити для вирішення спору і які з них визнаються сторонами, а які належить доказувати; 4) з'ясовує, якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення, та встановлює строки для їх надання; 5) вчиняє інші дії, необхідні для підготовки справи до судового розгляду.
Отже, питання, які виникли в даному випадку після одержання позовної заяви, можуть бути з'ясовані в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 111 КАС України.
Згідно з пунктом 4 статті 204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення питання.
Виходячи з наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Також, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскільки за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, суд апеляційної інстанції у разі її скасування направляє справу для продовження розгляду, а ні постановляє нову про задоволення позову, як це просить позивач.
Керуючись ст. ст. 160, 199, 204, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Громадської організації «Народна Варта» задовольнити частково.
Ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 січня 2015 року про повернення позовної заяви скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Ухвалу у повному обсязі складено 16.03.2015 року.
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: О.М. Оксененко
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Федотов І.В.
Оксененко О.М.