12 березня 2015 рокусправа № 323/3716/14а (2а/323/86/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чередниченко В.Є.,
суддів: Панченко О.М., Коршуна А.О.,
за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області на постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 28 листопада 2014 року у справі № 323/3716/14а (2а/323/86/2014) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -
24 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області, в якому, просить:
- визнати протиправним рішення комісії з розгляду спірних питань з призначення (перерахунку) та виплати пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області від 11.08.2014 року, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на яку передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- визнати за позивачем право на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позов обґрунтовано тим, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 16.08.1986 року по 18.08.1986 року та з 14.11.1986 року по 15.11.1986 року у м. Чорнобиль, що підтверджується довідкою за підписом директора закритого акціонерного товариства «Запорізький суднобудівельно-судноремонтний завод» №2-588 від 02.07.1997 року. Вказує на безпідставність відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в довідці №2-588 від 02.07.1997 року зазначено дні, години та місце виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також позивач вважає необґрунтовані вимоги відповідача щодо надання позивачем первинних документів, оскільки такі дії фактично створюють умови для перевірки обставин які вже встановлені при вирішенні питання про надання ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Оріхівського районного суду Запорізької області від 28 листопада 2014 року позов задоволено.
Суд визнав протиправним рішення комісії з розгляду спірних питань з призначення (перерахунку) та виплати пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області від 11.08.2014 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на яку передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Визнав за ОСОБА_1 , право на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років - відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років - відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із дня настання права на пенсію та звернення за нею - з 13.02.2014 року.
Постанова суду мотивована тим, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 16.08.1986 року по 18.08.1986 року та з 14.11.1986 року по 15.11.1986 року у м. Чорнобиль, що підтверджується довідкою за підписом директора закритого акціонерного товариства «Запорізький суднобудівельно-судноремонтиий завод» № 2-588 від 02.07.1997 року, де зазначено дні, години та місце виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в позові відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції неповно встановлені обставини справи та не взято до уваги те, що довідка №2-588 від 02.07.1997 року не відповідає формі №122 затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року. В зв'язку з відсутність первинних документів, які б підтверджували видачу довідки №2-588 від 02.07.1997 року управлінням Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області було направлено запит до акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» про надання довідки з встановленою формою за період з 16.08.1986 року по 18.08.1986 року та з 14.11.1986 року по 15.11.1986 року на ім'я ОСОБА_1 , проте на адресу відповідача надійшла довідка №02-45/173 від 01.07.2014 року, в якій зазначено, що позивач був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у м. Чорнобиль на т/х «Токмак» з 16.08.1986 року по 18.08.1986 року. Період роботи позивача з 14.11.1986 року по 15.11.1986 року цією довідкою не підтверджено, що позбавляє ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як то передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з запереченнями на апеляційну скаргу, позивач посилаючись на її необґрунтованість, просив у задоволені скарги відмовити, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, який підтримав доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 11).
Відповідно до довідки №2-588 від 02.07.1997 року виданої директором закритого акціонерного товариства «Запорізький суднобудівельно-судноремонтиий завод» Петров С.Г. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році в м. Чорнобиль з 16.08.1986 року 06:30 год. по 18.08.1986 року 06:00 год. та з 14.11.1986 року 10:00 год. по 15.11.1986 року 15:00 год. (а.с.12).
12.05.2014 року позивач звернувся до управлінням Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області із заявою та доданими до неї документами про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як то передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням комісії з розгляду спірних питань з призначення (перерахунку) та виплати пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області від 11.08.2014 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.13).
Рішення мотивовано тим, що довідка №2-588 від 02.07.1997 року видана директором закритого акціонерного товариства «Запорізький суднобудівельно-судноремонтиий завод» не відповідає формі №122 затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року та не підтверджується первинними документами.
Законність відмови управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є предметом спору переданого на вирішення суду.
Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":
- учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів
- зменшення віку на 10 років.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано до управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області для призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зокрема довідку №2-588 від 02.07.1997 року видану директором закритого акціонерного товариства «Запорізький суднобудівельно-судноремонтиий завод», яка не відповідає формі №122 затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року (а.с.12).
При цьому, приймаючи рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідачем було враховано те, що видача вищезазначеної довідки не підтверджується первинними документами.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, управлінням Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області було проведено зустрічну перевірку первинних документів закритого акціонерного товариства «Запорізький суднобудівельно-судноремонтиий завод», за результатами якої складено акт №20 від 16.04.2014 року (а.с.23-27).
У зв'язку з неможливістю перевірки первинних документів на підставі яких була видана довідка №2-588 від 02.07.1997 року, а саме відсутності табеля обліку робочого часу в зоні відчуження управлінням Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області було направлено запит до акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» про надання довідки з встановленою формою за період з 16.08.1986 року по 18.08.1986 року та з 14.11.1986 року по 15.11.1986 року на ім'я ОСОБА_1 (а.с.28).
На запит відповідача було надано довідку №02-45/173 від 01.07.2014 року за формою №122 затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, в якій зазначено, що позивач був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у м. Чорнобиль на т/х «Токмак» з 16.08.1986 року по 18.08.1986 року (а.с.29).
На дані обставини відповідач звертав увагу суду першої інстанції, проте суд першої інстанції в порушення норм статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України не повно з'ясував обставини, що мають значення для справи.
Враховуючи те, що довідка №02-45/173 від 01.07.2014 року за формою №122 затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року підтверджує відпрацювання позивачем лише 3 календарних днів в зоні відчуження, а також те, що статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років за умови відпрацювання у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, суд першої інстанції зробив помилковий висновок щодо протиправності дій відповідача.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає помилковим посилання позивача на те, що вимога відповідача про необхідність надання позивачем первинних документів фактично створює умови для перевірки обставин які вже встановлені при вирішенні питання про надання ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки надання ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видача йому відповідного посвідченням не підтверджує факт відпрацювання ним у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Відповідно до частин 1,2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем було правомірно прийнято рішення від 11.08.2014 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно з вимогами ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, при цьому позивачем не надано до суду доказів, які б спростовували висновки відповідача викладені у вказаному рішенні.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Керуючись: пунктом 3 частини 1 статті 198, 205, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області - задовольнити.
Постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 28 листопада 2014 року у справі № 323/3716/14а (2а/323/86/2014) - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлений 13 березня 2015 року.
Головуючий: В.Є. Чередниченко
Суддя: О.М. Панченко
Суддя: А.О. Коршун