Рішення від 10.03.2015 по справі 922/6000/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" березня 2015 р.Справа № 922/6000/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калантай М.В.

при секретарі судового засідання Кролівець М.О.

розглянувши справу

за позовом Прокурора Барвінківського району м. Барвінкове в інтересах держави

до Барвінківської районної державної адміністрації м. Барвінкове, ФГ "Алекс Плюс" м. Барвінкове

про визнання незаконними та скасування розпоряджень

за участю представників сторін :

прокурор: Зливка К.О.

від відповідача 1: не з'явився

від відповідача 2: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Барвінківського району м. Барвінкове звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави до відповідачів, Барвінківської районної державної адміністрації та Фермерського господарства "Алекс Плюс" про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Барвінківської районної державної адміністрації №№ 263 від 17.05.2012 р., 630 від 27.12.2012 р.

В обґрунтування заявленого позову прокурор посилається на порушення районною державною адміністрацією вимог чинного земельного законодавства при прийнятті вказаних розпоряджень про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та про затвердження проекту землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону). Прокурор стверджує про те, що порушення інтересів держави полягає у незаконному відведенні земель сільськогосподарського призначення державної власності у користування юридичній особі. Прокурором надавались додаткові письмові пояснення, які, на його думку, доводять незаконність спірних розпоряджень Барвінківської райдержадміністрації.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.

Перший відповідач, Барвінківська районна державна адміністрація, у відзиві на позов, зокрема, зазначив, що на час прийняття оспорюваних розпоряджень райдержадміністрація діяла згідно з приписами чинного законодавства та в межах наданих їй повноважень, стверджує про безпідставність заявленого позову та просить відмовити в його задоволенні, з підстав, викладених у відзиві. Перший відповідач представника в дане судове засідання не направив, надіслав на адресу суду клопотання, в якому просив суд здійснити розгляд справи без участі його представника, у зв'язку з неможливістю такого направлення.

Другий відповідач, Фермерське господарство "Алекс Плюс", відзиву не надав, представника в дане судове засідання не направив, причин неявки суду не повідомив. Про час та місце судового засідання був сповіщений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Прокуратурою Барвінківського району заявлено про забезпечення позову (заява №04-23/631-14 від 03.02.2015 року). У даній заяві прокурор просить з метою забезпечення позову заборонити органам державної влади ( Барвінківська районна державна адміністрація, Головне управління Держземагентства у Харківській області, відділ Держземагентства у Барвінківському районі, реєстраційна служба Барвінківського районного управління юстиції) вчиняти дії щодо оформлення та реєстрації правоустановлюючих документів на земельні ділянки із земель запасу та інших земель, ненаданих у власність чи користування, сільськогосподарського призначення, загальною площею 22,8га, за межами населених пунктів на території Іллічівської сільської ради Барвінківського району для ведення фермерського господарства. Заборонити ФГ "Алекс Плюс" та будь-яким іншим особам, у тому числі юридичним особам, використовувати земельні ділянки, площею 22,8га, із земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами населених пунктів на території Іллічівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, у тому числі шляхом проведення земельних, будівельних та інших робіт на них до вирішення справи по суті.

Господарський суд вважає за необхідне вказати на таке.

У відповідності до статті 66 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою сторони, прокурора або з власної ініціативи має право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Розглянувши заяву прокурора про забезпечення позову, здійснивши оцінку обґрунтованості доводів прокурора щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог щодо забезпечення позову, забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви прокурора про забезпечення позову, оскільки належних доказів, якими б підтверджувалась наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову, зокрема вчинення відповідачами дій, спрямованих на ухилення від виконання судового рішення, матеріали справи не містять.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, вислухавши прокурора, суд встановив наступне.

При вивченні стану додержання законності органами виконавчої влади Барвінківського району під час розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, які є власністю держави, прокуратурою встановлено, що розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №263 від 17.05.2012 року Фермерському господарству "Алекс Плюс" надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для розширення фермерського господарства.

На підставі вказаного дозволу ФГ "Алекс Плюс" виготовлено відповідну землевпорядну документацію.

Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №630 від 27.12.2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передано в оренду ФГ "Алекс Плюс" земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6320483700:04:000:0400, площею 22,8033га ріллі.

Прокурор вважає вказані розпорядження РДА незаконними та просить їх скасувати.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 у частині 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

За приписами ч. 1 ст. 8 цього ж закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Нормами статей 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.

У ст. 31 Земельного кодексу України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.

Таким чином, аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.

Відповідно до ч. 2 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч. 2, З ст. 134 Земельного кодексу України, водночас частиною 1 цієї статті передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 134 ЗК України.

Встановлений ч. 1 ст. 134, ст.ст. 135-139 ЗК України порядок продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) права оренди на земельні ділянки державної власності є іншим, ніж той, який встановлений ст. 123 вказаного Кодексу для надання земельних ділянок державної власності у користування.

На відміну від ч.3 ст. 123 ЗК України, якою передбачено надання органом виконавчої влади дозволу зацікавленій особі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, ч.4 ст.136 ЗК України виготовлення, погодження та затвердження в установленому законом порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачено в якості окремого етапу підготовки лоту до проведення земельних торгів, яку забезпечує організатор земельних торгів.

За таких обставин, при продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) права оренди на земельні ділянки державної власності чинним законодавством не передбачено надання дозволу на розробку проекту землеустрою особі, яка зацікавлена в отриманні в оренду земельної ділянки.

Таким чином, процедура формування земельного фонду вже створеного та зареєстрованого у відповідності до законодавства України фермерського господарства "Алекс-Плюс", передача зазначеній юридичній особі земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені з порушенням вимог чинного законодавства, якими регулюються вказані питання.

Враховуючи приписи законодавства, чинного на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень РДА, суд вважає, що можливість передачі земельних ділянок державної та комунальної форми власності для ведення фермерського господарства юридичним особам, тобто після створення громадянином фермерського господарства та його державної реєстрації відповідно до вимог ст.8 Закону України "Про фермерське господарство", без проведення земельних торгів діючим законодавством України не передбачена.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Згідно з ч. 1 ст. 8 цього Закону місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій, наділені певними повноваженнями, які закріплені положеннями ст. 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та є виключними.

Статтею 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти розпоряджень нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій.

Згідно з ч.3 ст. 43 вказаного Закону розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 16.09.2014 за наслідками перегляду постанови Вищого господарського суду України від 03.02.2014 у справі № 5023/5736/12, у постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 у справі № 13/17/5022- 675/2012 та постанові Вищого господарського суду України від 16.04.2013 у справі №5023/4981/12.

Разом з цим, аналізуючи положення ст. 124 ЗК України слід зазначити, що вказаною статтею в редакції Земельного кодексу України від 20.06.2007 не передбачалася передача в оренду земельних ділянок на конкурсних засадах.

В подальшому Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 внесено зміни до Земельного кодексу України, та у ст. 124 ЗК України зазначено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 визнано неконституційними окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008, у статті 124 ЗК України:

а) абзаци другий та третій частини першої викладено у такій редакції:

"Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).

Не допускається проведення аукціонів щодо ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства громадські організації у сферах культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні)"; б) доповнено частиною четвертою такого змісту: "4. Документація із землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які виставляються на аукціон, виготовляється на замовлення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування".

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" від 16.09.2008 статтю 124 ЗК України викладено в такій редакції:

"Стаття 124. Порядок передачі земельних ділянок в оренду

1. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

2. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

3. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

4. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди".

Відповідно до абз. 3 ч.3 Перехідних положень Земельного кодексу України (аналогічна норма викладена в абз. 3 підпункту 17 пункту 2 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву"), у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Згідно до ч.2 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву", абзац третій підпункту 17 пункту 2 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву", діє протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом (чинний від 16.09.2008).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла" від 29.06.2010 збільшено термін дії рішень та розпоряджень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, які прийняті до 01.01.2008, та зазначено, що до вказаних земель не застосовується положення про проведення земельних торгів.

Однак, оскільки дана норма введена в дію Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву", то вказане виключення стосується не усіх земель, а лише тих, які відведено під будівництво, за результатами погодження місця розташування об'єкта, із земель житлової та громадської забудови.

Тобто, Закон України від 16.09.2008 №509-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" є спеціальним та регулює правовідносини у галузі забудови, при цьому, ним не встановлюється законність підстав щодо передачі земель сільськогосподарського призначення у користування без проведення земельних аукціонів.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.09.2014.

Таким чином, необхідність проведення земельних торгів при наданні оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, врегульовано земельним законодавством з 2008 року.

Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли у 2012 році (розпорядження Барвінківської РДА №263 від 17.05.2012 та №630 від 27.12.2012), тобто у період, коли ч. 2 ст. 124 ЗК України було передбачено загальну вимогу щодо обов'язковості продажу прав на земельні ділянки державної власності на конкурентних засадах (земельних торгах).

Недотримання зазначеної процедури є порушенням районною державною адміністрацією чинного законодавства під час укладення договору оренди землі.

Належних доказів правомірності незастосування процедури проведення земельних торгів (аукціонів) у передбачених законом випадках РДА до матеріалів справи не надано.

Беручи до уваги викладене, суд вважає позовні вимоги прокурора до Барвінківської районної державної адміністрації законними та обгрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до Фермерського господарства "Алекс-Плюс", то господарський суд в ході розгляду справи з'ясував, що Фермерське господарство не є належним відповідачем у даній справі, оскільки не вбачається підстав для відповідальності зазначеної особи за цим позовом.

Враховуючи зазначене, позов підлягає задоволенню частково.

У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладається на першого відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №263 від 17.05.2012 року та розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №630 від 27.12.2012 року.

Стягнути з Барвінківської районної державної адміністрації (64701, Харківська область, Барвінківський район, м. Барвінкове, вул. Леніна,8, код ЄДРПОУ 04059450) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 2436,00грн.

Видати наказ.

У задоволенні позову до Фермерського господарства "Алекс Плюс" відмовити.

Рішення може бути оскаржене у встановленому законодавством порядку.

Повне рішення складено 16.03.2015 р.

Суддя М.В. Калантай