ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
23 лютого 2015 року м. Київ № 826/2643/15
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.
Києва
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- скасувати протиправне рішення Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва від 16.12.2014 року № Д-533/09;
- здійснити переведення пенсії, яка виплачується відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця, яка має виплачуватися відповідно до вимог Закону України «Про державну службу»;
- призначити проведення службового розслідування у разі вбачання ознак, передбачених статтею 382 Кримінального кодексу України, матеріали службового розслідування передати до правоохоронних органів для відкриття кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви зокрема з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до вказаної вище норми усі наведені справи підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам незалежно від статусу відповідача, що, крім іншого, також вбачається з п. 5 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19 грудня 2011 року № 8.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, заявлені позивачем позовні вимоги полягають у зобов'язанні здійснити переведення пенсії, яка виплачується ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця, яка має виплачуватися відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги щодо переведення та виплати пенсії, не належить розглядати Окружним адміністративним судом м. Києва, оскільки дана категорія справ підсудна місцевим загальним судам як адміністративним судам, якими відповідно до частини першої статті 21 Закону від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Відповідно до ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві якщо, зокрема, справа не підсудна цьому адміністративному суду. Відтак, позовна заява підлягає поверненню позивачу на підставі п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 18, ст. 106, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про повернення позовної заяви.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
5. Роз'яснити позивачу, що залежно від вибору позивача розгляд таких справ належить до повноважень загальних судів як адміністративних судів за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в строки і порядку передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур