ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 березня 2015 року № 826/2209/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у якому просив стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб гарантовану суму відшкодування коштів за його вкладом, який знаходиться у ПАТ «БГ Банк» у розмірі 200 000,00 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач стверджує про наявність правових підстав для стягнення з відповідача кошів у визначеному у позові розмірі, оскільки строк дії договору депозиту закінчився 07.07.2014 року і виплата йому суми у розмірі не менше 200 000,00 грн. гарантована Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
В судовому засіданні позивач і його представник позовні вимоги підтримали і просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. При цьому вказавши, що до установи банку за отриманням коштів по вкладу або щодо включення до Переліку вкладників позивач у встановленому законодавством порядку не звертався.
Представник відповідача проти позову заперечив і просив відмовити у його задоволенні ґрунтуючи свою позицію на тому, що станом на час звернення позивача до суду із даними вимогами ПАТ «БГ БАНК» не перебуває в процесі ліквідації і Фондом не здійснюється виплата відшкодування вкладникам даного банку; щодо ПАТ «БГ БАНК» не приймалося рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію; Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не складався перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; Фондом не затверджувався реєстр вкладників для здійснення виплат за рахунок Фонду. З огляду на зазначене твердження позивача до виникнення у нього права на відшкодування коштів за його вкладом, який знаходиться у ПАТ «БГ Банк» у розмірі 200 000,00 грн. є безпідставними.
З огляду на висловлену у даній справі позицію учасників процесу щодо розгляду даної справи в порядку письмового провадження, суд на підставі частини 6 статті 71 та частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Заслухавши наведені в обґрунтування позову доводи позивача і його представника, а також заперечення представника відповідача по суті позовних вимог, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і заперечення, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
Між ОСОБА_1 (вкладник) та ПАТ «Банк Перший» (банк) укладено договір банківського вкладу (депозиту) (Вклад «Весняний комплімент» з щомісячною виплатою відсотків) від 07 квітня 2014 року №ДФ-059714, за яким банк приймає від вкладника на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 732 500,00 гривень для зберігання на строк до 07 липня 2014 року.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 договору, банк зобов'язується з урахуванням положень цього Договору після закінчення строку вкладу (або на першу вимогу вкладника) повернути вклад в повному розмірі в порядку визначеному цим Договором та законодавством України та виплатити проценти.
Як підтверджує платіжне доручення №62372 від 07 квітня 2014 року на вкладний рахунок позивача зараховано грошові кошти у розмірі 732 500,00 грн.
Згідно довідки банку від 06 серпня 2014 року за №26/01-568, залишок коштів на рахунку ОСОБА_1 на час складання довідки становить 732 502,46 грн.
22 жовтня 2014 року на ім'я ОСОБА_1 надійшло повідомлення про зміну на підставі протоколу №2 від 29.07.2014 року назви банку ПАТ «Банк Перший» на ПАТ «БГ БАНК».
На підставі постанови Правління Національного банку України від 27 листопада 2014 року №745 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Комерційний БГ БАНК» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 27 листопада 2014 року №745 про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «БГ БАНК» строком на три місяці.
21 січня 2015 року ОСОБА_1 на ім'я Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ПАТ «БГ БАНК» та представника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «БГ БАНК» направлені заяви, в яких позивач з посиланням на норми ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» просив виплатити йому гарантовану суму відшкодування у розмірі 200 000,00 грн.
У зв'язку з неотриманням коштів станом на час звернення до суду із даним позовом, ОСОБА_1 просить суд стягнути належні йому кошти з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення його до переліку та загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, оскільки вони суперечать вимогам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та порушують право на отримання гарантованої суми вкладу.
Даючи правову оцінку встановленим у справі обставинам з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд зважає на наступне.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Частиною першою статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 1 та частини третьої статті 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами:
1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду;
2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону;
3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних;
4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;
5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів;
6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду;
7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Частина перша статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
За правилами частин першої-третьої статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Згідно з частиною п'ятою статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частина шоста статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (далі по тексту - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи:
1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду;
3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;
4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Однак, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду розпочинається тільки після прийняття Правлінням Національного банку України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
При цьому, станом на час звернення ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по ПАТ «БГ БАНК» та представника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «БГ БАНК» із відповідними заявами, а також на день звернення до суду із даним позовом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «БГ БАНК» Національним банком України не приймалось, що свідчить про ненастання на вказані дати обставин, з якими законодавець пов'язує виникнення у вкладника права на відшкодування суми вкладу за рахунок Фонду.
До того ж, як зазначено вище, реалізація права на відшкодування вкладу після прийняття відповідного рішення Національним банком України, відбувається за умови дотримання певної процедури, яка на день звернення ОСОБА_1 навіть не розпочата у зв'язку з відсутністю правових підстав для цього.
Згідно статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 12 статті 92 Основного закону України встановлено, що виключно законами України визначаються організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.
При цьому, Конституція України не передбачає право органів виконавчої влади застосовувати аналогію права або закону при вирішенні будь-яких питань, що належать до їх компетенції, а вимагає діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.4 ч.3 ст129 Конституції України та ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду справи позивачем не наведено, а судом не встановлено наявність обставин, з якими законодавець пов'язує виникнення у вкладника права вимоги щодо відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб гарантованої суми коштів за його вкладом, який знаходиться у ПАТ «БГ Банк» у розмірі 200 000,00 грн., відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про стягнення гарантованої суми відшкодування коштів за його вкладом, який знаходиться у ПАТ «БГ Банк» у розмірі 200 000,00 грн. - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Н.А. Добрівська